Rozstępy to problem dotyczący znacznej liczby kobiet. Te nieestetyczne zmiany na skórze niejednokrotnie są powodem wstydu i kompleksów, bo w widoczny sposób zmieniają wygląd skóry. Warto jednak pamiętać, że z rozstępami można walczyć! Istnieje wiele metod walki z tego rodzaju defektami, które – chociaż wymagają czasu i konsekwencji w stosowaniu – przynieść mogą zadowalające efekty. Jak pozbyć się rozstępów? Oto skuteczne sposoby.

Czym są rozstępy?

Rozstępy to widoczne na skórze zmiany. Najczęściej w formie wrzecionowatych pasków, linii mogące pojawić się na wielu partiach ciała, na przykład brzuchu, udach czy pośladkach. Zmiany tego rodzaju mogą uwidocznić się właściwie w każdym momencie życia, istnieją sytuacje, które sprzyjają powstawaniu rozstępów. Zwłaszcza te, podczas których w organizmie następują silne zmiany hormonalne, a więc ciąża czy okres dojrzewania. Rozstępy powstają etapami. Na początku wygląd tych zmian przypomina cienkie, różowe paski. Z czasem rozstępy ciemnieją, wydłużają się i poszerzają. W końcowej fazie z kolei ponownie bledną, a linia zmian na skórze traci na regularności. Powstawaniu rozstępów może towarzyszyć lekki świąd lub pieczenie.

Jak pozbyć się rozstępów – sprawdzone metody

Z rozstępami można walczyć sposobami domowymi – te także są krótko wspomniane w dalszej części artykułu – warto jednak pamiętać, że zdecydowanie bardziej skuteczne są zabiegi z zakresu medycyny i kosmetologii estetycznej. Oto kilka przykładów zabiegów, które warto rozważyć.

1. Laser nieablacyjny EMERGE

To laser stworzony przez firmę Palomar, która przoduje we wprowadzaniu na rynek zaawansowanych i nowoczesnych urządzeń na potrzeby medycyny estetycznej. Zabieg polega na kontrolowanym uszkodzeniu wybranych obszarów naskórka i skóry właściwej, w wyniku czego, w procesie gojenia pojawia się nowa i zdrowa tkanka zastępująca uszkodzone komórki.

2. Karboksyterapie

Inaczej terapia medycznym dwutlenkiem węgla, nazywana największym przełomem medycyny estetycznej od wynalezienia botoksu. Polega na wstrzyknięciu w skórę dwutlenku węgla w ściśle określone miejsca. Dwutlenek węgla rozchodząc się po skórze rozszerza naczynia krwionośne, co poprawia odżywienie i dotlenienie komórek, a także przyspiesza proces regeneracji tkanek. Dzięki karboksyterapii można pozbyć się rozstępów.

pozbyć się rozstępów

3. Laser frakcyjno-ablacyjny iPixel ALMA HARMONY XL PRO 

To laser, którego cel jest podobny do lasera nieablacyjnego EMERGE, działanie jednak zasadniczo inne. W przeciwieństwie do laserów nieablacyjnych w tego rodzaju urządzeniu stosuje się metodę frakcyjną. Czyli dzielenie pojedynczej wiązki światła na kilkadziesiąt mniejszych. Wiązki te penetrują skórę powodując punktowe mikrouszkodzenia. To, że uszkodzenia są tak drobne jest dla tego zabiegu kluczowe. Niewielkie uszkodzenie punktowe skóry otoczone jest przez znaczną ilość zdrowej tkanki, która stanowi pewnego rodzaju rezerwuar umożliwiający szybką regenerację skóry. Warto mieć na uwadze to, że do zastosowania lasera ablacyjnego istnieje mniej przeciwwskazań niż do zastosowania laserów starszego typu – nieablacyjnego.

Zabieg polegający na usuwaniu (odparowaniu) mikroskopijnych zewnętrznych warstw skóry, podobnie jak inne lasery wykonując skórze znaczną ilość mikrouszkodzeń. Uważany za złoty standard dla procedur ablacyjnych w gabinetach medycyny i kosmetologii estetycznej. Działa na stare komórki naskórka bez wpływu na otaczające je tkanki, co zmniejsza proces gojenia się skóry po zabiegu (co trwa około 24 godzin). Zabieg, w porównaniu do innych zabiegów laserowych jest stosunkowo mało inwazyjny, bardziej wydajny, a czas rekonwalescencji po zabiegu jest, jak zaznaczone, minimalny.

4. Mezoterapia igłowa lub frakcyjna

To zabieg przy użyciu igły, podczas którego stymuluje się czynniki wzrostu komórek, w tym włókien kolagenowych i elastynowych przy pomocy wykorzystania koktajlu witaminowego. Podczas zabiegu wykorzystuje się technologię pulsujących igieł, która w krótkim czasie tworzy w skórze znaczną ilość mikrokanalików, co pozwala na podniesienie stopnia przenikania substancji aktywnych w głąb skóry. Urządzenia wyposażone są także w funkcję wibracji, która minimalizuje dyskomfort podczas zabiegu. Powstałe mikrouszkodzenia stymulują procesy naprawcze w skórze i pobudzają fizjologiczną odbudowę kolagenu, elastyny oraz kwasu hialuronowego.

Najbardziej spektakularne efekty dają techniki łączące wszystkie te metody. Zabiegi laserowe wykonujemy w seriach 4-8 zabiegów co 4-6 tygodni, natomiast karboksyteriapię i mezoterapię zaleca się wykonywać co 1-2 tygodnie w serii 6-10 zabiegów. Przed rozpoczęciem każdej z kuracji kosmetolog przeprowadza szczegółowy wywiad medyczny i podpowiada serię zabiegową oraz ilość zabiegów.

pozbyć się rozstępów

Co jeszcze trzeba wiedzieć o rozstępach?

Należy pamiętać, że – paradoksalnie – walkę z rozstępami najlepiej rozpocząć jeszcze przed ich powstaniem. Zapobieganie rozstępom to najlepsze rozwiązanie, na jakie możemy się zdecydować. Po pierwsze należy w tym celu unikać gwałtownych skoków wagi. Zadbać o zbilansowaną dietę, która  będzie dostarczać organizmowi odpowiedniej ilości kalorii. Powinna być także bogata w witaminę A (np. pomarańcze, brzoskwinie, szpinak), E (np. oleje roślinne, marchew, orzechy), PP (chude mięsa) oraz B5 (m.in. chude mięso i pomidory). W diecie ważne są także mikroelementy takie jak krzem (np. razowe pieczywo, świeża pokrzywa, płatki owsiane) oraz cynk (np. produkty pochodzenia zwierzęcego, nasiona dyni i słonecznika, otręby pszenne, kiełki pszenicy).

Po drugie należy dbać o regularne nawilżanie skóry. Skórę można choćby olejować, stosując olejek arganowy, kokosowy lub z orzechów macadamia. Jeżeli nie lubimy tłustej warstwy powstającego na skórze podczas olejowania warto zaopatrzyć się w krem na rozstępy bogaty w te składniki.

Jak skutecznie pozbyć się rozstępów?

W walce z rozstępami nie należy pomijać także regularnej aktywności fizycznej, która, uelastyczniając skórę, zwiększa szanse, że nie doczekamy się powstania rozstępów na skórze. Trzeba mieć świadomość, że rozstępy możemy zmniejszyć, lecz nie usuniemy ich całkowicie. Warto mieć także na uwadze to, że im starsze są rozstępy, tym trudniej zmniejszyć widoczność takich zmian na skórze. Ważne jest, by zacząć rozstępy redukować już po pojawieniu się pierwszych widocznych śladów. Wizyty w gabinecie kosmetycznym warto wspomagać domowymi sposobami walki z rozstępami.

Jak widać podczas walki z rozstępami nie warto tracić nadziei. Chociaż jest to proces wymagający konsekwencji i nieco czasochłonny, zarówno domowe sposoby jak i medycyna estetyczna zdecydowanie dają nadzieję na pozbycie tych niechcianych niedoskonałości skóry. Jeżeli więc posiadasz taki problem jak najszybciej skorzystaj z którejś z wymienionych tu propozycji walki z rozstępami.

Dokonaj rezerwacji w naszym salonie w centrum Warszawy.