Ciąża jest szczególnym czasem w życiu kobiety, w którym zachodzi wiele zmian fizycznych i emocjonalnych. Podczas tego wyjątkowego stanu skóra przyszłej mamy staje się delikatniejsza, wrażliwsza i bardziej podatna na przebarwienia niż dotychczas. Pod wpływem hormonów ciążowych włoski stają się mocniejsze i jest ich więcej niż przed ciążą. Każda przyszła mama chce się czuć pięknie i komfortowo w swoim ciele. W tym czasie dbanie o piękną, gładką skórę może być nie lada wyzwaniem. Depilacja w okresie ciąży – jakich metod depilacji unikać? Oprócz reakcji skórnych, wraz z rozwojem ciąży rosnący brzuch może także skutecznie utrudniać usuwanie niechcianych włosków. Wiele kobiet zastanawia się jaka forma depilacji owłosienia jest bezpieczna i nie zaszkodzi rozwijającemu się maleństwu. Należy wspomnieć, że nie wszystkie metody depilacji są zalecane i bezpieczne dla przyszłych mam, dlatego podczas wizyty w gabinecie kosmetycznym przed każdym zabiegiem należy poinformować o obecnym stanie.

Depilacja woskiem i pasją cukrową

Depilacja woskiem i pastą cukrową wykonywana w salonach kosmetycznych zaliczamy do niewskazanych metod depilacji dla ciężarnych, szczególnie jeśli miałaby być wykonywana w ciąży po raz pierwszy. Istnieje wówczas ryzyko wystąpienia nadwrażliwości i uczuleń na składniki preparatu, co może mieć niekorzystny wpływ na skórę ciężarnej. Kolejną kwestią jest możliwość odczuwania bólu podczas depilacji. Każda kobieta ciężarna ma inny próg bólowy, a odczuwanie bólu i stresu powoduje wydzielanie niekorzystnie oddziaływującego na rozwijający się płód kortyzolu. Jeśli ciężarna korzystała z tej metody wcześniej, przed wykonaniem depilacji powyższą metodą należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę w celu wykluczenia ewentualnych przeciwwskazań.

Depilacja w okresie ciąży - jakich metod depilacji unikać

Depilacja w okresie ciąży – Depilacja laserowa

W metodzie laserowej ciąża jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu. Głównym czynnikiem wykluczającym tę metodę jest tworzenie się miejscowego stanu zapalnego, który powoduje ból i podrażnienia znacznie wrażliwszej skóry ciężarnej. Po takich zabiegach zdarzać się mogą również powikłania takie jak poparzenia czy przebarwienia, które podczas ciąży trudno byłoby leczyć. Jak dotąd brak jest rzetelnych badań naukowych, które wskazują na bezpieczeństwo oddziaływania wiązki laserowej na płód, zatem zalecane jest unikanie depilacji tą metodą podczas trwania całej ciąży.

Krem do depilacji

Kolejną metodą, której warto unikać podczas ciąży jest usuwanie włosków za pomocą kremu do depilacji. W składzie takich kremów znajdują się różne substancje chemiczne, które mają za zadanie rozpuszczenie łodygi włosa. Nie ma jednoznacznych badań wskazujących na szkodliwe działanie na płód. Natomiast specjaliści nie polecają tej metody ze względu na ryzyko uczulenia i podrażnienia skóry. W przypadku, gdy kremy do depilacji były używane wcześniej – w celu kontynuowania tej metody zalecane jest wykonanie próby uczuleniowej.

Depilacja w okresie ciąży - jakich metod depilacji unikać

Depilacja w okresie ciąży – Maszynka jednorazowa

Zarówno najprostszą jak i najbezpieczniejszą metodą golenia podczas ciąży jest depilacja maszynką jednorazową. Znacznym plusem tego sposobu jest bezbolesność. Podczas tego zabiegu jedynie skracany jest włos, a nie usuwany wraz z cebulką, jak to ma miejsce w innych metodach. W trakcie golenia maszynką ryzyko powikłań i podrażnień jest niewielkie, o ile zabieg wykonany jest prawidłowo. Warto zadbać o odpowiednie zmiękczenie i nawilżenie włosa za pomocą pianki do golenia lub żelu pod prysznic. Ze względów higienicznych i ze względu na ryzyko zakażenia drobnoustrojami podczas zacięcia używamy golarki jednorazowej tylko jeden raz. Wadą  powyższej metody może być natomiast częste odrastanie włosków i słabsza widoczność golonego miejsca wraz z wzrostem brzucha. Ratunkiem w przypadku pokaźnego brzucha może okazać się lusterko.

Droga przyszła mamo. W Twoim ciele od samego początku ciąży zachodzi wiele zmian. Kondycja skóry i włosów, odporność na ból i reakcja na działanie chemicznych depilatorów może być całkiem inna niż przed zajściem w ciąże. Instytut J’adore znajdujący się w Warszawie jest salonem kosmetycznym wspierającym przyszłe mamy w dbaniu o piękną i gładką cerę.  Z naszą ofertą mogą zapoznać się również kobiety karmiące. W przypadku pytań i wątpliwości zachęcamy do kontaktu, z pewnością dobierzemy bezpieczną metodę depilacji i odpowiemy na wszystkie pytania! Zapisz się na zabieg online już dziś!