Medycyna estetyczna budzi na świecie coraz większe zainteresowanie. Pożądane są zabiegi, które nie wymagają od klientów okresu regeneracji. Jednym z głównych problemów estetycznych wśród kobiet jest nadmierna tkanka tłuszczowa i cellulit. Istnieje wiele zabiegów niwelujących ten defekt. Jeśli jednak żadna z metod fizykalnych- terapii z użyciem różnego rodzaju urządzeń nie jest skuteczna,
lipoliza iniekcyjna to innowacyjny zabieg, na który warty zwrócić uwagę.
jest to zabieg, który pozwala na zniwelowanie tkanki tłuszczowej miejscowo, a także stanowi znakomitą alternatywe dla lipoplastyki, dlatego też zyskała miano tzw. „liposukcji bez skalpela”. Aby uniknąć negatywnych emocji, bólu związanym z liposukcją lub komplikacji pozabiegowych. A także długiego okresu rekonwalescencji stworzono zabieg, który skupia się na redukcji małego obszaru skumulowanej tkanki tłuszczowej oraz permanentnej destrukcji komórek tłuszczowych.
Podstawowym składnikiem aktywnym
stanowiącym bazę wstrzykiwanego preparatu jest fosfatydylocholina, która jest mieszanką glicerolu, kwasów tłuszczowych oraz choliny. Jej funkcje to emulgacja tłuszczu z diety, dzięki czemu odgrywa istotną rolę w jego trawieniu. Wpływa na metabolizm cholesterolu i integralność membrany komórek tłuszczowych, przyczynia się do rozbicia triacylogliceroli na glicerol i kwasy tłuszczowe, dzięki enzymom lipazy. Proces działania fosfatydylocholiny polega na uszkodzeniu membran adipocytów i uwolnieniu ich wnętrza (triacylogliceroli). W taki sposób, aby nie mogły ulec odnowie. Uwolniona zawartość komórek zostaje odprowadzona do wątroby, gdzie poszczególne związki są metabolizowane, a część z nich transportowana jest do nerek.
Podaje się, iż fosfatydylocholina przyczynia się do powstawania nowych włókien kolagenowych, co powoduje wzmożone napięcie skóry. Innymi składnikami w preparatach do lipolizy iniekcyjnej są dezoksycholan; stosowany z fosfatydylocholiną gwarantuje większą skuteczność zabiegu, chlorek sodu; rozpuszczalnik, związki rozszerzające naczynia krwionośne np. buflomedyl, witaminy z grupy B.
Badania wskazują, że najbardziej zauważalne efekty występują w obszarach podbródka, podgardla, szyi, ramion, brzucha, boczków, pleców, zewnętrznego uda, wewnętrznego uda, kolan oraz okolicy pośladków. Na zabieg lipolizy iniekcyjnej znacznie lepiej reaguje „miękka” tkanka tłuszczowa, aniżeli zbita. Pomimo tego, że iniekcje wykonuje się do tkanki tłuszczowej, podaje się że wykonane najbardziej powierzchowne niwelują wybrzuszenia, cellulit, wygładzają; nierówność, nieregularność na powierzchni skóry nawet po liposukcji.
Lipoliza iniekcyjna jest niepreferowana w miejscach ciała, gdzie tkanka tłuszczowa oraz nieregularność skóry jest rozległa, a także występuje otyłość!
Do przeciwwskazań lipolizy iniekcyjnej zaliczamy:
-ciążę, karmienie piersią (aby wykonać zabieg należy odczekać 6 tygodni),
-alergie na soje i składniki zawarte w preparatach do zabiegu,
-cukrzyca,
-mikroangiopatia,
-niewydolność naczyniowa,
-nadciśnienie tętnicze,
-schorzenia kardiologiczne,
-choroby przewlekłe zwłaszcza z upośledzonym system odpornościowym,
-choroby autoimmunologiczne; RZS i Hashimoto,
– niewydolność nerek i wątroby,
-leki NLPZ i antykoagulanty,
– uszkodzenia skóry w miejscu planowanej iniekcji, otwarte,
-niegojące się rany,
-aktywna egzema i łuszczyca.
Rzadko notuje się poważne skutki uboczne, natomiast czasami w trakcie lub tuż po zabiegu może towarzyszyć ból w stopniu od małego do średniego, uczucie pieczenia i zaczerwienienie. Pod koniec pierwszego tygodnia po iniekcji mogą pojawiać się guzki podskórne, które zawiadamiają o toczącym się procesie nekrozy komórek tłuszczowych. Pomiędzy 4-6 tygodniem po iniekcji widać zmiany pod względem redukcji depozytów tkanki tłuszczowej.
Udowodniono, że lipoliza iniekcyjna to efektywny i całkowicie bezpieczny zabieg dedykowany miejscowo zlokalizowanej tkance tłuszczowej oraz w celu zwiększenia efektów uzyskanych przed i/lub po lipoplastyce.
Zalecany jest osobom, które chcą pozbyć się nadmiernej i zalegającej tkanki tłuszczowej. Sprawdza się w przypadkach kumulowania niechcianej tkanki tłuszczowej pod i nad blizną po cesarskim cięciu, podwójnym podbródku, obecnych fałdów tłuszczowych na plecach w okolicy bielizny, nad kolanami, w celu zlikwidowania „pelikanów” w okolicy ramion i wiele innych. Terapii tej nie poddaje się osobom, które są otyłe. Z uwagi na nikły procent powikłań, a także brak okresu rekonwalescencji zabieg ten zyskuje coraz większą popularność w świecie estetyki.
Zabieg nie wyklucza pacjenta z codziennego funkcjonowania i może być wykonywany niezależnie od pory roku. Należy pamiętać, że lipoliza to terapia stosowana, jako dodatek do zdrowej diety i aktywnego trybu życia. Nie stosując się do podstawowych zasad zdrowego stylu życia należy spodziewać się, że komórki tłuszczowe szybko powrócą do pierwotnych rozmiarów.
Umów wizytę poprzez formularz internetowy
Dr Cyj - sposób na piękne i bujne włosy Większość z nas marzy o posiadaniu…
Marzysz o tym, żeby na długo pozbyć się niechcianego owłosienia? Na pewno idealnym wyborem będzie…
Osobom zdrowym bez żadnych zaburzeń organizmu, szacuję się dzienne wypadanie włosów od 50-100 włosów na…
Czas wakacji to okres najczęściej najwyższych temperatur i najsilniejszego promieniowania słonecznego. Wtedy to spędzamy większą…
Stan skóry, kondycja oraz wygląd włosów jest odbiciem lustrzanym zdrowia naszego organizmu. Zwiększona ilość wypadających…
PQage to jeden z najlepszych zabiegów odmładzających na rynku. Najważniejszymi zaletami tego peelingu chemicznego jest…