WarszawaŻelazna 59WarszawaMińska 29AKrakówKarmelicka 45Βαρσοβία · Κρακοβία

Βαρσοβία · Κρακοβία — Skin Clinic & Med Spa

Μποτοξ για τα μαλλιά — θεραπεία στο J'adore Instytut

Μποτοξ για τα μαλλιά

Μια μάσκα που εισχωρεί βαθύτερα. Λάμψη, απαλότητα και τέλος στο φριζάρισμα — χωρίς βίαιο ίσιωμα και χωρίς να αλλάξει τις μπούκλες σας.

Μποτοξ για τα μαλλιά — θεραπεία στο J'adore InstytutΘεραπεία στο ιατρείο J'adore

ΤΡΙΧΩΤΟ ΔΕΡΜΑ ΚΑΙ ΜΑΛΛΙΑ

Λάμψη και απαλότητα τρίχας
τα μαλλιά δεν φριζάρουν τόσο

«Το botox για τα μαλλιά» ακούγεται τρομακτικό, αλλά στην πραγματικότητα είναι απλώς μια πλούσια θρεπτική θεραπεία που διεισδύει βαθιά στην τρίχα αντί να παραμένει στην επιφάνεια. Το σύμπλεγμα υαλουρονικού οξέος, κολλαγόνου, θρεπτικών πρωτεϊνών και αμινοξέων γεμίζει τις μικροβλάβες, αναδομεί τη δομή και κλείνει τις φολίδες — εξ ου και αυτή η χαρακτηριστική λάμψη, η απαλότητα και το τέλος του φριζαρίσματος. Το σημαντικό: δεν είναι ίσιωμα. Το botox για τα μαλλιά εξομαλύνει και τακτοποιεί, αλλά δεν αλλάζει μόνιμα τις μπούκλες σας — οι κυματισμοί παραμένουν κυματισμοί, μόνο πιο υγιείς και λαμπεροί. Είναι μια θεραπεία για όποια αγαπά τα μαλλιά της, αλλά έχει βαρεθεί την θαμπάδα, την ξηρότητα μετά τη βαφή ή το «ηλεκτρισμό» τις υγρές μέρες. Στο J'adore Instytut την εκτελεί έμπειρη στυλίστρια μαλλιών.

  • Θαμπά μαλλιά χωρίς λάμψη
  • Μαλλιά κατεστραμμένα από βαφή ή αποχρωματισμό
  • Μαλλιά που φριζάρουν
  • Ξηρές, αραιωμένες άκρες
  • Μαλλιά δύσκολα στο χτένισμα
  • Κάθε γυναίκα που θέλει λάμψη χωρίς ίσιωμα

1 επίσκεψη· το αποτέλεσμα το διατηρείτε με περιποίηση στο σπίτι και επανάληψη αφού ξεπλυθεί η θεραπεία

Κλείστε ραντεβού
Χρόνος
περίπου μία ώρα
Αποτέλεσμα
από λίγες εβδομάδες έως λίγους μήνες
Αναγέννηση
κανένα — φεύγετε με έτοιμο styling
Σειρά
1 επίσκεψη· το αποτέλεσμα το διατηρείτε με περιποίηση στο σπίτι και επανάληψη αφού ξεπλυθεί η θεραπεία
Εκτελεί
έμπειρη στυλίστρια μαλλιών

ΤΡΙΧΩΤΟ ΔΕΡΜΑ ΚΑΙ ΜΑΛΛΙΑ

Τι είναι στην πραγματικότητα

Το botoks μαλλιών είναι μια βαθιά θρεπτική θεραπεία που δρα από το εσωτερικό της τρίχας. Κάτω από αυτό το κάπως αποθαρρυντικό όνομα κρύβεται ένα πλούσιο σύμπλεγμα συστατικών — υαλουρονικό οξύ, κολλαγόνο, θρεπτικές πρωτεΐνες και αμινοξέα — το οποίο διεισδύει στην κατεστραμμένη δομή της τρίχας και τη γεμίζει. Σε αντίθεση με το κερατινικό ίσιωμα, δεν βασίζεται στην κερατίνη ως κύριο δομικό στοιχείο — είναι ένας «πληρωτής» των κενών με διάφορες πρωτεΐνες και ενυδατικές ουσίες. Είναι κάπως σαν «συμπλήρωση των κενών»: εκεί όπου η τρίχα είναι πορώδης, ξηρή και θαμπή, η θεραπεία αναδομεί ό,τι λείπει.

Το αποτέλεσμα είναι λάμψη, απαλότητα, ενυδάτωση και σαφώς μειωμένο φριζάρισμα. Η τρίχα γίνεται πιο λεία στην αφή, στρώνει πιο εύκολα, «ηλεκτρίζεται» λιγότερο και ανταποκρίνεται καλύτερα στο καθημερινό χτένισμα. Το σημαντικότερο: η θεραπεία με βοτουλινική τοξίνη για τα μαλλιά δεν ισιώνει μόνιμα — τακτοποιεί τη δομή και λειαίνει, αλλά οι μπούκλες ή οι κυματισμοί σας παραμένουν ως έχουν.

Πώς δρα

Πώς ακριβώς λειτουργεί

Για να κατανοήσετε αυτή τη θεραπεία, πρέπει να δείτε τη δομή μιας μεμονωμένης τούφας. Η τρίχα έχει στο εσωτερικό της τον φλοιό — αυτός είναι υπεύθυνος για την αντοχή και την ελαστικότητά της — και εξωτερικά την προστατεύει η επιδερμίδα, δηλαδή ένα στρώμα μικροσκοπικών λεπιών που επικαλύπτονται σαν κεραμίδια. Όταν τα λέπια εφαρμόζουν επίπεδα, το φως αντανακλάται από την τρίχα ομοιόμορφα και βλέπουμε τη λάμψη. Όταν η βαφή, η αποχρωματισμός ή το θερμό styling προλάβουν να τα τρίψουν και να τα ανοίξουν, η τούφα γίνεται πορώδης: το φως διαχέεται χαοτικά, εξ ου και η θαμπάδα, ενώ η υγρασία από τον αέρα εισχωρεί στα εκτεθειμένα σημεία ανομοιόμορφα — και έτσι ακριβώς δημιουργείται το φριζάρισμα.

Το botoks μαλλιών δρα ακριβώς σε αυτά τα κενά. Η θεραπεία εφαρμόζεται σε φρεσκοπλυμένα, υγρά τμήματα, επειδή το σαμπουάν βαθύ καθαρισμού ανασηκώνει τα λέπια και ανοίγει τον δρόμο προς το εσωτερικό. Τα συστατικά μικρού μοριακού βάρους — αμινοξέα, πρωτεΐνες, υαλουρονικό οξύ — διεισδύουν κάτω από την επιδερμίδα και γεμίζουν τα μικροκενά του φλοιού, συμπληρώνοντας αυτό που πραγματικά λείπει από αυτόν. Στο τέλος, η θερμότητα του σεσουάρ και του σίδερου εξατμίζει το νερό και κλείνει τα λέπια, εγκλωβίζοντας το παρασκεύασμα στο εσωτερικό της τρίχας: η επιφάνεια είναι ξανά λεία, το φως αντανακλάται ομοιόμορφα και η τρίχα απορροφά λιγότερο εύκολα την υγρασία του περιβάλλοντος. Επειδή πρόκειται για πλήρωση κενών και όχι για αναδόμηση των εσωτερικών δεσμών της τρίχας, τα επόμενα λουσίματα ξεπλένουν σταδιακά τη θεραπεία — και γι' αυτό μετά από κάποιο διάστημα επαναλαμβάνεται.

Τρία στρώματα του στελέχους της τρίχας σε τομή: εξωτερικά η θήκη με λέπια, κάτω από αυτή ο φλοιός, στο κέντρο ο μυελός. Το παρασκεύασμα διεισδύει κάτω από τα ανασηκωμένα λέπια και γεμίζει τα κενά στον φλοιό της τρίχας. Το τριχωτό της κεφαλής δεν αποτελεί εδώ πεδίο εργασίας — εργαζόμαστε στο στέλεχος.
  1. Θηκάριο από λέπιαεξωτερικό περίβλημα, το οποίο πρέπει να κλείσει
  2. Φλοιός τρίχαςεσωτερικό του στελέχους, στο οποίο φτάνει το συστατικό
  3. Μυελός τρίχαςτο βαθύτερο τμήμα του μίσχου της τρίχας

Ενδιαφέρον στοιχείο: τα λέπια στην επιφάνεια της τρίχας είναι διατεταγμένα σαν κεραμίδια σε στέγη — όλα προς την ίδια κατεύθυνση, από τη ρίζα προς την άκρη. Γι' αυτό η τούφα χτενίζεται ομαλά από πάνω προς τα κάτω, ενώ αντίθετα προς τη φορά του μαλλιού προβάλλει σαφή αντίσταση και τρίζει ανάμεσα στα δάχτυλα. Είναι ο ίδιος μηχανισμός που ευθύνεται για τη λάμψη: όσο πιο ομοιόμορφα εφάπτονται τα λέπια, τόσο πιο πολύ λάμπει το μαλλί.

Για ποιους

Για ποιους είναι αυτή η θεραπεία

  1. Θαμπά μαλλιά χωρίς λάμψηπου «δεν λάμπουν», ακόμη και φρεσκοπλυμένα.
  2. Μαλλιά κατεστραμμένα από βαφή ή αποχρωματισμόξηρά, εύθραυστα, τραχιά στην αφή.
  3. Μαλλιά που φριζάρουνειδικά τις υγρές μέρες και όταν αλλάζει ο καιρός.
  4. Ξηρές, αραιωμένες άκρεςόταν το μήκος δείχνει κουρασμένο.
  5. Μαλλιά δύσκολα στο χτένισμαπου «δεν θέλουν» να στρωθούν και χάνουν γρήγορα το σχήμα τους.
  6. Κάθε γυναίκα που θέλει λάμψη χωρίς ίσιωμαπου αγαπά τις μπούκλες της, αλλά θέλει να δείχνουν πιο υγιείς.

Ενδιαφέρουσα πληροφορία: η ονομασία «μπότοξ» είναι καθαρά μάρκετινγκ — η θεραπεία δεν έχει καμία σχέση με την αλλαντική τοξίνη ούτε με βελόνες. Προέκυψε από τον συνειρμό με το «αποτέλεσμα ανανέωσης»: όπως το μπότοξ συνδέεται με τη λείανση του δέρματος, έτσι και αυτή η θεραπεία λειαίνει και «ανανεώνει» την κουρασμένη τρίχα. Αυτό είναι όλο — καμία ένεση.

Για εκείνη και για εκείνον

Τι διαφέρει

Για εκείνη

Όταν η βαφή αφήνει το σημάδι της

Το botoks μαλλιών στις γυναίκες είναι συνήθως η λύση για τις μακριές τρίχες μετά από βαφή και ξάνοιγμα — εκεί όπου η τρίχα είναι συχνά πιο ξηρή και πορώδης. Στόχος: λαμπερή, «γυάλινη» επιφάνεια της τρίχας, λιγότερο φριζάρισμα και ευκολότερο καθημερινό styling, αλλά με διατήρηση της φυσικής μπούκλας και του όγκου.

Με τι εργαζόμαστε

  1. λάμψη και «εφέ γυαλιού» στο μήκος μετά τη βαφή;
  2. τέλος στο φριζάρισμα και στον στατικό ηλεκτρισμό τις υγρές ημέρες;
  3. απαλότητα και ολισθηρότητα στο χτένισμα;
  4. τα κύματα και οι μπούκλες παραμένουν — δεν είναι ισιώμα.
Για εκείνον

Όταν τα μαλλιά σταματούν να συνεργάζονται

Το Botox για τα μαλλιά στους άνδρες το επιλέγουν συνήθως κύριοι με μακρύτερα, σγουρά ή χοντρά μαλλιά — και όσοι ταλαιπωρούνται από ξηρότητα στις άκρες ή φριζάρισμα. Χρησιμοποιείται επίσης ως θεραπεία για τα γένια (καθορίζεται ξεχωριστά από τη στυλίστρια). Στόχος: περιποιημένα, πιο λεία μαλλιά χωρίς «επιτηδευμένο» αποτέλεσμα — φυσικά, όχι «φτιαγμένα».

Με τι εργαζόμαστε

  1. έλεγχος των φριζαρισμένων, χοντρών ή σγουρών μαλλιών;
  2. ενυδάτωση των ξηρών άκρων και του ταλαιπωρημένου μήκους;
  3. σύντομη, διακριτική επίσκεψη χωρίς αναμονή;
  4. αποτέλεσμα «απλώς περιποιημένα», χωρίς τεχνητότητα.

Πορεία

Πώς εξελίσσεται η επίσκεψη

Ολόκληρη η επίσκεψη είναι ένα ευχάριστο τελετουργικό περιποίησης — χωρίς αναμονή και χωρίς περίοδο «αναμονής του αποτελέσματος». Φεύγετε με έτοιμο, διαμορφωμένο χτένισμα.

  1. Μποτοξ για τα μαλλιά — θεραπεία στο J'adore Instytut — Διάγνωση της τρίχας

    Διάγνωση της τρίχας

    η στυλίστρια αξιολογεί τον βαθμό φθοράς, το πορώδες και το μήκος, και επιλέγει την ένταση της θεραπείας.

  2. Μποτοξ για τα μαλλιά — θεραπεία στο J'adore Instytut — Ενδελεχής λούσιμο

    Ενδελεχής λούσιμο

    το σαμπουάν βαθιάς κάθαρσης ανοίγει τις λεπίδες, ώστε η θεραπεία να μπορεί να διεισδύσει.

  3. Μποτοξ για τα μαλλιά — θεραπεία στο J'adore Instytut — Εφαρμογή του συμπλόκου

    Εφαρμογή του συμπλόκου

    το παρασκεύασμα απλώνεται στο μήκος και στις άκρες, με χρόνο δράσης.

  4. Εξομάλυνση με θερμότητα

    το απαλό στέγνωμα και η διαμόρφωση κλειδώνουν τα συστατικά στην τρίχα· αυτό τακτοποιεί τη δομή, δεν την ισιώνει μόνιμα.

  5. Χτένισμα για την έξοδο

    βγαίνετε με λαμπερά, περιποιημένα μαλλιά.

  1. Faza 1.μετά την επίσκεψηάμεση λάμψη, απαλότητα και λιγότερο φριζάρισμα — το αποτέλεσμα φαίνεται αμέσως
  2. Faza 2.τις πρώτες ημέρεςτα μαλλιά στρώνονται καλύτερα και χτενίζονται πιο εύκολα· καλό είναι να φροντίσετε για απαλό λούσιμο
  3. Faza 3.εβδομάδεςτο αποτέλεσμα διατηρείται και σταδιακά απαλύνεται με τα επόμενα λουσίματα
  4. Faza 4.μετά από λίγους μήνεςη θεραπεία «ξεπλένεται» — ώρα για επανάληψη, για να διατηρηθεί η λάμψη

Portfolio

Φωτογραφίες από το ινστιτούτο

Τεκμηρίωση της εργασίας των ιατρείων μας — ο χώρος όπου δημοσιεύουμε στιγμιότυπα θεραπειών και, μετά τις συνεδρίες, τα αποτελέσματα.

01
02
03
04
01 / 04

Τεκμηρίωση αποτελεσμάτων — υπό προετοιμασία. Φωτογραφίες πελατών δημοσιεύουμε μόνο με τη συγκατάθεσή τους.

Το Botox για τα μαλλιά και ο τρόπος ζωής σας

Τι και πότε

Το Botox για τα μαλλιά δεν επιβάλλει αυστηρότητα όπως κάποια ισιώματα — επιστρέφετε στην καθημερινότητά σας αμέσως. Λίγες μικρές συνήθειες όμως θα κρατήσουν τη λάμψη μαζί σας περισσότερο.

  1. Λούσιμο

    κανονικά, αλλά πιο απαλά

    Μπορείτε να λούζετε τα μαλλιά σας όπως συνήθως. Επιλέξτε σαμπουάν χωρίς SLS — το απαλό λούσιμο «ξεπλένει» πιο αργά τη θεραπεία, οπότε η λάμψη διαρκεί περισσότερο.

  2. Βαφή

    συχνά στην ίδια επίσκεψη

    Το Botox για τα μαλλιά συνδυάζεται εξαιρετικά με τη βαφή — συχνά γίνεται στην ίδια επίσκεψη και εξομαλύνει τα μαλλιά μετά τη βαφή. Τη σειρά την καθορίζει η στυλίστρια.

  3. Πισίνα και θάλασσα

    ξεπλύνετε μετά το μπάνιο

    Το χλώριο και το αλάτι ξηραίνουν έντονα και «καταναλώνουν» ταχύτερα το αποτέλεσμα. Μετά την πισίνα ή τη θάλασσα, ξεπλύνετε τα μαλλιά με καθαρό νερό και εφαρμόστε προϊόν χωρίς ξέβγαλμα.

  4. Σεσουάρ και ίσια

    με θερμοπροστασία

    Το styling με θερμότητα είναι εντάξει — χρησιμοποιήστε θερμοπροστασία, για να μην ξηραίνετε το φρεσκοθρεμμένο μαλλί και να μη συντομεύετε τη διάρκεια του αποτελέσματος.

  5. Μάσκες και προϊόντα περιποίησης

    ναι, τακτικά

    Η ενυδατική μάσκα στο σπίτι και το προϊόν περιποίησης χωρίς ξέβγαλμα είναι οι καλύτεροι σύμμαχοι — παρατείνουν την απαλότητα και την ολισθηρότητα ανάμεσα στις επισκέψεις.

  6. Καλλυντικά με ισχυρά απορρυπαντικά

    αποφύγετε

    Τα σαμπουάν «βαθιάς κάθαρσης» σε καθημερινή βάση και τα προϊόντα με πολύ SLS επιταχύνουν το ξέπλυμα της θεραπείας. Κρατήστε τα για σπάνιο, ενδελεχές λούσιμο.

ΤΡΙΧΩΤΟ ΔΕΡΜΑ ΚΑΙ ΜΑΛΛΙΑ · Μποτοξ για τα μαλλιά

Πότε είναι καλύτερα να το αναβάλετε

Προσοχή: το botoks για τα μαλλιά ≠ το botoks της αισθητικής ιατρικής

Αυτό συχνά προκαλεί παρανοήσεις, γι' αυτό το λέμε ξεκάθαρα: το botox για τα μαλλιά ΔΕΝ είναι αλλαντική τοξίνη, ΔΕΝ είναι ένεση και δεν έχει καμία σχέση με το σιδέρωμα των ρυτίδων. Είναι απλώς ένα πλούσιο conditioner για τα μαλλιά με εμπορική ονομασία — χωρίς βελόνες, χωρίς τρυπήματα. Αν αναζητάτε θεραπεία αισθητικής ιατρικής για τις εκφραστικές ρυτίδες, αυτό είναι εντελώς διαφορετικό → δείτε Botox (εκφραστικές ρυτίδες), το οποίο εκτελεί γιατρός.

Η ίδια η θεραπεία είναι απαλή και ευχάριστη. Αξίζει όμως να την αναβάλετε όταν:

  1. Το τριχωτό της κεφαλής είναι ερεθισμένο, κοκκινισμένο ή έχει πληγέςπεριμένετε να επουλωθεί.
  2. Έχετε αλλεργία σε συστατικά καλλυντικών περιποίησηςενημερώστε εκ των προτέρων τη στυλίστρια, θα επιλέξει την κατάλληλη παραλλαγή ή θα σας το αποτρέψει.
  3. Τα μαλλιά είναι εξαιρετικά κατεστραμμένα / «καμένα»μερικές φορές χρειάζεται πρώτα βαθύτερη αναδόμηση (π.χ. Olaplex) και το botoks προστίθεται αργότερα.

Αυτή δεν είναι η πλήρης λίστα — τον τύπο των μαλλιών σας, τις προηγούμενες θεραπείες και τις προσδοκίες σας θα τα συζητήσουμε σε μια σύντομη διάγνωση πριν την επίσκεψη.

Μποτοξ για τα μαλλιά

Συχνές ερωτήσεις

  1. ΕρώτησηΤο botoks για τα μαλλιά ισιώνει τα μαλλιά;
    ΑπάντησηΌχι. Λειαίνει, ενυδατώνει και προσθέτει λάμψη, αλλά δεν αλλάζει μόνιμα την μπούκλα — οι κυματισμοί και οι μπούκλες σας παραμένουν. Αν ονειρεύεστε απόλυτα ίσια επιφάνεια, αυτό είναι δουλειά του κερατινούπερθου ή της νανοπλαστίας.
  2. ΕρώτησηΤο αποτέλεσμα φαίνεται αμέσως;
    ΑπάντησηΝαι — φεύγετε από το σαλόνι με λεία, λαμπερά και απαλά μαλλιά. Αυτό είναι μεγάλο πλεονέκτημα: δεν υπάρχει περίοδος «αναμονής για το αποτέλεσμα».
  3. ΕρώτησηΠόσο διαρκεί το αποτέλεσμα;
    ΑπάντησηΣυνήθως από λίγες εβδομάδες έως λίγους μήνες — ανάλογα με τον τύπο των μαλλιών, τη συχνότητα λουσίματος και την περιποίηση στο σπίτι. Με τον χρόνο η θεραπεία ξεπλένεται σταδιακά και τότε αξίζει να την επαναλάβετε.
  4. ΕρώτησηΛειτουργεί σε κάθε τύπο μαλλιών;
    ΑπάντησηΝαι, αλλά με διαφορετικό τρόπο. Σε πολύ κατεστραμμένα και πορώδη μαλλιά η αλλαγή μπορεί να είναι εντυπωσιακή, γιατί υπάρχει κενό να γεμίσει· σε υγιή — πιο διακριτική, αλλά εξακολουθεί να δίνει λάμψη και απαλότητα.
Έχετε άλλη ερώτηση;Ρωτήστε στη συμβουλευτική

Τιμοκατάλογος

Παραλλαγές θεραπείας

Botox για τα μαλλιά — κοντά / μεσαία

θεραπεία εξομάλυνσης-περιποίησης

Κράτηση

Επιλέξτε τη θεραπεία σας και κλείστε ραντεβού

Επιλέξτε εύρος και σαλόνι — κράτηση online αμέσως.

Εύρος
Botox για τα μαλλιά — κοντά / μεσαίασύμφωνα με τον τιμοκατάλογοΤο ακριβές ποσό θα το επιβεβαιώσετε στο ιατρείο — η κράτηση online λειτουργεί κανονικά.
Σαλόνι

Βαρσοβία, Żelazna 59

Προτιμάτε να τηλεφωνήσετε; Żelazna 573 569 431 · Mińska 732 228 806 · Karmelicka 732 228 846

Ξεκινήστε με συμβουλευτική συνάντηση

Το αποτέλεσμα διαρκείαπό λίγες εβδομάδες έως λίγους μήνεςJ’adore Instytut

Ενημέρωση. Το botoks για τα μαλλιά είναι υπηρεσία κομμωτικής και περιποίησης (περιποίηση και λείανση των μαλλιών)· το αποτέλεσμα και η διάρκειά του εξαρτώνται από τον τύπο των μαλλιών, την περιποίηση στο σπίτι και την τεχνική εκτέλεσης. Το παραπάνω κείμενο έχει ενημερωτικό χαρακτήρα. Οι λεπτομέρειες και η επιλογή της παραλλαγής καθορίζονται από τον κομμωτή κατά τη διάρκεια της επίσκεψης.

Κλείστε ραντεβού