Łamliwe i rozdwajające się paznokcie wyglądają nieestetycznie, przeszkadzają w normalnym funkcjonowaniu, a nierzadko powodują też dyskomfort. Warto pamiętać, że paznokieć jest swego rodzaju „tarczą”, która chroni delikatną skórę opuszka palca i ułatwia nam codzienne czynności. Rozdwajanie paznokci najczęściej spowodowane jest urazami mechanicznymi: zdarcie się paznokcia lub naderwanie.
Istnieje wiele innych przyczyn rozdwajania paznokci:
– osłabienie ogólnej kondycji organizmu,
– niedobór witamin (głównie witamin z grupy B, wit. A oraz E) lub minerałów (magnez, potas, żelazo, chrom, cynk, wapń) oraz omega- 3 i omega -6,
– działanie detergentów – bardzo często płytka paznokcia jest osłabiona i zniszczona przez środki chemiczne oddziałujące na skórę i paznokcie podczas sprzątania, dlatego zawsze warto zakładać ochronne rękawiczki gumowe,
– nieodpowiednia pielęgnacja dłoni może doprowadzić do ścieńczenia, płaszczu hydrolipidowego i osłabienia struktury płytki paznokcia,
– przemrożenie dłoni – zimą skóra dłoni i paznokcie są narażone na działanie niskich temperatur.
Powoduje to niedotlenienie tkanek, przesuszenie, osłabienie, paznokcie stają się wtedy mniej odporne na czynniki chemiczne i atmosferyczne,
– uboga dieta ma wpływ na funkcjonowanie całego organizmu, a w tym na wygląd skóry, włosów i paznokci,
– niewystarczające nawodnienie,
– obgryzanie paznokci,
– długie moczenie dłoni,
– gwałtowne zmiany temperatur (np. klimatyzacja).
– odwodnienie,
– awitaminoza,
– zaburzenia hormonalne np. towarzyszące chorobom tarczycy, jajników, nadnerczy,
– zakażenie grzybicze lub bakteryjne,
– zaburzenia przemiany materii,
– anemia,
– stan zapalny organizmu,
– wycieńczenie organizmu,
– łuszczyca,
– AZS – atopowe zapalenie skóry.
O dobrą kondycję skóry,włosów i paznokci powinniśmy dbać codziennie. Zależnie od przyczyny rozdwajania się paznokci, można sięgnąć po różne metody pielęgnacji i leczenia.
Odżywka na rozdwajające się paznokcie – w drogeriach, sklepach specjalistycznych oraz niektórych aptekach, można kupić odpowiednie produkty dedykowane rozdwajającym się paznokciom. Warto zwrócić uwagę na to, jakie substancje aktywne znajdują się w składzie preparatu. Najlepiej wybierać odżywki na bazie składników naturalnych. Należy unikać produktów zawierających formaldehyd. Mimo tego, że jest on zakazany we wszystkich krajach UE, nadal możemy go spotkać w wielu odżywkach.
Ochrona dłoni– zakładanie gumowych rękawic ochronnych do sprzątania, w okresie zimowo-jesiennym ciepłych rękawiczek przed wyjściem na zewnątrz.
Odpowiednie nawilżenie– nawilżenie paznokci zapewni im elastyczność, ale także odporność na uszkodzenia. W tej roli świetnie sprawdzą się oleje roślinne: olej lniany, rycynowy, olej z awokado, oliwa z oliwek, masło kokosowe. Wcierać należy nie tylko w dłonie, ale także wmasowywać w paznokcie i skórki.
Pozbycie się złych nawyków, które osłabiają i niszczą paznokcie: obgryzanie, mocne i częste wycinanie skórek, skubanie, bawienie się paznokciami, otwieranie metalowych puszek.
Stosowanie dobrego pilnika– zaleca się korzystanie z pilników papierowych lub szklanych, natomiast odradzane są metalowe.
Piłowanie paznokcia w jedną stronę – dzięki temu płytka nie ulegnie rozwarstwieniu. Pilniki należy wymieniać co 2-3 miesiące. Stary, tępy pilnik będzie szarpać płytkę.
Przyczyny rozdwajania się paznokci mogą być różne, w związku z tym zapobieganie oraz leczenie powinno być albo wielokierunkowe, albo ściśle ustalone przez lekarza (jeżeli dotyczy poważnej choroby).
– konsultacji lekarskiej , wykonaniu odpowiednich badań diagnostycznych (poszerzona morfologia, konsultacje dermatologiczne; opcjonalnie konsultacja u endokrynologa, ginekologa, gastroenterologa),
– zmiany diety na bardziej wartościową i zbilansowaną,
– odpowiedniej pielęgnacji dłoni,
– jeśli istnieje taka potrzeba – suplementacja,
– skorzystania z profesjonalnego zabiegu odżywiającego dłonie i paznokcie: manicure japoński, System IBX, zabieg odżywczy z parafiną.
-Odżywka lub serum do paznokci,
-Olej roślinny do natłuszczania skórek i paznokci,
-W przypadku zdiagnozowanych chorób ogólnoustrojowych lub zaburzeń hormonalnych – odpowiednie leki,
-Zbilansowana dieta, bogata w mikro- oraz makroelementy,
-Produkty ziołowe np. pokrzywa, żeń-szeń, skrzyp,
-zabiegi profesjonalne w gabinecie kosmetycznym.
Manicure japoński był stosowany przez japońskie arystokratki w celu poprawy kondycji oraz wyglądu paznokcia jeszcze 400 lat temu. Jest to zabieg w całości oparty na naturalnych składnikach:
– keratyna – jest podstawowym białkiem-budulcem paznokcia,
– pyłek pszczeli – źródło cysteiny. Likwiduje problem łamliwych i kruchych paznokci, nadaje im elastyczności,
– witaminy H, A, E oraz B5 – wspomagają prawidłowy wzrost i keratynizacje komórek,
– krzemionka z Morza Japońskiego – odżywia i ułatwia wnikanie witamin w głąb płytki, dotlenia skórę.
Manicure japoński zaleca się osobom z problemem łamliwych, kruchych , rozdwajających się paznokci oraz grubych narastających skórek. Pozwala on na wygładzenie i regenerację posiekanej i bruzdkowanej płytki. Już po pierwszym zabiegu nadaje jej zdrowy wygląd oraz niesamowity blask, zmiękcza skórki.
Jeżeli płytka paznokcia nie jest zbyt cienka i zniszczona, ten rodzaj manicure może być doskonałą regeneracją po hybrydzie, żelu czy akrylu. Jak wiadomo takie stylizacje wymagają co jakiś czas zrobienia krótkiej przerwy z powodu przesuszenia, niedotlenienia i osłabienia płytki. A w przypadku, gdy resztki żelu czy hybrydy były zrywane, paznokcie wymagają mocnej i szybkiej regeneracji. Manicure japoński, pozwoli przyspieszyć ten proces. Intensywnie odżywi i nawilży płytkę, dzięki czemu już po krótkim czasie będzie można wrócić do manicuru hybrydowego czy żelowego.
IBX System to rewolucyjny produkt, który pozwala na ochronę paznokci od środka. To jedyny taki zabieg, który, w przeciwieństwie do innych produktów, wzmacnia płytkę od środka, przenikając do wnętrza paznokcia.
IBX System jest zabiegiem dwuczęściowym. Działanie pierwszego produktu polega na spajaniu górnych warstw płytki, co zapobiega rozdwajaniu, kruszeniu, łuszczeniu. Paznokcie rosną mocniejsze i dłuższe, mają zdrowy połysk. Drugi preparat tworzy specjalną powłokę ochronną. Można go wykorzystać jako bazę pod żel czy manicure hybrydowy.
Oprócz stosowania specjalistycznych produktów naprawczych i regeneracyjnych, jak IBX System czy manicure japoński, konieczna jest codzienna pielęgnacja paznokci. Aby skórki i paznokcie jak najdłużej zachowały zdrowie i piękny wygląd, konieczne jest ich regularne nawilżanie – najlepiej po każdym kontakcie z wodą lub detergentem nakładać tłusty krem odżywczy. W przypadku osób, które często robią paznokcie hybrydowe, żelowe lub akrylowe, konieczne jest robienie przerw na regenerację pomiędzy kolejnymi zabiegami. Podczas takich przerw najlepiej nie korzystać z lakierów klasycznych i stosować wyłącznie odżywki, serum oraz oleje.
Umów wizytę za pomocą formularza internetowego
Dowiedz się również na temat pedicure
Dr Cyj - sposób na piękne i bujne włosy Większość z nas marzy o posiadaniu…
Marzysz o tym, żeby na długo pozbyć się niechcianego owłosienia? Na pewno idealnym wyborem będzie…
Osobom zdrowym bez żadnych zaburzeń organizmu, szacuję się dzienne wypadanie włosów od 50-100 włosów na…
Czas wakacji to okres najczęściej najwyższych temperatur i najsilniejszego promieniowania słonecznego. Wtedy to spędzamy większą…
Stan skóry, kondycja oraz wygląd włosów jest odbiciem lustrzanym zdrowia naszego organizmu. Zwiększona ilość wypadających…
PQage to jeden z najlepszych zabiegów odmładzających na rynku. Najważniejszymi zaletami tego peelingu chemicznego jest…