Wiele osób błędnie uważa że nawilżanie skóry polega wyłącznie na aplikacji tłustego kremu pielęgnacyjnego. Okazuje się jednak, że tak naprawdę proces nawilżenia naskórka to złożone zjawisko. Polega na przenikaniu wody do wnętrza organizmu (aż do skóry właściwej i naskórka) a także indywidualną zdolnością powierzchni skóry do zatrzymania tej cząsteczki.  Woda przedostaje się do skóry za sprawą tzw. ciśnień osmotycznych. Szacuje się, że skóra właściwa posiada od 20 do 80 % wody. Im bliżej naskórka tym proporcje  dot. ilości wody w skórze są mniejsze. Najmniej wody posiada warstwa rogowa naskórka (około 15 %). Proces redukcji (utraty) wody w  skórze, z języka angielskiego, określa się mianem “TEWL” (ang. transepidermal water loss). Zwiększony TEWL często jest skutkiem niekorzystnych czynników atmosferycznych (np. silny wiatr, suche powietrze, środki powierzchniowo czynne, nadmierne oddziaływanie promieni słonecznych). Kolejną przyczyną podwyższonego TEWL jest osłabienie płaszcza hydrolipidowego, który naturalnie występuje na skórze (tzw. bariera ochronna). Innym powodem zwiększonej ucieczki wody przez skórę może być osłabienie NMF (z ang. natural moisturizing factor – naturalny czynnik nawilżający). NMF to określenie dotyczące substancji wiążących wodę, które naturalnie występują w ludzkim naskórku. 

 

Nawilżanie skóry – jak skutecznie to zrobić?

Warto zacząć od modyfikacji dotychczasowej diety – wykluczenie lub redukcja: soli, kawy, herbaty i alkoholu zaowocuje wzrostem nawilżenia i poprawą jędrności skóry. Dodatkową zaletą jest fakt, że zdrowsza dieta ma wpływ na lepsze samopoczucie. Kolejnym krokiem jest spożywanie minimum 2 litrów wody dziennie. Oprócz działań od wewnątrz, należy także działać z zewnątrz. W tej kwestii należy dołożyć wszelkich starań aby zminimalizować ucieczkę wody z naskórka. W tym celu konieczna jest odbudowa płaszcza hydrolipidowego.

PRAWDA: Każdy rodzaj skóry wymaga nawilżenia, właściciele skóry tłustej niestety często błędnie zakładają, że ich skóra nie powinna być dodatkowo nawilżana. Zaprzestają stosowania dodatkowych kosmetyków do pielęgnacji lub sięgają po produkty o działaniu wysuszającym. Efekt? Skóra tłusta w obronie przed nadmiernym wysuszeniem produkuje jeszcze większą ilość sebum.

 nawilżanie skóry, moisturising the skin

Jak widać, stosując nieodpowiednią pielęgnację – realnie uzyskany efekt może więc być zupełnym przeciwieństwem rezultatów, które chcieliśmy osiągnąć.

Pielęgnacja domowa skóry tłustej powinna składać się z substancji nawilżających, niekomedogennych substancji odżywczych oraz delikatnych produktów przeznaczonych do oczyszczania. Skóra tłusta często ma tendencję do powstawania stanów zapalnych oraz widocznych, zatkanych porów. Jeżeli cera jest w trakcie leczenia dermatologicznego (stosowania antybiotykowej maści przeciwtrądzikowej lub leków doustnych) – prawdopodobieństwo pojawienia się nadmiernego przesuszenia oraz podrażnienia jest bardzo wysokie. Odpowiednio dobrana pielęgnacja zmniejszy skutki uboczne terapii dermatologicznej, a także umożliwi komfortowe, dalsze leczenie. 

Kiedy domowa pielęgnacja nie jest wystarczająca..

W ofercie naszego Instytutu posiadamy szeroką gamę zabiegów, które pozytywnie wpływają na nawilżanie skóry. Pierwszą oraz najpopularniejszą (zwłaszcza w sezonie zimowym) grupę stanowią peelingi medyczne i inne produkty marki Mediderma. Preparaty o największej skuteczności to m.in: Peelingi Argipeel (idealny nawet w przypadku cery bardzo wrażliwej), Lactipeel (cera  odwodniona oraz z przebarwieniami), Azelac AZ (bezpieczny dla skór naczyniowych) oraz Mandelac M (dla cery  tłustej i z oznakami starzenia). Procedurę niektórych zabiegów nawilżających można dodatkowo wzbogacić o pielęgnacyjne ampułki, np. Natuvalia (dedykowana przede wszystkim skórze wrażliwej z tendencją do zaczerwienień). Preparaty marki Mediderma również sprawdzają się w tzw. terapiach łączonych – można je ze sobą łączyć w różnych stężeniach, tworząc spersonalizowany zabieg dobrany do różnych potrzeb skóry. 

Kolejnym przykładem skutecznego zabiegu nawilżającego jest zabieg estGen. Dedykowany skórom wymagającym przywrócenia homeostazy  (fizjologicznych procesów w skórze). Produkty estGen przede wszystkim charakteryzują się wysoką skutecznością w procesie odbudowy płaszcza hydrolipidowego skóry, działają przeciwzapalnie, a także znacznie przyspieszają regenerację skóry. Produkty oraz procedury estGen są wielofunkcyjne – można z nich korzystać w trakcie dermatoz (AZS, łuszczycy, trądziku pospolitego). Posiadają działanie ogólnie poprawiające strukturę skóry oraz odmładzające (niwelowanie zmarszczek, wiotkości, fotostarzenia). Z rezultatów terapii zadowolone będą również osoby, które posiadają rozszerzone ujścia gruczołów łojowych oraz mniej lub bardziej głębokie blizny. 

nawilżanie skóry, moisturising the skin

Substancje nawilżające zawarte w niektórych preparatach można aplikować zarówno na powierzchnię skóry, jak i bezpośrednio w miejsce problemu – za pomocą iniekcji.

Mezoterapia igłowa to zabieg nawilżający, który rewitalizuje, spłyca zmarszczki i napina skórę. Jak przebiega procedura? Po wykonaniu dokładnego demakijażu oraz dezynfekcji powierzchni skóry następuje aplikacja maści która posiada właściwości znieczulające. Dzięki znieczuleniu miejscowemu dyskomfort oraz ból w trakcie zabiegu są zdecydowanie mniejsze. Po kilkunastu minutach maść aktywnie działa – dochodzi do bezpiecznej iniekcji indywidualnie dobranym preparatem. Warto wiedzieć, że przyjmowanie przed (oraz bezpośrednio po zabiegu) dużej dawki wody jeszcze bardziej zwiększa skuteczność zabiegu nawilżającego. Dla zdrowia i urody warto codziennie uzupełniać optymalną ilość wody.

Kolejną, mniej inwazyjną propozycją zabiegu nawilżającego jest terapia produktami SKEYNDOR. Do zabiegów najsilniej nawilżających należą sety: Power Hyaluronic oraz Aquatherm. Power Hyaluronic to zabieg głównie nawilżający – oparty na działaniu kwasu hialuronowego oraz ksylitolu. Przeznaczony jest dla każdego rodzaju skóry, dedykowany zwłaszcza tym suchym i z tendencją do odwodnienia.

Procedura Aquatherm opiera swe kojące właściwości na działaniu wody  termalnej, która skutecznie wycisza podrażnienia i łagodzi stany zapalne. W swoim składzie zawiera również cukry prebiotyczne oraz ceramidy wzmacniające NMF. Nawilżanie skóry procedurą Aquatherm dedykowana jest skórze suchej i wrażliwej. 

Jedną z niekwestionowanych zalet zabiegów Power Hyaluronic oraz Aquatherm jest fakt, iż są bezpieczne w trakcie ciąży i karmienia piersią (przez co są to najczęściej wybierane zabiegi przez osoby, które poszukują prezentu dla przyszłej mamy). Kolejną zaletą zabiegów SKEYNDOR są pozytywne wrażenia sensoryczne tj. godzinny relaks.

Nawilżające zabiegi gabinetowe to idealne uzupełnienie pielęgnacji domowej!
Wszystkie zabiegi można zarezerwować przy pomocy formularza!