Manualne oczyszczanie, jak sama nazwa wskazuje, polega na ręcznym usunięciu ze skóry wszelkich niedoskonałości. Zalicza się do nich przede wszystkim prosaki, zaskórniki otwarte oraz zamknięte . Zabieg często pozwala pozbyć się niedoskonałości, których usunięcie było niemożliwe w trakcie innych zabiegów kosmetycznych. Manualne oczyszczanie skóry można przeprowadzić na różnych partiach ciała. Zazwyczaj jest to twarz i szyja, ale można go wykonać na plecach oraz dekolcie. Czas zabiegu, w zależności od wybranej partii na ciele, wynosi od godziny do dwóch lub więcej. Jego długość zależy także od dodatkowych, opcjonalnych zabiegów z którymi można połączyć oczyszczanie manualne (np. peelingi medyczne, peeling kawitacyjny lub mikrodermabrazja).
– Trądzik zaskórnikowy,
– Prosaki,
– Wągry,
– Krostki o różnym podłożu,
– Stany zapalne skóry,
– Opryszczka,
– Trądzik różowaty oraz ropowiczy,
– Skóra wrażliwa i naczyniowa,
– Ciąża i okres laktacji,
– Stany alergiczne,
– Stany zapalne oczu,
– Choroby grzybicze, bakteryjne,
– Nadżerki,
– Naczyniaki jamiste,
– Skłonność do powstawania bliznowców,
– Trądzik krostkowy.
Manualne oczyszczanie skóry jest zabiegiem stosunkowo długim. Zabieg może trwać nawet 2,5 godziny.
Procedurę rozpoczyna konsultacja, następnie Kosmetolog przechodzi do demakijażu, dokładnego oczyszczenia i dezynfekcji skóry. Dalej robiony jest peeling, który redukuje zrogowaciały naskórek. Rodzaj peelingu dobierany jest indywidualnie, w zależności od rodzaju skóry. Kolejnym etapem jest nałożenie maseczki rozpulchniającej naskórek i otwierającej pory. Klient leży pod wapozonem 15-25 minut. Na tym etapie skóra przygotowana jest do manualnego oczyszczania. Zabieg polega na wyciskaniu zaskórników, prosaków oraz krostek – przy użyciu specjalnego, sterylnego narzędzia tzw. łyżeczki. Ta część zabiegu jest najmniej przyjemna, ze względu na odczuwany ból oraz dyskomfort. Na sam koniec opcjonalnie można dodać darsonwalizację (prądy wysokiej częstotliwości, które dezynfekują i uspokajają skórę po zabiegu). Ostatni etap polega na nałożeniu maseczki łagodzącej, która chłodzi, koi ból, łagodzi podrażnienia i zaczerwienienia, a także zwęża rozszerzone pory. Po ściągnięciu maseczki zaleca się aplikacje kremu z filtrem SPF 50.
Zabieg skutecznie i szybko redukuje wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia skórne. Jednak należy zwrócić uwagę, że efekty są chwilowe, ponieważ zabieg nie usunie problemu, a jedynie jego objawy. Jeśli niewłaściwie potraktowane zostaną zmiany o charakterze zapalnym, może dojść do rozprzestrzenienia się problemu, a nawet powstania przebarwień, odbarwień lub blizn. Dlatego warto na zabieg wybrać się do gabinetu, nie należy przeprowadzać procedury samodzielnie. Oczyszczaniu manualnemu poddawane mogą być jedynie zmiany niezapalne, np. zaskórniki, prosaki.
Ze względu na specyfikę zabiegu(para wodna, wysoka temperatura, ugniatanie skóry) może on spowodować podrażnienie skóry, obrzęk, zaczerwienienie oraz ból. Z reguły efekty te nie są długotrwałe i znikają zazwyczaj po 2-3 dniach. W przypadku skóry bardzo wrażliwej na ciepło, zaczerwienienie może utrzymać się nawet do 5 dni.
Zabieg dobierany jest, przede wszystkim do rodzaju skóry.
U właścicielek cer tłustych , trądzikowych albo mieszanych idealnie sprawdzą się peelingi chemiczne: kwas salicylowy, azelainowy, glikolowy.
Kwas salicylowy to β-hydroksykwas, naturalnie występuje w korze wierzby białej. Jest pozyskiwany drogą syntetyczną z fenolu. Wykazuje działanie keratoplastyczne w stężeniach do 10%. Powyżej 10% posiada działanie keratolityczne, a także komedolityczne, sebostatyczne, przeciwzapalne oraz przeciwbakteryjne.
Kwas azelainowy wykazuje właściwości rozjaśniające, reguluje funkcjonowanie gruczołów łojowych, zmniejsza stężenie kwasów tłuszczowych (przez inhibicję 5α-reduktazy). Wykazuje działanie przeciwzapalne, antyoksydacyjne, normalizuje keratynizację mieszków. Zmniejsza ilość P.acnes oraz S.aureus. Redukuje przebarwienia pozapalne i posłoneczne.
Kwas pirogronowy to α-ketokwas, posiadający właściwości zbliżone do kwasu trichlorooctowego (TCA). Naturalnie występuje w sfermentowanych owocach, jabłkach i occie. Obecny jest w skórze jako metabolit węglowodanów, gdzie przekształca się do kwasu mlekowego. Działa keratolitycznie, sebostatycznie i przeciwbakteryjnie, zmniejsza grubość warstwy rogowej. Penetruje do warstwy brodawkowej skóry właściwej (stymuluje syntezę kolagenu i elastyny). Przy kontakcie z wodą ulega hydrolizie do kwasu mlekowego. Może być stosowany w przypadku cery naczyniowej. Świetnie redukuje blizny potrądzikowe.
Roztwór Jessnera (kwasu salicylowy (14%) kwasu mlekowy (14%), rezorcyna (14%) wykazuje właściwości silnie złuszczające, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze . Najczęściej stosuje się go w przypadku skór z dużą ilością stanów zapalnych.
Kwas laktobionowy to polihydroksykwas, zawierający 8 grup hydroksylowych, posiada właściwości higroskopijne. Nie wywołuje pieczenia, swędzenia, zaczerwienienia jak alfa-hydroksykwasy. Stymuluje fibroblasty do syntezy elastyny i kolagenu, przyspiesza gojenie się ran, wzmacnia barierę naskórkową, zapobiega transepidermalnej utracie wody, poprawia koloryt skóry.
Kwas migdałowy to α-hydroksykwas, pozyskiwany z gorzkich migdałów, pestek wiśni, moreli oraz za pomocą syntezy chemicznej. Obniża pH skóry, co stanowi ochronę przed rozwojem drobnoustrojów. Wykazuje najsilniejsze właściwości przeciwbakteryjne spośród AHA. Reguluje funkcjonowanie gruczołów łojowych, działa przeciwbakteryjnie, redukuje blizny potrądzikowe. Stymuluje procesy odnowy naskórka, nawilża, posiada właściwości depigmentacyjne – redukuje przebarwienia pozapalne. Pobudza biosyntezę ceramidów. Zwęża ujścia gruczołów łojowych. Zaleca się stosowanie tego kwasu w seriach, dla uzyskania efektów długotrwałych. W pielęgnacji skóry trądzikowej stosuje się stężenie do 10%. Peelingi medyczne pomagają zwalczyć zarówno skutki jak i przyczyny zanieczyszczenia skóry, .oczyszczanie manualne działa tylko doraźnie.
Jest to kwas o średniej mocy, nie wykazuje toksyczności, posiada małą cząsteczkę, dzięki czemu bardzo łatwo penetruje warstwę rogową naskórka. Kwas glikolowy posiada szeroki zakres działania: hamuje aktywność fosfotransferaz – enzymów, które są odpowiedzialne za spójność korneocytów, rozluźnia wiązania komórkowe oraz pobudza odnowę komórkową. Nawet w wysokich stężeniach działa powierzchownie, dlatego zabiegi z kwasem glikolowym należy powtarzać co jakiś czas, w zależności od tempa odnowy naskórka. Najwyższe stężenie może spowodować epidermolizę w ciągu 2-7 min. Widoczne efekty uzyskuje się po 4-8 zabiegach z odstępem 10-14 dni. Przed pierwszym zabiegiem należy aplikować kremy przygotowujące, zawierające 5-15% kwasu glikolowego. Peelingi z kwasu glikolowego są stosowane w celu redukcji blizn potrądzikowych, przebarwień oraz likwidacji trądziku pospolitego. Posiada działanie nawilżające i normalizujące zaburzenia rogowacenia. Po zastosowaniu tego peelingu obserwuje się wzrost poziomu ceramidów w naskórku.
Kwas mlekowy jest jednym z metabolitów skóry i tkanki mięśniowej. Naturalnym źródłem jest jogurt, mleko, jabłka, pomidory. Ze względu na niesymetryczną budowę cząsteczki występują takie formy izometryczne, jak kwas D-mlekowy, L-mlekowy i DL-mlekowy. W zależności od stężenia kwasu roztwory wodne mają różne pH. Kwas mlekowy otrzymywany jest dzięki fermentacji roztworu cukru przez bakterie kwasu mlekowego. Posiada właściwości nawilżające, ujędrniające, poprawia strukturę kolagenu, zwiększa ilość GAG. Najczęściej stosuje się w połączeniu z innymi kwasami.
Kwas jabłkowy jest obecny w skórze jako metabolit węglowodanów. Występuje w jabłkach i pigwie. Nie jest często stosowany w kosmetologii, natomiast dobrze się sprawdza w pielęgnacji w warunkach domowych.
W przypadku skór suchych dużo lepiej sprawdzają się peelingi mechaniczne, np. mikrodermabrazja lub zabieg 3 w 1 – Geneo . Zabieg Geneo™ to pielęgnacja skóry 3w1. Polega on na jednoczesnym złuszczaniu, wprowadzaniu substancji odżywczych oraz dotlenianiu, wywołuje w organizmie reakcję zwaną „efektem Bohra”, w wyniku której tlen transportowany jest do obszaru zabiegowego, jednocześnie mocno złuszczając naskórek. W wyniku tej reakcji tworzy się idealne środowisko do wchłaniania się niezbędnych substancji aktywnych zarówno w trakcie, jak i po zabiegu.
Mikrodermabrazja to kontrolowane złuszczanie naskórka na dowolnej głębokości. Jest to to rodzaj peelingu mechanicznego. Redukuje blizny potrądzikowe, zaskórniki, rozszerzone ujścia mieszków włosowych, przebarwienia. Złuszczając zrogowaciałą warstwę naskórka, pobudza skórę do odnowy oraz syntezy włókien kolagenowych i elastynowych. W leczeniu blizn oraz przebarwień często łączy się mikrodermabrazję i peelingi chemiczne w celu uzyskania lepszych efektów. Mikrodermabrazji nie stosuje się w przypadku blizn typu ice pick oraz głębokich blizn typu boxcar. Zaleca się serię zabiegów 5-10 z zachowaniem kilkutygodniowych odstępów. Przy zbyt głębokim wykonaniu zabiegu może dojść do powstawania blizn.
Rodzaje mikrodermabrazji
Diamentowa – ścieranie naskórka za pomocą głowic diamentowych
Korundowa – rolę substancji ściernej pełni tlenek glinu
Tlenowa (oxybrazja) – złuszczanie naskórka za pomocą tlenu i soli fizjologicznej.
Cera naczyniowa i wrażliwa nie lubi mocnego złuszczania , dlatego najlepiej traktować ją peelingiem kawitacyjnym lub enzymatycznym. Peeling kawitacyjny znacząco poprawia wygląd skóry dzięki rozdrabnianiu zwapnień, wzrostowi metabolizmu wewnątrz komórek oraz aktywowaniu w nich odpowiednich enzymów. Jest to jeden z najbardziej delikatnych peelingów. Usunięcie zanieczyszczeń skórnych powstrzymuje również rozwój bakterii odpowiedzialnych za pojawianie się stanów zapalnych. Ultradźwięki pobudzają skórę do odbudowy i regeneracji.
nowotwory, zakażenia i stany zapalne skóry, ciąża, karmienie piersią, choroby serca, zakrzepica, rozrusznik serca, rany oraz przerwana ciągłość naskórka, padaczka.
W przypadku skór dojrzałych najlepszym rozwiązaniem będzie wykonanie lasera ablacyjnego, zabieg nie tylko jest skuteczny pod względem złuszczania naskórka, ale również pobudza fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny.
– Ciąża i okres laktacji,
– Świeża opalenizna, solarium , opalanie natryskowa, stosowanie samoopalacza w czasie krótszym niż 3 tygodnie przed zabiegiem,
– Stosowanie witaminy A i beta-karotenu w czasie krótszym niż 3 tygodnie przed zabiegiem,
– Przyjmowanie antykoagulantów, antybiotyków o działaniu fotouczulającym, antydepresantów, retinoidów w czasie krótszym niż pół roku przed zabiegiem ze względu na możliwość wystąpienia reakcji fototoksycznej,
– Spożywanie alkoholu w czasie krótszym niż 24 godziny przed zabiegiem,
– Nowotwór,
– Padaczka,
– Cukrzyca,
– Rozrusznik serca,
– Bielactwo lub łuszczyca,
– Neuropatia,
Istnieje wiele metod oczyszczania skóry, prawie wszystkie techniki można ze sobą łączyć – dla uzyskania najlepszych efektów. Przez wiele lat oczyszczanie manualne było jedynym skutecznym zabiegiem oczyszczającym na rynku. Dzisiaj do naszej dyspozycji jest prawie kilkadziesiąt procedur. Wszystkie zabiegi warto robić w seriach oraz nie zapominać o fotoprotekcji i pielęgnacji domowej, która jest równie istotna co zabiegi gabinetowe.
Dr Cyj - sposób na piękne i bujne włosy Większość z nas marzy o posiadaniu…
Marzysz o tym, żeby na długo pozbyć się niechcianego owłosienia? Na pewno idealnym wyborem będzie…
Osobom zdrowym bez żadnych zaburzeń organizmu, szacuję się dzienne wypadanie włosów od 50-100 włosów na…
Czas wakacji to okres najczęściej najwyższych temperatur i najsilniejszego promieniowania słonecznego. Wtedy to spędzamy większą…
Stan skóry, kondycja oraz wygląd włosów jest odbiciem lustrzanym zdrowia naszego organizmu. Zwiększona ilość wypadających…
PQage to jeden z najlepszych zabiegów odmładzających na rynku. Najważniejszymi zaletami tego peelingu chemicznego jest…