W ostatnich latach depilacja laserowa stała się bardzo popularna. Głównie za sprawa dostępności laserów, gdyż każdy profesjonalny salon kosmetyczny posiada dziś sprzęt wysokiej jakości. Z tego względu zabiegi są praktycznie bezbolesne, a ich efekty są naprawdę zadowalające. Przy użyciu odpowiedniej wiązki światła laser jest w stanie trwale wyeliminować zbędne owłosienie, dzięki czemu nie musimy tracić czasu na ciągłe golenie lub woskowanie. Jednak czy można zastosować laser u każdej osoby? Przeczytaj nasz artykuł: Kolor skóry a depilacja laserowa. Musimy być ostrożni szczególnie, jeśli w grę wchodzi depilacja laserowa na opalonej skórze. Ten artykuł pozwoli na rozwianie wątpliwości w tym temacie. Jednak przed skorzystaniem z tej metody usuwania owłosienia odwiedź J’adore Instytut, nasz salon kosmetyczny w Warszawie, gdzie zostanie przeprowadzona dokładna kwalifikacja do zabiegu.

Melanina, a kolor skóry

Kolor naszej skóry zależy od ilości barwnika w niej zawartego. Barwnik ten to melanina. Nazwa ta pochodzi z języka greckiego, gdzie „melas” oznacza ciemny lub brązowy. Dlatego im więcej tego pigmentu w naszej skórze, tym jest ona ciemniejsza. Jest to swego rodzaju bariera naskórka przed szkodliwym działaniem promieni UV. Stąd też, jeśli wystawiamy nasze ciało na słońce, poziom melaniny może tymczasowo wzrosnąć, a efektem tego będzie opalenizna.  Barwnik ten zawarty jest również w naszych włosach oraz oczach. Dlatego analogicznie im więcej w nich melaniny, tym są ciemniejsze.

Kolor skóry a depilacja laserowa - wpływ opalenizny i posiadanej karnacji na usuwanie owłosienia

Kolor skóry a depilacja laserowa – Główne fototypy

Każdy z nas posiada inny poziom melaniny w swojej skórze. Na tej podstawie możemy wyróżnić różne fototypy skóry. Jest to uwarunkowane genetycznie oraz geograficznie. Mieszkańcy regionów o dużym stopniu nasłonecznienia z reguły mają ciemną karnację oraz ciemny kolor oczu i włosów. Z kolei ludzie z obszarów zimnych, głównie północnych, gdzie słońce nie operuje tak mocno, posiadają jasną karnację, blond włosy oraz niebieskie oczy. Dla łatwiejszego określania fototypu naszej skóry, została opracowana sześciostopniowa klasyfikacja:

1. typ I (celtycki),

2. typ II (północnoeuropejski),

3. typ III (środkowoeuropejski),

4. typ IV (południowoeuropejski),

5. typ V (azjatycki, północnoafrykański),

6. typ IV (afrykański),

gdzie celtycki, to taki z bardzo niskim poziomem melaniny, który wymaga szczególnej ochrony przeciwsłonecznej, a afrykański, to taki charakteryzujący się bardzo ciemną skórą odporną na działanie promieni UV.

Karnacja a depilacja laserowa, czy to w ogóle możliwe?

Działanie lasera przypomina działanie słońca na naszą skórę, gdyż wpływa zarówno na melaninę w niej zawartą oraz na tę znajdującą się we włosach. W konsekwencji energia świetlna może wywołać poparzenie! Dlatego też nie zaleca się depilacji laserowej na opalonej skórze lub u osób z bardzo ciemną karnacją. Najlepszym typem do wykonania tego zabiegu jest zatem osoba charakteryzująca się dużym kontrastem pomiędzy kolorem włosów a skóry, czyli taka posiadająca jasną karnację, ale ciemne owłosienie. Jednak technologia cały czas się rozwija i na rynku zaczęły pojawiać się zupełnie nowe lasery, które są w stanie precyzyjnie dobrać odpowiednią długość wiązki światła. Dzięki temu trafiają idealnie w barwnik zawarty tylko we włosach, oszczędzając przy tym otaczającą je skórę. W związku z tym nawet depilacja laserowa na opalonej skórze nie powinna stanowić problemu. Przed wyborem odpowiedniej techniki warto zapoznać się z ofertą poszczególnych gabinetów, np. J’adore Instytut. Możesz u nas zarezerwować wizytę online!

Kolor skóry a depilacja laserowa - wpływ opalenizny i posiadanej karnacji na usuwanie owłosienia

Kiedy depilacja laserowa daje najlepsze rezultaty?

Najlepsze rezultaty osiągniemy, jeśli wykonamy serię zabiegów. Ich ilość zależy od kilku czynników, między innymi od naszej karnacji oraz grubości włosów. Jeśli mamy włosy cienkie i blond prawdopodobnie potrzeba będzie około dziesięciu zabiegów. Przy ciemnym i grubym owłosieniu ta liczba może się zmniejszyć nawet do czterech. Ponadto ważny jest cykl wzrostu włosa, który w różnej fazie będzie mniej lub bardziej podatny na działanie lasera. Poza tym nie wszystkie włosy rosną równomiernie. Tylko włosy w aktywniej fazie wzrostu, czyli takie, które są widoczne dadzą się usunąć, gdyż będą w stanie pochłonąć odpowiednią dawkę naświetlania. Dlatego też przed wizytą w gabinecie kosmetycznym nie należy usuwać włosów pęsetą. Na skuteczność przeprowadzanego zabiegu ma także opalanie. Według kosmetologów depilacja laserowa na opalonej skórze nie powinna być przeprowadzana. Najlepiej wstrzymać się od kąpieli słonecznych przez okres od 4 do 6 tygodni przed usuwaniem owłosienia. Po wykonaniu usługi należy chronić skórę przed promieniami słońca używając do tego kremów z wysokim filtrem (najlepiej SPF 50). W razie pytań lub wątpliwości dobrze jest się poradzić w profesjonalnym miejscu, jakim jest salon kosmetyczny w Warszawie, J’adore Instytut.