Skóra naczyniowa to rodzaj cery, borykający się z trwale rozszerzonymi naczyniami krwionośnymi czyli teleangiektazjami (tzw. pajączkami) oraz rumieniem, najczęściej występującymi w okolicy policzków. Przyczynami skóry naczyniowej są kruche, mało elastyczne naczynia krwionośne, położone zwykle bardzo płytko w skórze. Często cera naczyniowa jest również cerą wrażliwą, skłonną do licznych podrażnień, reagującą nadmiernie na kosmetyki bądź czynniki zewnętrzne. Na stan skóry naczyniowej wpływają nie tylko same geny, ale również stres, tryb życia, spożywane potrawy, warunki klimatyczne oraz domowa pielęgnacja. Sprawdź jaka pielęgnacja skóry naczyniowej jak zalecana.

Pielęgnacja skóry naczyniowej

Domowa pielęgnacja skóry naczyniowej nie powinna być postrzegana tylko w aspekcie kosmetycznym. Przede wszystkim powinna bazować na unikaniu sytuacji wywołujących podrażnienie i zaczerwienienie. Do takich należą m.in. jedzenie ostrych posiłków, spożywanie alkoholu (również czerwonego wina), przebywanie w miejscach o wysokiej wilgotności i temperaturze (np. jacuzzi, sauna, solarium), częsta zmiana temperatur (np. spowodowana pracą). Osoby mające skórę naczynkową powinny unikać gorących kąpieli, kosmetyków mających w swoim składzie alkohol. A także zabiegów silnie złuszczających mechanicznie naskórek (np. peelingi ziarniste, mikrodermabrazja), zabiegów silnie rozgrzewających skórę, intensywnej ekspozycji na promieniowanie słoneczne bądź gorące powietrze.

Właściwa domowa pielęgnacja skóry naczyniowej opiera się na łagodnym oczyszczaniu skóry z zanieczyszczeń, delikatnym złuszczaniu naskórka. Oraz stosowaniu kosmetyków bądź dermokosmetyków niwelujących podrażnienie, zmniejszających grę naczyniową, wzmacniających płaszcz hydrolipidowy oraz naczynia krwionośne.

Pielęgnacja skóry naczyniowej

Cera naczynkowa – pielęgnacja

Łagodna domowa pielęgnacja powinna rozpocząć się od skutecznego demakijażu. Jeżeli preferujemy stosowanie płynu micelarnego bądź płynów dwufazowych, pamiętajmy by delikatnie przesuwać wacikiem po skórze. Najlepiej jednak stosować mleczka bądź śmietanki do demakijażu, aby pozbyć się resztek make-upu i nadmiaru sebum. W tym przypadku należy nałożyć produkt na zwilżoną skórę i masować do zemulgowania zanieczyszczeń. Jeżeli po spłukaniu produktu makijaż nie został usunięty w całości, czynność należy powtórzyć. Należy pamiętać o używaniu letniej wody, aby nie wzmagać zaczerwienienia się skóry. Następny krok to umycie buzi delikatnym żelem bądź pianką, aby usunąć hydrofilowe zanieczyszczenia z naszej cery. Nie powinno się stosować mydeł, które wysuszają skórę i mają zasadowy odczyn pH. Oczyszczanie można zakończyć zastosowaniem toniku do skóry naczyniowej.

Kolejnym etapem domowej pielęgnacji skóry naczyniowej jest złuszczanie naskórka. Ten zabieg wykonujemy 1 do 2 razy w tygodniu, aby nie podrażnić skóry. W celu usunięcia warstwy rogowej naskórka można wykorzystać peelingi enzymatyczne do kupienia w drogerii bądź aptekach. Taki rodzaj produktu łagodnie rozpuszcza martwe komórki i poprawia penetrację substancji aktywnych występujących w kosmetykach. Nie poleca się stosowania peelingów enzymatycznych jeżeli w produktach do domowej pielęgnacji znajdują się produkty złuszczające (np. kwas laktobionowy, glukonolakton, pochodne retinolu). Polecamy nasz zabieg zamykania naczynek, który przyniesie wiele korzyści dla Twojej cery.

Pielęgnacja skóry naczyniowej

Kosmetyki na cerę naczynkową

Domowa pielęgnacja skóry naczyniowej powinna koić podrażnienia i grę naczyniową. Warto, aby te funkcje spełniały kremy: na dzień i na noc. Krem na dzień powinien posiadać filtr o wysokim SPF chroniący przed słońcem oraz substancje kojące. Powinien zawierać także substancje zmniejszające zaczerwienienia oraz ochronne przed negatywnymi czynnikami zewnętrznymi (np. wiatrem czy chłodem). Często kremy na dzień dedykowane cerom naczyniowym mają w swoim składzie dodatkowo delikatnie zielonkawy filtr, który wizualnie redukuje czerwonawą barwę skóry. Z kolei krem na noc powinien stymulować regenerację skóry, działać antyoksydacyjnie, wzmacniać słabe naczynia krwionośne. Kremy na dzień i na noc przeznaczone do skóry naczyniowej powinny być dopasowane do pory roku czy innych cech cery. Przykładowo, krem na dzień w zimie, powinien oprócz ochrony SPF stanowić barierę przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi, np. mrozem czy wiatrem.

Domowa pielęgnacja skóry naczyniowej

Przed kupnem kosmetyku bądź dermokosmetyku warto zapoznać się ze składem podanym na opakowaniu. Wśród topowych substancji działających wzmacniająco na naczynia krwionośne znajduje się witamina C (kwas askorbinowy), witamina E, rutyna, niacynamid (witamina B3). Takimi sybstancjami są także witamina K, wyciąg z kasztanowca zwyczajnego (oraz zawarta w nim escyna), wyciąg z ruszczyka kolczastego, wyciąg z wąkrotki azjatyckiej, wyciąg z rumianku (oraz jego substancja aktywna bisabolol), wyciąg z arniki górskiej, wyciąg z zielonej herbaty, wyciąg z oczaru wirginijskiego, wyciąg z miłorzębu japońskiego. Do substancji złuszczających polecanych w pielęgnacji skóry naczyniowej należy kwas azelainowy, kwas laktobionowy oraz glukonolakton. Domowa pielęgnacja cery naczyniowej powinna bazować na substancjach ochronnych, okluzyjnych i nawilżających. M.in. olejach roślinnych (np. oleju z wiesiołka), ceramidach, kolagenie, D-pantenolu, lanolinie, moczniku.

Należy pamiętać, że każda skóra jest inna. Domowa pielęgnacja skóry naczyniowej powinna być dopasowana konkretnie do danej osoby. Niektórzy z nas reagują podrażnieniem bądź alergią na składniki produktów kosmetycznych, w szczególności wyciągów roślinnych. Wnikliwa obserwacja cery i dokładna analiza składów pomogą ustrzec się przed kupnem niewłaściwych kosmetyków. W celu porady możesz skontaktować z naszym Instytutem J’adore w Krakowie lub Warszawie.