Pedicure to zabieg, o którego wykonaniu wielu zapomina. Stopy są przecież mniej widoczne niż dłonie (manicure nie jest już zabiegiem tak często pomijanym), szczególnie w sezonie jesienno-zimowym. Jeżeli już decydujemy się na tego rodzaju zabieg, to często w zaciszu domowym, nie myśląc nawet, by wybrać się do salonu kosmetycznego. Obie postawy są błędne, bo pedicure to nie tylko ładnie pomalowane paznokcie (z czym dosyć dobrze poradzimy sobie sami), ale kompleksowe zadbanie o piękno stóp, z czym zdecydowanie lepiej poradzi sobie człowiek po fachu. Poniżej znajdziesz informacje na temat tego, czego możesz oczekiwać od tego typu zabiegu, szczególnie decydując się na taki zabieg w kosmetycznym salonie.

Na czym polega pedicure?

Pedicure należy do zabiegów pielęgnacyjnych, które poprawiają estetykę i komfort stóp. W trakcie zabiegu między innymi złuszcza się zrogowaciały naskórek, skraca płytkę paznokciową oraz pozbywa nieestetycznych skórek wokół paznokci. Zabieg ten należy wykonywać systematycznie, zwłaszcza, jeżeli zmagamy się z problemami rogowacenia stóp, pękających pięt, czy nadmiernie pogrubionych paznokci. Regularnie wykonywany pedicure zaradzi tym kłopotom. To gwarancja zdrowych i estetycznie prezentujących się stóp. Warto pamiętać, że pedicure jest zabiegiem o tyle komfortowym, że by wykonać zabieg ponownie nie trzeba czekać przez jakiś zalecony odstęp czasu.

Jeżeli więc kolor lakieru nam się znudził lub stopy są w złym stanie i wymagają intensywnej pielęgnacji warto mieć na uwadze, że można dopasować częstotliwość i ilość wizyt w salonie kosmetycznym do swoich potrzeb. Znaczącą poprawę wglądu stóp – jeśli nie są w najlepszej kondycji – zaobserwować można już po kilku sesjach. Nie można także zapominać, że pedicure to zabieg nie tylko dla kobiet, ale także dla panów. Nowoczesny mężczyzna to zadbany (w tym zdrowy) mężczyzna. Mając to na uwadze i panowie powinni czuć się zachęceni do wizyty w salonie kosmetycznym.

zabieg pedicure

Zabieg pedicure – rodzaje

Pedicure można wykonać na kilka sposobów. Oto metody, w których możemy wybierać. W sposobach wykonania zabiegu warto przebierać, tak by pielęgnacja stóp była urozmaicona. Do zabiegu warto dodać regenerację stóp aby cieszyć się jeszcze delikatniejszą skórą.

1. Pedicure klasyczny

Mimo, że jest to zabieg „klasyczny” i nazwa może sugerować, że jest to wersja pedicure w jakiś sposób okrojona, to nic bardziej mylnego. Podczas tego zabiegu możemy liczyć na zastosowanie szeregu praktyk. Stosowane regularnie i konsekwentnie – mogą znacząco poprawić wygląd i kondycję stóp. W trakcie pedicure klasycznego następują kolejne etapy: zmycia lakieru (jeżeli paznokcie stóp były wcześniej pomalowane), kąpieli stóp (często z dodatkiem soli) pozwalającej zmiękczyć naskórek, skrócenia i opiłowania paznokci (kształt można w rozmowie z kosmetyczką dostosować do własnego gustu), odepchnięcia i usunięcia skórek, wykonania peelingu stóp, wmasowania kremu, odtłuszczeniu płytki paznokcia i jej pomalowania oraz nałożenia lakieru wraz z utwardzaczem przedłużającym trwałość.

Warto pamiętać, że oferta tego typu może nieznacznie różnić się w zależności od salonu kosmetycznego. To, na co warto szczególnie zwrócić uwagę wybierając ten – i tak naprawdę każdy następny – rodzaj pedicure to sterylność miejsca pracy, w którym wykonuje się zabieg a także jakość kosmetyków stosowanych podczas zabiegu.

2. Pedicure japoński

To, jak sama nazwa wskazuje, metoda pochodząca z Japonii, której Japonki wierne są od wieków. Zabieg ten szczególnie poleca się osobom ze zniszczonymi i łamliwymi paznokciami oraz wysuszonymi skórkami wokół płytki paznokcia. Działa na stopy silnie regenerująco i odżywczo, likwidując rozdwajanie się paznokci, tendencję do kruszenia i podatność na łamanie. W czym tkwi sekret takiego działania? Pedicure tego rodzaju znacząco różni się od pedicure klasycznego.  Na paznokieć nie nakłada się bazy czy lakieru, a specjalna pasta bogata w krzemionkę z Morza Japońskiego, keratynę oraz witaminy A i E. Podczas zabiegu, po zastosowaniu pasty, na paznokcie nakładany jest także specjalny puder, który lekko barwi paznokcie, nadając zdrowo wyglądający, lekko różowy kolor.

Kolejną cechą tego rodzaju pedicure jest to, że nie wykorzystuje się metalowych narzędzi, które służą choćby wycinaniu skórek. Paznokieć nie jest pokrywany kolorowym lakierem, a jedynie wspomnianym pudrem, który nadaje płytce paznokcia zdrowy wygląd. Warte podkreślenia jest to, że tego rodzaju zabieg szczególnie poleca się osobom, które przez długi czas nosiły hybrydy. Powtórzony do pięciu razy zabieg ten trwale poprawi kondycję zniszczonych paznokci. Nie tyle sposób ten jest szkodliwy, co nadmiar stosowania jakiejkolwiek metody. Warto jest więc czasami oderwać się od rutyny, zastosować coś innego i dać paznokciom nieco odpocząć.

3. Pedicure hybrydowy

Zabieg tego rodzaju poprzedzony jest wstępem w postaci wykonania klasycznego pedicure. Cechą wyróżniającą ten rodzaj pedicure pośród innych odmian zabiegu jest trwałość kolorowego lakieru, który wybierzemy do pokrycia płytki paznokcia. Zabieg gwarantuje trwałość koloru i szczególnie dopracowany, niemal nieskazitelny wygląd wykonanej pracy. „Pokolorowanie” paznokcia polega w tym wypadku na zastosowania lakieru w postaci żelu, który utrwala się specjalnie do tego przygotowaną lampą. Paleta kolorystyczna tego rodzaju lakierów jest niezwykle szeroka i stale ulega rozszerzeniu, każdy więc znajdzie coś dla siebie. Warto też mieć na uwadze to, że formuły lakierów stale się ulepsza, a twierdzenie, że jest to metoda szczególnie niezdrowa czy niebezpieczna dla stóp i paznokci są przesadzone.

Obecnie lakiery do pedicure hybrydowego tworzą na paznokciach niezwykle delikatną powłokę, tak, że do płytki bez problemu dostają się tak powietrze, jak i wilgoć, niezbędne do zachowania jej zdrowego wyglądu. Warto zachować umiar w stosowaniu tego rodzaju metody, nie warto jednak przesadnie się jej obawiać.

zabieg pedicure

Pedicure – jak utrwalić skutki zabiegu?

W zależności od tego, na jaki typ zabiegu się decydujemy, takie też musimy powziąć środki, by efekt danego zabiegu utrwalić i nie zniszczyć starań pracownika salonu kosmetycznego. W przypadku pedicure hybrydowego oraz japońskiego już po wykonaniu zabiegu możemy założyć obuwie. Pedicure klasyczny wymaga większej cierpliwości – zaleca się odczekanie ok 20 minut po wykonanych pielęgnacji i stylizacji, tak by były trwałe.

By przedłużać piękno stóp po tym zabiegu warto zakupić w drogerii lub perfumerii krem do stóp. Balsam do całego ciała – jeżeli taki zakupimy – nie będzie w stanie zadbać o stopy wystarczająco i kompleksowo. Można także w ogóle zapoznać się z szeroką ofertą kosmetyków do stóp – odżywek, specjalistycznych kremów – my polecamy np. marki Podopharm.

Pedicure nie musi być więc przykrą koniecznością. Nie musi być to zabieg nudny. Bądźmy pewni, że po tego rodzaju zabiegu stąpać będziemy jeszcze pewniej i radośniej!

Profesjonalne wykonanie manicure i pedicure oferuje J’adore Instytut, którego salony znajdują się w Krakowie oraz Warszawie. Dokonaj rezerwacji w naszym salonie w Krakowie