Stopy to jedne z najbardziej eksploatowanych części ciała w ludzkim organizmie. Zapewniają konieczną do codziennej egzystencji mobilność, swobodę ruchu, który pełni tak ważną funkcję w utrzymywaniu zdrowia. A także oprócz ułatwiania czynności niezbędnych i rutynowych, umożliwiają realizowanie pasji. Paradoksalnie, jest to również część ciała, o której najmniej myślimy. Dzieje się tak dlatego, że stopy przez większą część roku nie są widoczne. Zazwyczaj schowane w obuwiu (niejednokrotnie będącym w przeważającej mierze ładnym niż wygodnym) lub w skarpetach czy rajstopach, zostają zepchnięte na „koniec kolejki” w codziennych rutynach pielęgnacji ciała – zupełnie inaczej niż twarz czy dłonie. Jest to paradoks, ponieważ stopy narażone są na największe niedogodności spośród wszystkich kończyn. To na stopach opiera się ciężar całego ciała, zarówno podczas stania, jak i podczas chodu czy biegu. Sprawdź dlaczego masaż stóp jest taki ważny.

Stopy jako fundament ciała

Chód rozpoczyna się od stopy, a jej prawidłowe funkcjonowanie rzutuje na całą motorykę ruchu. Na różne dyskomforty odczuwane w stopach narażone są przede wszystkim kobiety, ze względu na obuwie, które często wybierają. Wszelkie obcasy – czy to szpilki, czy niewinne koturny – zmieniają kąt nachylenia stopy względem podłoża. Co za tym idzie, narażają mięśnie i ścięgna stopy na pracę w nienaturalnym położeniu. Powoduje to dużo większe przemęczenie pod koniec dnia i tym samym niesie większe prawdopodobieństwo urazów i kontuzji. Stopa, mimo swoich niewielkich rozmiarów, jest wysoce skomplikowanym i precyzyjnym mechanizmem. Składa się z 26 kości połączonych 33 stawami, które dodatkowo wzmocnione są aż 107 ścięgnami i więzadłami. Ruch w niej zachodzący uwarunkowany jest pracą wielu mięśni.

Dla prawidłowego funkcjonowania tej części ciała, a poprzez to także dla prawidłowych wzorców ruchowych oraz ogólnej postawy ciała, wszystkie te wyżej wymienione „tryby” muszą nienagannie i wzorcowo współgrać. Są przez siebie zdeterminowane, a to znaczy, że nie pracują oddzielnie. Dlatego niezwykle istotne jest zatroszczenie się o każde ścięgno i każdy mięsień. A także zapobieganie możliwym niedogodnościom stóp, które jak widać, stanowią fundament ciała.

LEKKIM KROKIEM - dlaczego tak ważny dla kobiet jest masaż stóp

Przez ciężar codziennych trudności lekkim krokiem

Każda kobieta ma swoją historię i każda ma swoje problemy. Dlatego znaczącym ułatwieniem w przechodzeniu trudów codzienności jest zadbanie o wiecznie zabiegane stopy. Jednym z najlepszych sposobów na ukojenie przemęczonych mięśni kończyn dolnych jest masaż. To coraz częściej doceniany zabieg, który posiada zbawienny wpływ na zdrowie i właściwe funkcjonowanie kończyn dolnych. Masaż pomaga rozluźnić i przywrócić naturalną elastyczność spracowanym mięśniom. W obliczu tak wielu niekorzystnych czynników, na jakie narażone są kobiece stopy, jest bardzo ważne. Obuwie nie tylko na obcasie, ale również nieodpowiednio dobrane – np. zbyt ciasne lub zbyt luźne – odbiera stopom naturalną mobilność. A przecież rzadko które obuwie jest skrojone idealnie do danej stopy. Zazwyczaj więc każda para butów ma jakiś swój mniejszy lub większy mankament.

Sukcesywne zmienianie naturalnej pozycji stopy poprzez częste noszenie danej pary butów prowadzi do szeregu dysfunkcji w kończynie dolnej. Poprzez wysokość obcasów niektóre mięśnie stają się nadmiernie naciągnięte, a inne skrócone. Natomiast obuwie za wąskie, czy też zwężony przód, oprócz pożądanego efektu optycznie wyszczuplonej stopy, przynosi również niekorzyść, w postaci ciągłego przykurczu śródstopia i palców. W wyniku tego może dojść do wielu zwyrodnień. M.in. płaskostopie, przykurcz podeszwowy stopy, ostroga piętowa, czyli zapalenie rozcięgna podeszwowego, a także zarówno bardzo bolesne, jak i dla wielu kobiet wstydliwe haluksy.

Masaż skupia się na wszystkich grupach mięśni stopy. Poprzez rozluźnianie ich pozwala na jej relaks i powrót do pozycji neutralnej. Masażysta osiąga to poprzez uciskanie wybranych grup i odcinków mięśni, a także rozciąganie ich. W miejscach najbardziej spiętych i wymagających przez to szczególnej uwagi świetne rezultaty przyniesie masaż poprzeczny. Jego technika polega na pracy w poprzek włókien mięśni, ścięgien i więzadeł, co z natychmiastowym skutkiem reguluje ich napięcie. Dzięki niemu następuje również poprawa ukrwienia tkanek zmienionych chorobowo. Oraz zachodzi lepsza regeneracja, co sprawia, że po zabiegu wychodzi się lekkim krokiem, który zostaje na dłużej.

LEKKIM KROKIEM - dlaczego tak ważny dla kobiet jest masaż stóp

Masaż stóp obecnie, a masaż stóp dawniej

W dzisiejszych czasach masaż nabiera nowego wymiaru. Oprócz oczywistej funkcji leczniczej, profilaktycznej i sportowej, staje się również polem eksploatacji kosmetyczno-higienicznej oraz relaksacyjnej. Coraz częściej zaczynamy dostrzegać korzyści z holistycznego podejścia, które przy stawianiu diagnozy całego organizmu, bierze pod uwagę wszystkie jego składowe. Ciekawostką jest, że medycyna alternatywna już od starożytności wykorzystuje masaż stóp do leczenia wszelkich schorzeń.

Refleksologia, bo tak nazywana jest ta dziedzina pseudonauki, wydziela strefy stóp, których odpowiednie uciskanie pomaga w leczeniu serca, wątroby, mózgu i innych ważnych narządów, z którymi wg refleksologów te obszary stóp korespondują. Jest to oczywiście metoda nieznajdująca potwierdzenia w nauce. Jednakże biorąc pod uwagę przyjemność i odprężenie, które niesie za sobą masaż, dla samych aspektów pozazdrowotnych nie zaszkodzi go sobie od czasu do czasu zafundować. Dlatego też, kierując się modną ostatnimi czasy uważnością i wdzięcznością, warto „pochylić się” nad swoimi stopami i podziękować za ich codzienny trud np. poprzez wykupienie im masażu. Zabiegi dostępne są w salonach J`adore Instytut w Warszawie i w Krakowie.