Czy usunięcie tatuażu jest możliwe i jak wygląda ten proces?

Na tatuaż bardzo często decydują się osoby młode, które w tzw. okresie buntu korzystają z usług salonów z tatuażem (nawet bez wiedzy opiekunów). Tatuaż często jest również wynikiem podążania za modą przez co określany jest mianem tzw. “błędu młodości”. Na szczęście, dzięki najnowocześniejszym technologiom, można skutecznie pozbyć się niechcianego obrazka ze swojego ciała. Dowiedz się więcej o zabiegach laserowych, które tysiącom osób na całym świecie umożliwiły usuwanie tatuażu.

Metody na usunięcie tatuażu

Istnieją różne, mniej lub bardziej skuteczne sposoby aby usunąć tatuaż. Jedną z najbezpieczniejszych oraz najskuteczniejszych jest zabieg wykorzystujący światło lasera. W najlepszych gabinetach kosmetycznych oraz klinikach medycyny estetycznej specjaliści skutecznie przeprowadzają serie zabiegów. Niestety, w dobie ogólnodostępnego Internetu, na wielu stronach można znaleźć tzw. “domowe metody” pozbywania się tatuażu. Techniki są niebezpieczne, nie są skuteczne, a w swojej konsekwencji prowadzą najczęściej do uszkodzenia skóry oraz powstawania blizn. Zabieg usuwania tatuażu powinien być wykonywany wyłącznie w sterylnych warunkach oraz pod okiem doświadczonego specjalisty.

usunięcie tatuażu

Które tatuaże można usuwać? 

Laserowe usuwanie tatuażu można przeprowadzić zarówno na większych jak i mniejszych tatuażach. Usuwane mogą być całe obrazki ale również napisy. Zabiegi największą skutecznością wykazują się w przypadku czarnych malunków. Większy problem pojawia się w przypadku kolorowych “ozdób”, które nie zawsze są możliwe do usunięcia. Kolejną problematyczną grupą są tatuaże białe, które niestety nie są rozpoznawane przez laserowe wiązki światła, przez co nie mogą zostać usunięte. 

Rozmiar tatuażu,na szczęście nie ma znaczenia, cena usuwania tatuażu jest zróżnicowana pod względem wielkości obszaru zabiegowego – w przypadku tych dużych obszarów (dużych tatuaży) będzie wyższa. Małe malunki natomiast łatwiej jest usunąć, w przypadku tych większych – klient prawdopodobnie będzie musiał skorzystać z większej liczby laserowych sesji.
Decyzję o laserowym usuwaniu tatuażu należy podjąć świadomie. Ból w trakcie laseroterapii odpowiada odczuciom, które towarzyszyły nam podczas wykonywania tatuażu. 

 Usuwanie tatuażu – jak wygląda zabieg?

Laseroterapię najlepiej rozpocząć od konsultacji ze specjalistą. Doświadczona Kosmetolog lub Lekarz na podstawie wywiadu oraz wyglądu tatuażu zweryfikuje możliwość przeprowadzenia serii zabiegów laserowych. Do zabiegu używa się technologii Nanosekundowej lub Picosenkundej. W trakcie konsultacji specjalistka uświadamia klienta, że nawet najlepszej generacji laser daje ryzyko pojawienia się na skórze zmiany. Wynika to przede wszystkim nie z samego lasera a z głębokości i rodzaju barwnika użytego do tworzenia tatuaży lub samej blizny powstałej podczas jego tworzenia. Całkowite usunięcie tatuażu jest często procesem żmudnym i wymagającym przynajmniej kilku sesji zabiegowych. 

Zabieg przebiega podobnie do zabiegów takich jak np. depilacja laserowa. Głowica urządzenia przykładana jest do skóry, gdzie wiązki laserowego światła oddziałują na wprowadzony barwnik czyli tatuaż. Laser oddziałuje również na obecną w skórze melaninę przez co w miejscu usuwania tatuażu na skórze pozostają blizny. Blizny najczęściej nie są bardzo widoczne, duże znaczenie ma jakość tatuażu, jego wielkość, umiejscowienie oraz naturalna skłonność skóry klienta do regeneracji.


Seria zabiegów to najczęściej od kilku do kilkunastu spotkań odpowiednich odstępach czasu. Każdy zabieg trwa od kilku do kilkudziesięciu minut. Przed rozpoczęciem procedury na miejsce zabiegowe aplikowane jest znieczulenie.

usunięcie tatuażu

Kto może skorzystać z usuwania tatuażu? 

Z zabiegu usuwania tatuażu mogą skorzystać osoby pełnoletnie. Dodatkowym wymaganiem jest całkowite wygojenie się tatuażu oraz skóry. Usuwania tatuażu nie można przeprowadzić gdy na skórze występuje stan zapalny, podrażnienie, obrzęk, opuchlizna, strupki. Zabiegów laserowych nie można również przeprowadzić u osoby, której skóra jest opalona, podrażniona, zajęta uczuleniem, ranami. Inną grupą przeciwwskazań są: skłonność do tworzenia się bliznowców, łuszczyca, bielactwo, choroba onkologiczna, ciąża, nowotwór.

Tak jak w przypadku każdej usługi z zakresu laseroterapii – kilka tygodni przed zabiegiem należy odstawić antybiotyki oraz leki światłouczulające. Ze względów bezpieczeństwa – o wszystkich przyjmowanych lekach koniecznie należy poinformować osobę, która będzie przeprowadzała zabieg.

Rozwój laseroterapii to zbawienie dla osób, które z różnych względów chcą całkowicie usunąć tatuaż. Bardzo często zabiegi polecane są również osobom, które planują wykonać tzw. cover (zakrycie starego tatuażu nowym). Kilka sesji laserowych znacznie rozjaśniają tatuaż przez co znacznie łatwej jest pokryć go nowym wzorem. Możliwe jest również całkowite usunięcie tatuażu. 

Umów wizytę za pomocą formularza online.