WarszawaŻelazna 59WarszawaMińska 29AKrakówKarmelicka 45Βαρσοβία · Κρακοβία

Βαρσοβία · Κρακοβία — Skin Clinic & Med Spa

SPA παλάμες / πόδια — θεραπεία στο J'adore Instytut

SPA παλάμες / πόδια

Τελετουργικό αναγέννησης για το δέρμα των χεριών και των ποδιών — απολέπιση, πλούσια μάσκα, χαλαρωτικό μασάζ και ενυδάτωση. Φεύγετε με λεία, απαλή επιδερμίδα και το μυαλό σας εκτός λειτουργίας «πρέπει».

SPA παλάμες / πόδια — θεραπεία στο J'adore InstytutΘεραπεία στο ιατρείο J'adore

ΧΕΡΙΑ ΚΑΙ ΠΟΔΙΑ

Λεία επιδερμίδα χεριών και ποδιών
και στιγμή χαλάρωσης

Το πρόσωπο το φροντίζουμε καθημερινά, ενώ τα χέρια και τα πόδια — που δουλεύουν περισσότερο — μας θυμίζουν την ύπαρξή τους μόνο όταν το δέρμα είναι ξηρό, τραχύ, σφιγμένο. Το SPA χεριών και ποδιών είναι ένα τελετουργικό που καλύπτει αυτές τις εκκρεμότητες και ταυτόχρονα προσφέρει αυτό που λείπει περισσότερο από την περιποίηση στο σπίτι: μια στιγμή αποσύνδεσης. Η απολέπιση απομακρύνει την τραχύτητα, η πλούσια μάσκα γεμίζει το δέρμα με ενυδάτωση, και το αργό μασάζ χεριών και αντιβραχίων ή ποδιών και γαμπών χαλαρώνει την ένταση που συσσωρεύτηκε όλη την ημέρα. Είναι μια υπηρεσία κοσμετολογίας και περιποίησης με φιλοσοφία SPA — όχι «προσθήκη στην ευκαιρία», αλλά μια συνειδητή στιγμή για τον εαυτό σας. Στο J'adore Instytut το τελετουργικό το καθοδηγεί κοσμετολόγος.

  • Ξηρό, τραχύ δέρμα στα χέρια
  • Σκασμένες, ραγισμένες φτέρνες και κερατινοποιημένο δέρμα στα πόδια
  • Χέρια μετά τη δουλειά και το συχνό πλύσιμο
  • Κουρασμένα, «βαριά» πόδια
  • Η ανάγκη για μια στιγμή για τον εαυτό σας
  • Δώρο
  • Συμπλήρωση του μανικιούρ / πεντικιούρ

μεμονωμένο τελετουργικό, εξαιρετικό και τακτικά ή ως προσθήκη σε μανικιούρ/πεντικιούρ

Κλείστε ραντεβού
Χρόνος
συντομότερη επίσκεψη (χέρια ή πόδια) ή μεγαλύτερο πακέτο
Αποτέλεσμα
αποτέλεσμα αμέσως· διατήρηση με κρέμα για μερικές εβδομάδες
Αναγέννηση
καμία — επιστρέφετε στην ημέρα σας αμέσως
Σειρά
μεμονωμένο τελετουργικό, εξαιρετικό και τακτικά ή ως προσθήκη σε μανικιούρ/πεντικιούρ
Εκτελεί
κοσμετολόγος

ΧΕΡΙΑ ΚΑΙ ΠΟΔΙΑ

Τι είναι στην πραγματικότητα

Το SPA χεριών και ποδιών είναι ένα τελετουργικό αναγέννησης επικεντρωμένο στο δέρμα — όχι στα νύχια. Συνδυάζει διάφορα στάδια που μαζί δίνουν ένα αποτέλεσμα που μια μεμονωμένη κρέμα του σπιτιού δεν μπορεί να πετύχει: απολέπιση της τραχιάς στιβάδας, βαθιά ενυδάτωση κάτω από την αποφρακτική μάσκα και χαλαρωτικό μασάζ.

Το σημαντικότερο: είναι απόλαυση όσο και περιποίηση. Ζεστασιά, αργός ρυθμός, μασάζ χεριών και αντιβραχίων ή ποδιών και γαμπών — το σώμα αφήνει την ένταση, και εσείς ξεκουράζεστε πραγματικά για λίγο. Εξ ου και το όνομα SPA: πρόκειται για αναγέννηση του δέρματος και του μυαλού ταυτόχρονα.

Πώς δρα

Πώς λειτουργεί στην πραγματικότητα

Η εσωτερική πλευρά των χεριών και τα πέλματα των ποδιών ανήκουν στα λίγα σημεία του σώματος που στερούνται σμηγματογόνων αδένων. Εδώ δεν σχηματίζεται δική τους λιπαρή στιβάδα, η οποία στο πρόσωπο ή την πλάτη επιβραδύνει την εξάτμιση του νερού — και ταυτόχρονα η κεράτινη στιβάδα σε αυτές τις περιοχές είναι η παχύτερη και η πιο εκτεθειμένη στην τριβή, τα απορρυπαντικά και το συχνό πλύσιμο κατά τη διάρκεια της ημέρας. Το αποτέλεσμα είναι προβλέψιμο: το νερό διαφεύγει ταχύτερα απ' ό,τι το δέρμα προλαβαίνει να το ανακτήσει, η κεράτινη στιβάδα σκληραίνει, και όταν σκληρύνει ξεφλουδίζει, γίνεται τραχιά και σκάει. Γι' αυτό τα χέρια και τα πόδια ξηραίνονται πρώτα, παρόλο που τα αλείφουμε πιο συχνά.

Το τελετουργικό απαντά σε αυτό με τρία βήματα, καθένα από τα οποία προετοιμάζει το επόμενο. Η απολέπιση χαλαρώνει τα κερατινοποιημένα κύτταρα της επιφανειακής στιβάδας, που απορροφά το προϊόν αντί να το αφήνει να περάσει — έτσι η μάσκα φτάνει σε δέρμα πραγματικά έτοιμο να δεχθεί τα συστατικά. Έπειτα δρα η αποφρακτική δράση: η μάσκα κλείνει το ενυδατωμένο δέρμα κάτω από μια στιβάδα αδιαπέραστη στους υδρατμούς, οπότε το νερό αντί να εξατμιστεί παραμένει στην επιδερμίδα και της επιστρέφει την ελαστικότητα, και η ελαστική επιδερμίδα παύει να γίνεται τραχιά. Το τρίτο βήμα, το μασάζ, δρα πέρα από το ίδιο το δέρμα — το αργό, ρυθμικό άγγιγμα περιοχών με τόσο πυκνή νεύρωση μεταθέτει το νευρικό σύστημα σε λειτουργία ανάπαυσης· εξ ου και το χαρακτηριστικό αίσθημα βαρέων, «πεσμένων» χεριών και ποδιών στο τέλος της θεραπείας.

Τρία επίπεδα σε τομή: η κεράτινη στιβάδα στην κορυφή, κάτω από αυτήν η ζωντανή επιδερμίδα, βαθύτερα οι μύες και οι περιτονίες. Το peeling απομακρύνει την κεράτινη στιβάδα των χεριών και των ποδιών, η μάσκα δρα στην επιδερμίδα και το μασάζ φτάνει βαθύτερα. Η σειρά των σταδίων είναι σταθερή — από την επιφάνεια προς το βάθος.
  1. Κερατινοποιημένο στρώμανεκρή επιδερμίδα που συλλέγεται με την απολέπιση
  2. Ζωντανή επιδερμίδαεπίπεδο στο οποίο διεισδύουν οι μάσκες
  3. Μύες και περιτονίεςστιβάδα που χαλαρώνει με το μασάζ

Ενδιαφέρον στοιχείο: τα ακροδάχτυλα και τα πέλματα έχουν από τις πυκνότερες αισθητικές νευρώσεις σε ολόκληρο το σώμα — γι' αυτό το μασάζ χεριών και ποδιών το αισθάνεστε πολύ πιο έντονα από ένα μασάζ πλάτης που γίνεται με την ίδια δύναμη. Είναι η ίδια ιδιότητα χάρη στην οποία στο σκοτάδι αναγνωρίζετε την υφή ενός υφάσματος με την αφή και μόνο.

Για ποιους

Για ποιον είναι αυτό το τελετουργικό

  1. Ξηρό, τραχύ δέρμα στα χέριασφιγμένο, θαμπό, ιδιαίτερα το φθινόπωρο και τον χειμώνα.
  2. Σκασμένες, ραγισμένες φτέρνες και κερατινοποιημένο δέρμα στα πόδιαειδικά πριν από τη σεζόν των σανδαλιών.
  3. Χέρια μετά τη δουλειά και το συχνό πλύσιμοαπολύμανση, απορρυπαντικά, δουλειά στον υπολογιστή ή στον κήπο.
  4. Κουρασμένα, «βαριά» πόδιαμετά από μια ολόκληρη μέρα όρθια, μετά την προπόνηση, μετά το ταξίδι.
  5. Η ανάγκη για μια στιγμή για τον εαυτό σαςόταν δεν σας ενδιαφέρει μόνο το αποτέλεσμα, αλλά και η ίδια η χαλάρωση.
  6. Δώροvoucher για το τελετουργικό SPA ως δώρο για τη μαμά, τη σύντροφο, τη φίλη ή για τον εαυτό σας.
  7. Συμπλήρωση του μανικιούρ / πεντικιούρόταν θέλετε να είναι περιποιημένα όχι μόνο τα νύχια, αλλά και το δέρμα.

Γυναικείος και ανδρικός χώρος

Για ποιον είναι

Για εκείνη

Χέρια που προδίδουν την ηλικία — και τι να κάνετε γι' αυτό

Συνήθως είναι τελετουργικό αναγέννησης και απόλαυσης — μια στιγμή ανάσας σε μια γεμάτη ένταση ημέρα και απάντηση στην ξηρότητα του δέρματος των χεριών, που γερνά πιο γρήγορα από το πρόσωπο. Είναι το κλασικό SPA χεριών και ποδιών στις γυναίκες: λείανση, ενυδάτωση, περιποιημένη εμφάνιση και πραγματική χαλάρωση σε ένα.

Με τι εργαζόμαστε

  1. ξηρό, τεντωμένο δέρμα χεριών — αποτέλεσμα πλυσίματος, απολύμανσης, καιρού·
  2. φτέρνες και πόδια πριν τη σεζόν για σανδάλια και ανοιχτά παπούτσια·
  3. συνδυασμός με μανικιούρ ή πεντικιούρ για το πλήρες αποτέλεσμα «περιποιημένων χεριών»·
  4. καθαρή αυτοφροντίδα και δώρο — ένα voucher που πραγματικά χρησιμεύει.
Για εκείνον

Καταπονημένα χέρια και κουρασμένα πόδια — σε τι χρησιμεύει αυτό το τελετουργικό

SPA για χέρια και πόδια στους άνδρες είναι πρωτίστως αναγέννηση του δέρματος που καταπονείται πολύ — τραχιά, πολυδουλεμένα χέρια και επιβαρυμένα πόδια. Είναι φυσικό συμπλήρωμα του ανδρικού μανικιούρ και του ανδρικού πεντικιούρ, χωρίς «καλλυντικό» περίβλημα — καθαρή αναγέννηση και ανακούφιση.

Με τι εργαζόμαστε

  1. πολυδουλεμένα, τραχιά χέρια — χειρωνακτική εργασία, συνεργείο, κήπος, γυμναστήριο;
  2. επιβαρυμένα πόδια — τρέξιμο, αθλήματα, πολλές ώρες όρθιοι;
  3. υπερκερατωσικό δέρμα και σκασίματα στις φτέρνες μετά τη σεζόν δραστηριότητας;
  4. αναγέννηση ως συμπλήρωμα του ανδρικού πεντικιούρ — χωρίς περιττό περιτύλιγμα.

Ενδιαφέρον στοιχείο: το δέρμα στο πίσω μέρος των χεριών είναι λεπτότερο και φτωχότερο σε σμηγματογόνους αδένες από ό,τι στο πρόσωπο, και επιπλέον πλένεται όλη μέρα και εκτίθεται στον ήλιο — γι' αυτό γερνά πιο γρήγορα από το πρόσωπο, αν και συνήθως το φροντίζουμε λιγότερο απ' όλα. Η τακτική τελετουργία SPA είναι γι' αυτό η αναπλήρωση αυτής της ανισορροπίας.

Πορεία

Πώς εξελίσσεται η τελετουργία

Η παραλλαγή για τα χέρια και η παραλλαγή για τα πόδια έχουν την ίδια λογική — διαφέρουν ως προς την περιοχή και στο ότι στα πόδια δίνεται περισσότερη προσοχή στο υπερκερατωσικό δέρμα. Το σύνολο διεξάγεται σε ήρεμο, «spa» ρυθμό.

  1. SPA παλάμες / πόδια — θεραπεία στο J'adore Instytut — Ζεστό μπάνιο και προετοιμασία

    Ζεστό μπάνιο και προετοιμασία

    θέρμανση και μαλάκωμα του δέρματος, ώστε τα επόμενα στάδια να δράσουν βαθύτερα.

  2. SPA παλάμες / πόδια — θεραπεία στο J'adore Instytut — Απολεπιστικό peeling

    Απολεπιστικό peeling

    με ζάχαρη ή ενζυμικό· απομακρύνει το τραχύ, θαμπό στρώμα και λειαίνει το δέρμα.

  3. SPA παλάμες / πόδια — θεραπεία στο J'adore Instytut — Πλούσια ενυδατική μάσκα

    Πλούσια ενυδατική μάσκα

    υπό αποκλεισμό (ζεστά γάντια/κάλτσες), ώστε τα συστατικά να διεισδύσουν πραγματικά, να μη μείνουν στην επιφάνεια.

  4. Χαλαρωτικό / λεμφικό μασάζ

    χεριών και αντιβραχίων ή ποδιών και γαμπών· χαλαρώνει την ένταση και βελτιώνει το αίσθημα ελαφρότητας.

  5. Φινίρισμα: ορός, έλαιο και κρέμα

    ολοκλήρωση της ενυδάτωσης και της λείανσης· το δέρμα είναι αμέσως απαλό και «γεμάτο».

Τι να περιμένετε

Και πώς να διατηρήσετε το αποτέλεσμα

Το αποτέλεσμα φαίνεται και νιώθεται αμέσως — είναι μία από εκείνες τις θεραπείες μετά τις οποίες θέλετε αμέσως να αγγίξετε τα χέρια σας. Το δέρμα είναι πιο λείο, πιο απαλό και σαφώς καλύτερα ενυδατωμένο ήδη από την έξοδο από το σαλόνι.

  1. Faza 1.αμέσωςδέρμα λείο, απαλό, ενυδατωμένο — άμεσο αποτέλεσμα
  2. Faza 2.πρώτες ημέρεςτο αίσθημα άνεσης διατηρείται· αξίζει να το υποστηρίζετε με κρέμα
  3. Faza 3.μερικές εβδομάδεςδιατηρείτε το αποτέλεσμα με φροντίδα στο σπίτι — κρέμα, βούτυρο ποδιών, έλαιο
  4. Faza 4.τακτικάη επαναλαμβανόμενη τελετουργία διατηρεί το δέρμα απαλό όλη τη σεζόν
Η πιο συχνή ερώτηση είναι: «πόσο θα κρατήσει;». Η ίδια η θεραπεία δίνει εξαιρετική εκκίνηση, αλλά αυτό που κάνετε στο σπίτι καθορίζει τα υπόλοιπα. Αρκεί μια πλούσια κρέμα χεριών το βράδυ και βούτυρο ποδιών για τη νύχτα — τότε το αποτέλεσμα της τελετουργίας διαρκεί εβδομάδες, όχι ημέρες.
Από το δωμάτιο της κοσμετολόγου

Τι νιώθετε κατά τη διάρκεια και αμέσως μετά

  • ευχάριστη ζεστασιά και αργός ρυθμός — είναι μέρος της θεραπείας, όχι «διάλειμμα»;
  • αμέσως μετά: το δέρμα απαλό, λείο, ενυδατωμένο, τα χέρια/πόδια «πιο ελαφριά»;
  • μερικές φορές ένα λεπτό φιλμ ελαίου — κάντε το μασάζ, μην το ξεπλύνετε, αυτό συνεχίζει να δρα.

Portfolio

Φωτογραφίες από το ινστιτούτο

Τεκμηρίωση της εργασίας των ιατρείων μας — ο χώρος όπου δημοσιεύουμε στιγμιότυπα θεραπειών και, μετά τις συνεδρίες, τα αποτελέσματα.

01
02
03
04
01 / 04

Τεκμηρίωση αποτελεσμάτων — υπό προετοιμασία. Φωτογραφίες πελατών δημοσιεύουμε μόνο με τη συγκατάθεσή τους.

  1. Κρέμα και βούτυρο καθημερινά

    από την ίδια μέρα

    Η πιο σημαντική συνήθεια. Μια πλούσια κρέμα χεριών το βράδυ και βούτυρο ποδιών για τη νύχτα διατηρούν την ενυδάτωση από την τελετουργία. Όσο πιο τακτικά, τόσο περισσότερο το δέρμα μένει απαλό.

  2. Πλύσιμο και απορρυπαντικά

    προστατέψτε τα χέρια

    Το συχνό πλύσιμο και τα καθαριστικά ξαναξηραίνουν το δέρμα. Στο καθάρισμα και στα πιάτα αξίζει να φοράτε γάντια — αλλιώς γρήγορα επιστρέφετε στο σημείο εκκίνησης.

  3. Ήλιος και SPF στα χέρια

    όλο τον χρόνο

    Το πίσω μέρος των χεριών δέχεται τόσο ήλιο όσο το πρόσωπο, αλλά το προστατεύουμε λιγότερο απ' όλα. Μια κρέμα με SPF στα χέρια είναι ο απλούστερος τρόπος να γερνά το δέρμα πιο αργά.

  4. Φτέρνες και υπόδηση

    μετά το SPA ποδιών

    Μετά την τελετουργία για τα πόδια, αφήστε για λίγο τα τραχιά, ανοιχτά υποδήματα και ενυδατώστε τις φτέρνες — θα σταθεροποιήσετε τη λείανση αντί να την τρίψετε αμέσως.

ΧΕΡΙΑ ΚΑΙ ΠΟΔΙΑ · SPA παλάμες / πόδια

Πότε είναι καλύτερα να αναβάλετε την τελετουργία

Οι αντενδείξεις είναι λίγες και συνήθως προσωρινές — το θέμα είναι να μην ερεθίσουν η απολέπιση και το μασάζ δέρμα που μόλις επουλώνεται.

Κόκκινο φως: ενεργές πληγές και λοιμώξεις του δέρματος

Αν στα χέρια ή στα πόδια έχετε φρέσκες πληγές, εκδορές, σκασίματα με πληγή, ενεργή φλεγμονή, υγρές αλλοιώσεις ή δερματική λοίμωξη (π.χ. μυκητιασική) — αφήστε το peeling και το μασάζ σε εκείνο το σημείο και ενημερώστε τη θεραπεύτριά σας. Θα περιμένουμε μέχρι να επουλωθεί το δέρμα ή θα επιλέξουμε μια πιο απαλή εκδοχή. Σε περίπτωση υποψίας μυκητίασης των ποδιών ή αλλοιώσεων που χρειάζονται επεξεργασία — η κατεύθυνση είναι η ποδολογία, όχι μια τελετουργία SPA.

  1. Φρέσκες πληγές, εκδορές, σκασίματα του δέρματοςστο σημείο της βλάβης παραλείπουμε την απολέπιση και το μασάζ.
  2. Ενεργή λοίμωξη ή φλεγμονή του δέρματοςαναβάλλουμε μέχρι την επούλωση.
  3. Υποψία μυκητίασης / βλάβες στα πόδιαπρώτα ποδολογική εξέταση.
  4. Πολύ ευαίσθητο ή αλλεργικό δέρμαεπιλέγουμε πιο απαλή απολέπιση, αρκεί να μας ενημερώσετε.

Κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης η τελετουργία είναι ασφαλής — απλώς ενημερώστε την ειδικό, θα επιλέξει μια άνετη θέση και ένα πιο απαλό μασάζ. Εξάλλου, είναι ένας από τους πιο ευχάριστους τρόπους για ανακούφιση από τα πρησμένα, κουρασμένα πόδια αυτή την περίοδο.

SPA παλάμες / πόδια

Συχνές ερωτήσεις

  1. ΕρώτησηΣε τι διαφέρει από το απλό άπλωμα κρέμας στο σπίτι;
    ΑπάντησηΣτο βάθος και στα στάδια. Πρώτα η απολέπιση αφαιρεί το τραχύ στρώμα, μετά η μάσκα υπό κάλυψη (ζεστά γάντια/κάλτσες) εισάγει ενυδάτωση πολύ βαθύτερα από μια κρέμα στην επιφάνεια, και το μασάζ χαλαρώνει την ένταση. Το αποτέλεσμα της λείας αφής είναι αμέσως πιο έντονο και πιο διαρκές από ό,τι με μόνη την κρέμα.
  2. ΕρώτησηΦαίνεται το αποτέλεσμα αμέσως;
    ΑπάντησηΝαι — το δέρμα είναι λείο, απαλό και ενυδατωμένο ήδη από την έξοδο από το σαλόνι. Είναι μια από τις θεραπείες με άμεσο, «απτό» αποτέλεσμα. Το πόσο θα διαρκέσει εξαρτάται κυρίως από την περιποίηση στο σπίτι.
  3. ΕρώτησηΜπορώ να επιλέξω μόνο χέρια ή μόνο πόδια;
    ΑπάντησηΦυσικά. Μπορείτε να κάνετε μόνο το τελετουργικό για τα χέρια, μόνο για τα πόδια, το πλήρες πακέτο χέρια + πόδια ή να προσθέσετε μια συντομευμένη εκδοχή ως συμπλήρωμα σε μανικιούρ ή πεντικιούρ. Την παραλλαγή τη καθορίζουμε επιτόπου.
  4. ΕρώτησηΤο τελετουργικό περιλαμβάνει επίσης τα νύχια και το βερνίκι;
    ΑπάντησηΌχι — το SPA επικεντρώνεται στο δέρμα (απολέπιση, μάσκα, μασάζ, ενυδάτωση). Τα νύχια, τα πετσάκια και το βερνίκι είναι δουλειά του μανικιούρ ή του πεντικιούρ. Γι' αυτό τόσο συχνά συνδυάζουμε το SPA με την περιποίηση νυχιών σε μία επίσκεψη.
Έχετε άλλη ερώτηση;Ρωτήστε στη συμβουλευτική

Τιμοκατάλογος

Παραλλαγές θεραπείας

Αναγέννηση χεριών (πρόσθετο σε μανικιούρ)

30 λεπ

Τιμοκατάλογος θεραπείας

Επιλέξτε τη θεραπεία σας και υπολογίστε

Εύρος και σαλόνι — θα σας δείξουμε την τιμή αμέσως.

Εύρος
Αναγέννηση χεριών (πρόσθετο σε μανικιούρ)45 PLNΤιμή από τον τιμοκατάλογο του σαλονιού Βαρσοβία · Żelazna. Η επιλογή του σκευάσματος και ο αριθμός των θεραπειών καθορίζονται από την ειδικό στη συμβουλευτική συνάντηση.
Σαλόνι

Βαρσοβία, Żelazna 59 · 45 PLN

Προτιμάτε να τηλεφωνήσετε; Żelazna 573 569 431 · Mińska 732 228 806 · Karmelicka 732 228 846

Ξεκινήστε με συμβουλευτική συνάντηση

Το αποτέλεσμα διαρκείαποτέλεσμα αμέσως· διατήρηση με κρέμα για μερικές εβδομάδεςJ’adore Instytut

Ενημέρωση. Το SPA χεριών και ποδιών είναι υπηρεσία κοσμετολογίας και περιποίησης (SPA)· το αποτέλεσμα εξαρτάται από την περιποίηση στο σπίτι και τα ατομικά χαρακτηριστικά του δέρματος. Το παραπάνω κείμενο έχει ενημερωτικό χαρακτήρα. Οι λεπτομέρειες και η επιλογή παραλλαγής καθορίζονται από την ειδικό κατά την επίσκεψη.

Κλείστε ραντεβού