Jeżeli zastanawiasz się, jakie są najpopularniejsze zabiegi medycyny estetycznej, to ten wywiad jest właśnie dla Ciebie. Zaprosiliśmy do rozmowy dr n. med. Lidię Majewską, aby rozwiać główne wątpliwości kobiet, poddających się takim zabiegom. Dzięki tej lekturze poznasz trendy występujące w medycynie estetycznej, sposób wykonywania głównych zabiegów, a także rekomendowane preparaty. W medycynie estetycznej nie ma rzeczy niemożliwych i pytań bez odpowiedzi, dlatego zachęcamy do lektury.

Z roku na rok zabiegi medycyny estetycznej cieszą się coraz większą popularnością. Polki coraz chętniej i częściej korzystają z zabiegów, na które jeszcze niedawno decydowali się tylko nieliczni. Niemal natychmiastowe i zachwycające efekty można wielokrotnie zaobserwować już po pierwszym zabiegu.

Poniżej rozmowa z jedną z autorek „estetycznego zamieszania” na rynku krakowskich klinik i instytutów urody (m.in. J’adore Instytut w Krakowie) – Panią dr n. med. Lidią Majewską.

Niedawno miałam okazję oglądać fotografie efektów Pani pracy. Jestem pełna podziwu. Dba Pani o naturalny efekt, zaspokajając jednocześnie wymagania i oczekiwania klientów, co nie zdarza się często. Każdy zabieg zaczyna się od szczegółowego wywiadu, jak wygląda on u Pani? Co sprawia, że klienci tak chętnie oddają się w Pani ręce i wykonują zabiegi medycyny estetycznej?

Dr L.M. : Swoim pacjentom zawsze rekomenduję rozwiązania, które pozwolą uzyskać naturalny efekt. W praktyce lekarskiej stawiam wyłącznie na najnowocześniejsze, najpełniej przebadane preparaty, ponieważ to daje poczucie bezpieczeństwa i minimalizuje ryzyko powikłań okołozabiegowych, a także gwarantuje efektywność terapii.

Czy jest preparat, który szczególnie Pani poleca osobom, które nigdy nie korzystały z zakresu zabiegów medycyny estetycznej, a chciałyby ogólnie odświeżyć i zregenerować cerę?

Dr L.M.: Musimy odróżnić dwie sprawy. W przypadku, gdy myślimy o poprawie jakości skóry, jej ujędrnieniu – polecam mezoterapię z zastosowaniem preparatów wieloskładnikowych, zawierających witaminy, aminokwasy, substancje stymulujące skórę. Godnym polecenia zabiegiem jest też zastosowanie osocza bogatopłytkowego. Natomiast jeśli myślimy o zmianach fizycznych twarzy – wtedy najlepiej sprawdza się toksyna botulinowa, substancje wypełniające, np. kwas hialuronowy, czy wreszcie – nici liftingujące. Staranne dobranie odpowiednich preparatów i rodzaju zabiegów do danego pacjenta gwarantuje uzyskanie dobrego efektu.

„Nici liftingujące doskonale sprawdzają się w przypadku osób powyżej 40 roku życia”.

Jak to jest możliwe, że jedna mała ampułka potrafi zdziałać takie cuda?

Dr L.M.: Nie przesadzajmy – jedna ampułka czasem rzeczywiście wystarcza, ale tylko czasem. Zresztą to wszystko zależy od oczekiwań pacjenta. Ważne jest, aby wszystkie zabiegi, jakie wykonujemy były planowane tak, aby przede wszystkim usatysfakcjonować pacjenta.

Coraz powszechniejszy staje się zabieg wypełniania zmarszczek. Najpopularniejszym wypełniaczem jest botoks, alternatywnie preparat azzalure. Czy możemy prosić o krótkie porównanie i wskazanie wad i zalet tych dwóch preparatów?

Dr L.M.: Są to nazwy handlowe substancji zwanej toksyna botulinowa, która odpowiada za relaksację mięśni. Nie ma badań bezpośrednio porównujących skuteczność tych preparatów w medycynie estetycznej. Ich stosowanie wynika z indywidualnych preferencji lekarza. Na pewno lekarz zawsze zastosuje taki preparat, jaki będzie najlepszy dla danego pacjenta i w danej sytuacji klinicznej.

Prześledźmy może kilka zabiegów z Pani oferty: np. zabieg „leczenie nadpotliwości dłoni, stóp i pach”. Czy te dolegliwości są niwelowane na stałe? Czy można je trwale usunąć?

Dr L.M.: To jest świetny zabieg dla osób, które cierpią z powodu nadmiernego wydzielania potu, zazwyczaj dotyczy to pach i dłoni. Należy pamiętać, że zabiegi medycyny estetycznej mają również charakter leczniczy. Zabieg polega na podaniu toksyny botulinowej w te miejsca. Efekt utrzymuje się średnio ok. 8-u miesięcy. Pacjenci zazwyczaj powtarzają zabieg raz do roku.

zabiegi medycyny estetycznej

„Zabiegi medycyny estetycznej są doskonałym sposobem na poprawę wyglądu. Należy przy tym pamiętać, że ważna jest również ciągła dbałość o skórę jak np. poprzez stosowanie odpowiedniej pielęgnacji czy filtrów”.

Zabieg chirurgicznego odsysania tłuszczu można sobie wyobrazić. Na czym jednak polega działanie preparatu Aqualyx – alternatywy dla chirurgicznego odsysania tłuszczu?

Dr L.M.: Lipoliza iniekcyjna jest zabiegiem polegającym na wstrzykiwaniu w tkankę tłuszczową substancji, która rozpuszcza błonę komórkową komórek tłuszczowych. Zabieg najczęściej nie wymaga znieczulenia miejscowego; u wrażliwych pacjentów można zastosować krem znieczulający. Najlepsze efekty osiągalne są u pacjentów z odpowiednią wagą lub lekką nadwagą z miejscowym nagromadzeniem tłuszczu. Zwłaszcza w przypadku takich miejscowych otłuszczeń jak: podbródek, biodra, bryczesy, wewnętrzna strona kolan. Sprawdza się w przapadku okolic, które nie ulegają redukcji pomimo ćwiczeń i diety.

A jak wygląda sytuacja z zakresu mezoterapii igłowej na obszar ciała? Preparat Cellucare na cellulit, rozstępy, Mesoline na wyszczuplenie. Czy efekty będą satysfakcjonujące?

Dr L.M.: Obecnie istnieje wiele wskazań medycznych do zastosowania mezoterapii igłowej. Jest to m.in. cellulit w okolicy ud, brzucha czy pośladków. Zabiegi mezoterapii mają za zadanie dostarczenie substancji powodujących biorewitalizację i bioregenerację oraz nawilżenie bezpośrednio w obrębie skóry właściwej. Mezoterapia przynosi efekt tylko, gdy wykonania jest seria zabiegów. Iniekcje preparatów poprawiających mikrokrążenie w tkankę podskórną oraz zwiększające metabolizm komórek tłuszczowych, prowadzą do ujędrnienia skóry i redukcji efektu „skórki pomarańczowej”. Należy pamiętać, że jest to metoda dla cierpliwych pacjentów i przynosi lepsze efekty, jeśli jest skojarzona z aktywnością fizyczną, masażem i odpowiednią dietą. Zabiegi medycyny estetycznej mogą wówczas pomóc.

„Osocze bogatopłytkowe czy mezoterapia doskonale poprawią jakość i wygląd skóry, nie wpływając na rysy twarzy”.

Czy zauważa Pani jakąś tendencję zabiegową, którą kierują się klientki w ostatnim czasie (do pół roku, roku wstecz)? Czy w medycynie estetycznej istnieje zjawisko mody?

Dr L.M.: Tak, w medycynie estetycznej też pojawiają się pewne mody. Na szczęście ostatnio obserwuję modę na naturalność. Bardzo mnie to cieszy, bo jest to zgodne z moim poczuciem estetyki. Uważam, że rolą zabiegów z zakresu medycyny estetycznej jest wydobycie i podkreślenie tego, co w danej twarzy jest najładniejsze i świadczy o jej indywidualności, a nie wypełnianie i likwidowanie każdej zmarszczki.

Dziękujemy za rozmowę, życzymy dalszych sukcesów w pracy i coraz więcej zadowolonych klientów!

Medycyna-estetyczna-Jadore-Instytut