Mikrodermabrazja – zabieg o wielu właściwościach

Naszą skórę tworzą: tkanki podskórne, skóra właściwa oraz rogowaciejący naskórek. Warstwa rogowa naskórka jest swoistą tarczą, która chroni skórę i tkanki podskórne przed czynnikami mogącymi je uszkodzić. Z drugiej strony, zbyt duża ilość zrogowaciałego naskórka skutecznie utrudnia wchłanianie preparatów kosmetycznych oraz sprawia, że skóra ma poszarzały kolor i nierównomierną fakturę. Systematyczne złuszczanie naskórka w gabinecie kosmetycznym oczyszcza skórę z niedoskonałości i zrogowaciałych komórek, ujednolica koloryt skóry i poprawia penetrację składników czynnych aplikowanych po złuszczeniu. Naskórek można złuszczać na wiele sposobów – mikrodermabrazja to jedna z najpopularniejszych metod.

Mikrodermabrazja to zabieg wykonywany przez kosmetologa polegający na mechanicznym ścieraniu poszczególnych warstw naskórka za pomocą odpowiedniej głowicy sprzętu elektrycznego. Głowicę umieszcza się pod kątem prostym w stosunku do powierzchni skóry. W trakcie zabiegu kosmetolog porusza głowicą w sposób ciągły w ustalonym kierunku. Ilość przejść, czas trwania zabiegu, poziom podciśnienia, gradacja materiału ściernego (w przypadku mikrodermabrazji diamentowej) czy odległość od skóry (w przypadku oksybrazji) dopasowuje się indywidualnie. Czynność powtarza się do momentu osiągnięcia pożądanego rezultatu.

Wyróżnia się trzy rodzaje mikrodermabrazji: diamentowa, korundowa oraz wodno-tlenowa.

Różnią się od siebie przede wszystkim materiałem ściernym którym wykonujemy eksfoliację. Mikrodermabrazja diamentowa to najpopularniejszy rodzaj mikrodermabrazji wykonywany w gabinetach kosmetycznych. Polega na złuszczaniu martwego naskórka za pomocą głowicy zakończonej szorstką końcówką diamentową. Każda z końcówek ma własną gradację czyli ziarnistość. W trakcie wykonywania mikrodermabrazji kosmetolog dobiera końcówki o odpowiedniej gradacji do okolicy poddanej zabiegowi. Podczas zabiegu mikrodermabrazji diamentowej w urządzeniu wytwarzane jest podciśnienie. Dochodzi do zassania złuszczonego naskórka i jednocześnie do delikatnego mikromasażu. Po zakończonym zabiegu, głowica oraz końcówka są dezynfekowane w odpowiednim płynie dezynfekującym, osuszane, pakowane do jednorazowych kopert i sterylizowane. Przestrzeganie norm dezynfekcji i sterylizacji gwarantuje możliwość wielokrotnego stosowania końcówek bez strachu o bezpieczeństwo Klienta. W naszym Instytucie oferujemy zabieg mikrodermabrazji diamentowej na okolicę twarzy i ciała.

Kolejnym rodzajem mikrodermabrazji jest mikrodermabrazja korundowa, która wykorzystuje korund (mający postać drobnego piasku) jako substancję ścierną. W miejsce końcówki diamentowej występują dwie dysze. Pierwsza z nich wyrzuca strumień mikrokryształków korundu z dużą mocą w kierunku powierzchni skóry. Następnie zużyty materiał wraz ze złuszczonym naskórkiem pochłaniany jest przez drugą dyszę. W trakcie zabiegu mikrodermabrazji korundowej występuje znaczne pylenie, dlatego też osoba wykonująca zabieg powinna mieć maseczkę na twarz, a klient okulary ochronne.

Ostatni rodzaj mikrodermabrazji to mikrodermabrazja wodno-tlenowa (inaczej nazywana oksydermabrazją). W tym przypadku to sprężone powietrze oraz roztwór soli fizjologicznej wyrzucany z dużą mocą wywołuje efekt złuszczenia. Następnie strumień wraz ze zrogowaciałym naskórkiem jest zasysany przez maszynę. 

Related Post
Mikrodermabrazja złuszcza kolejne warstwy naskórka w sposób mechaniczny.

Oznacza to, że efekt złuszczenia naskórka następuje od razu w momencie wykonywania zabiegu. Inaczej jest w przypadku np. peelingów chemicznych, gdzie na efekt pozabiegowy należy poczekać kilka dni. Kolejną zaletą mikrodermabrazji jest fakt, iż w trakcie eksfoliacji nie dochodzi do wtłaczania energii czy substancji chemicznych w głąb skóry. Dzięki temu mikrodermabrazja to jeden z niewielu zabiegów, które są bezpieczne dla kobiet w ciąży czy karmiących piersią. Mikrodermabrazja jest zabiegiem bezbolesnym. Skóra staje się odczuwalnie gładsza, bardziej miękka, a drobne zmarszczki czy zaskórniki są zredukowane. Mikrodermabrazja wykonywana jest jako osobny zabieg lub może być traktowana jako wstęp do innych procedur. Ten rodzaj złuszczania można zastosować przed oczyszczaniem manualnym twarzy, nałożeniem peelingu chemicznego, przed zabiegiem pielęgnacyjnym (np. programem zabiegowym marki SKEYNDOR) lub przed mezoterapią mikroigłową. 

Mikrodermabrazja jest zabiegiem bardzo uniwersalnym i często wykonywanym w gabinetach kosmetycznych. Jednakże jak każdy zabieg posiada przeciwwskazania. Należą do nich:

-infekcje skórne (bakteryjne, grzybicze, wirusowe) w miejscu wykonywania zabiegu (w tym trądzik w fazie zapalnej),
-rany oraz świeżo zagojone blizny,
-operacje chirurgiczne wykonane w okresie do trzech miesięcy przed zabiegiem,
-zabieg wypełniania zmarszczek kwasem hialuronowym w terminie do 4 tygodni przed zabiegiem,
-przyjmowanie doustnych pochodnych witaminy A (np. preparatu Izotek) w terapii przeciwtrądzikowej do 6 miesięcy wcześniej,
-łuszczyca, trądzik różowaty, naczyniaki,
-osoby z zaburzonym gojeniem się skóry oraz z tendencją do powstawania bliznowców,
-depilacja woskiem bądź produktem do depilacji chemicznej w miejscu zabiegu do 6 dni przed zabiegiem.

Bezpośrednio po zabiegu mikrodermabrazji skóra może być nieznacznie zaczerwieniona i podrażniona. Nadwrażliwość szybko mija, dlatego też eksfoliacja tą metodą nie wyłącza z życia zawodowego. Aby nie doprowadzić do nadkażeń skórnych, zaleca się rezygnację z siłowni czy kąpieli w chlorowanej wodzie przez 3 dni od wykonania zabiegu. Mikrodermabrazja to zabieg całoroczny, może być wykonywany w trakcie lata. Jednakże tuż po zabiegu zaleca się stosowanie fotoprotekcji oraz rezygnację z kąpieli słonecznych. 

Uniwersalność, bezpośredni efekt pozabiegowy oraz łatwość łączenia z innymi procedurami to bezsprzeczne zalety mikrodermabrazji, którą sama cenię. W mojej pracy kosmetologa często stosuję mikrodermabrazję zarówno jako indywidualną terapię oraz jako element terapii łączonej. 

Umów wizytę poprzez nasz formularz kontaktowy

Prześlij

Polecane posty

Łysienie nie musi dłużej stanowić problemu. Nadchodzi innowacyjna terapia peptydowa Dr Cyj!

Dr Cyj - sposób na piękne i bujne włosy Większość z nas marzy o posiadaniu…

4 lata temu

Depilacja woskiem – sprawdź jak się do niej przygotować

Marzysz o tym, żeby na długo pozbyć się niechcianego owłosienia? Na pewno idealnym wyborem będzie…

4 lata temu

Osocze bogatopłytkowe jedno z wielu metod w walce z nadmiernym wypadaniem włosów.

Osobom zdrowym bez żadnych zaburzeń organizmu, szacuję się dzienne wypadanie włosów od 50-100 włosów na…

4 lata temu

Wakacyjne peelingi medyczne

Czas wakacji to okres najczęściej najwyższych temperatur i najsilniejszego promieniowania słonecznego. Wtedy to spędzamy większą…

4 lata temu

Karboksyterapia oraz mezoterapia jako terapie łączone w walce z wypadaniem włosów.

Stan skóry, kondycja oraz wygląd włosów jest odbiciem lustrzanym zdrowia naszego organizmu. Zwiększona ilość wypadających…

4 lata temu

PQage – dlaczego jest numerem 1 wśród zabiegów odmładzających?

PQage to jeden z najlepszych zabiegów odmładzających na rynku. Najważniejszymi zaletami tego peelingu chemicznego jest…

4 lata temu