Drenaż stanowi formę oddziaływania na układ limfatyczny, który ma za zadanie poprawę jego motoryki oraz redukcję zastoju chłonki. Masaż ten może być wykonywany manualnie lub za pomocą specjalnych aparatów do presoterapii. 

Drenaż limfatyczny – przebieg zabiegu

Istnieją dwa rodzaje drenażu limfatycznego, które mają ten sam cel – pobudzić układ limfatyczny oraz krwionośny.

manualny drenaż limfatyczny – podczas zabiegu stosuje się specjalne techniki, polegające na wykonywaniu delikatnych, wolnych, okrężnych lub spiralnych ruchów w kierunku przepływu limfy,

drenaż limfatyczny mechaniczny – podczas wykorzystywany jest specjalistyczny aparat do drenażu limfatycznego.

Fizjologia układu limfatycznego

Węzły chłonne pełnią w organizmie funkcje odpornościowe, a także odgrywają ważną rolę w transporcie limfy. 

W warunkach fizjologicznych większa część limfy doprowadzonej do węzłów chłonnych ulega resorpcji przez naczynia krwionośne, w wyniku czego dochodzi do zmniejszenia ilości chłonki odpływającej w stosunku do napływającej. 

W sytuacji chorobowej, może dochodzić do zastojów.  Przedłużający się zastój będzie prowadzić do tworzenia się obrzęku limfatycznego.

Istnieją dwa rodzaje obrzęków limfatycznych: pierwotne oraz wtórne. Obrzęk pierwotny wynika z nieprawidłowej budowy lub funkcjonowania układu limfatycznego. Do obrzęku wtórnego dochodzi w wyniku uszkodzenia naczyń   oraz węzłów chłonnych. Przyczyną może być chorobą nowotworową, radioterapią lub zabiegi operacyjne.

drenaż limfatyczny, lymphatic drainage

Obrzęki limfatyczne –objawy

– widoczna opuchlizna, uczucie ciężkości kończyny,
– zgrubiała, blada, twarda skóra,
– problemy z poruszaniem kończyną oraz bolesność.

Wskazania do zabiegu drenażu limfatycznego:

– pierwotne i wtórne obrzęki limfatyczne,
– obrzęki tłuszczowe, żylno-limfo statyczne,
– obrzęki pourazowe, pooperacyjne,
– cellulit,
– profilaktyka żylakowa,
– poprawa odżywienia skóry,
– zespół ciężkich nóg. 

Obecnie drenaż wykorzystywany jest u sportowców jako element regeneracji powysiłkowej, profilaktyka powstawania zakwasów, również jako zabieg relaksacyjny. Coraz częściej jest stosowany  w celu likwidacji uczucia ciężkości nóg, redukcji cellulitu czy oczyszczania organizmu z metabolitów.

Drenaż limfatyczny,  jak i większość zabiegów ma przeciwwskazania, z którymi koniecznie trzeba się zapoznać przed przystąpieniem do terapii. 

Drenaż limfatyczny – przeciwwskazania:

– zapalenie stawów,
– epilepsja,
– rozrusznik serca oraz zaburzenia rytmu serca,
– nadczynność tarczycy,
– zakrzepowe zapalenie żył,
– aktywne infekcje wirusowe lub bakteryjne,
– astma,
– choroba Leśniowskiego-Crohna,
– nowotwór,
– niewydolność nerek,
– nadciśnienie tętnicze krwi,
– niewydolność serca,
– miażdżyca,
– niewydolność wątroby,
– tętniaki aorty brzusznej,
– drętwienie kończyn,
– ciąża,
– laktacja,
– zapalenie naczyń limfatycznych,
– żylaki,
– niewydolność oddechowa,
– niedokrwienie serca,
– gorączka,
-zapalenie skóry.

Drenaż limfatyczny nóg – ma przede wszystkim za zadanie zredukować ból i obrzęk kończyn dolnych. Zabieg polega na ugniataniu kończyn wzdłuż naczyń limfatycznych, a korzystają z niego zwykle osoby pracujące na stojąco oraz kobiety po porodzie, u których przez bardzo długi okres utrzymuje się problem zaburzenia krążenia limfatycznego. Świetnie się sprawdza w redukcji cellulitu. Również może być wykonany za pomocą urządzenia do presoterapii,

drenaż limfatyczny, lymphatic drainage

Drenaż limfatyczny twarzy – masaż limfatyczny twarzy przede wszystkim oczyszcza skórę z zalegających w niej metabolitów oraz toksyn, na skutek polepszenia krążenia limfy i krwi. Wykorzystywany jest w medycynie estetycznej i kosmetologii, by zmniejszyć pourazowe obrzęki, krwiaki, pobudzić przemianę materii, zredukować zasinienia pod oczami,

Drenaż limfatyczny rąk– jest to drenaż kończyn górnych: dołów pachowych, ramienia, stawu ramiennego, stawu łokciowego, stawu nadgarstkowego, palców oraz śródręcza. Można wykonać masaż manualny lub skorzystać się z urządzenia, które opracuje jednocześnie obie ręce,

Drenaż limfatyczny brzucha – zalecany jest osobom z otyłością oraz chcącym pozbyć się cellulitu. Za jego pomocą można zniwelować obrzęki lipidowe, czyli bolesną tkankę tłuszczową oraz cellulit wodny, poprawić mikrokrążenie.

Przed zabiegiem należy skonsultować się ze specjalistą, który przeprowadzi szczegółowy wywiad oraz porozmawiać o przeciwwskazaniach.

Dla podtrzymania efektów drenażu u osób borykających się z obrzękami od dłuższego czasu, bądź niewydolnością żylną zaleca się noszenie odpowiednich materiałów kompresyjnych. Będą one zapewniać ochronę przed nasileniem dolegliwości. W celach profilaktycznych należy stosować rajstopy oraz pończochy uciskowe, a u osób z utrwalonymi obrzękami – bandaże i bieliznę z minimum 2 klasą ucisku. 

Drenaż limfatyczny – efekty

Drenaż limfatyczny ma wielokierunkowe działanie: pobudza krążenie krwi i limfy, zmniejsza obrzęki kończyn dolnych, usuwa z organizmu produkty przemiany materii, redukuje cellulit wodny oraz tłuszczowy, oczyszcza organizm, ujędrnia i uelastycznia skórę, redukuje zastój chłonki w układzie chłonnym.

 

Umów wizytę za pomocą formularza internetowego