Jeśli spodziewasz się dziecka, pewnie doskonale już wiesz, że to jednocześnie magiczny i trudny czas. Wzrastające w Tobie nowe życie powoduje szereg zmian w całym organizmie. Wraz z przybywaniem dodatkowych kilogramów, pojawiają się kolejne niedogodności i problemy, z którymi trudno się uporać. Sporo mówi się choćby o przeciążeniu kręgosłupa, rzadko jednak wspomina się o stopach. A w wyniku ciąży często znajdują się w opłakanym stanie. Pamiętaj o stopach i zadbaj o nie jak najszybciej!

Zmienia się całe ciało, także stopy

Powiększający się brzuch, to niejedyna zmiana która zachodzi w ciele kobiety, kiedy spodziewa się dziecka. Oczywiście jest to najbardziej widoczne, ale z każdym kolejnym kilogramem przybywa kolejnych dolegliwości, także dotyczących naszych stóp. Na skutek wydzielania hormonów ciążowych, w tym relaksyny, więzadła w stopach ulegają znacznemu rozluźnieniu. Efektem tego może być m.in. powiększenie się ich rozmiaru nawet o pół numeru. Okazuje się wówczas, że buty które do tej pory były niezwykle wygodne, zaczynają uciskać. Otarcia, odciski i nagniotki to niestety szara rzeczywistość ciężarnych kobiet. Jaka jest na to rada? Niestety, nie wszędzie możesz pójść w kapciach, jednak najlepszym pomysłem jest zakup odpowiedniego obuwia we właściwym rozmiarze. Najlepiej płaskie i wykonane z materiału najwyższej jakości oraz odpowiednia, profesjonalna pielęgnacja. Kolejnym nieudogodnieniem, z którym będziesz musiała się zmierzyć jako przyszła mama, są obrzęki i opuchlizna. W trakcie ciąży, organizm stara się zapobiec odwodnieniu przez intensywne magazynowanie wody, co skutkuje znaczącym ograniczeniem możliwości ruchowych, jak również może być bolesne.

Ciąża Pamiętaj o stopach

Motoryka chodu wpływa na kręgosłup – pamiętaj o stopach

Jeśli jeszcze przed zajściem w ciążę cierpiałaś na choroby zwyrodnieniowe czy też jakiekolwiek deformacje – takie jak płaskostopie lub halluksy – w okresie ciąży mogą się one jeszcze bardziej nasilić i uwidocznić. Dodatkowo, coraz większe obciążenie wywierane na stopy, powoduje problemy z prawidłowym ułożeniem stóp w trakcie poruszania się. Niestety skutki tego mogą być dość poważne. Wraz ze zmianą motoryki chodu, pojawiają się problemy ze stawami i kręgosłupem, co jest już skomplikowanym schorzeniem. Czy można temu zaradzić? Najlepiej jest dbać o zdrową dietę oraz uprawiać aktywność fizyczną – adekwatną do swojego stanu. Niezbędna jest też właściwa pielęgnacja, co niestety bywa dość problematyczne. Duży brzuch skutecznie blokuje swobodny dostęp do stóp, poza tym trzeba wiedzieć jak zadbać o stopy skutecznie, nie pogarszając ich stanu. Dobrym rozwiązaniem jest udanie się do profesjonalnego gabinetu kosmetycznego, gdzie o stopy dbają fachowcy. Zyskasz tym samym bezcenne chwile odpoczynku i odprężenia oraz poczujesz niezwykłą lekkość, co jest dość trudne w Twoim stanie.

Wrastające paznokcie? Działaj szybko!

Opuchlizna stóp często obejmuje swoim zasięgiem wały okołopaznokciowe. Jeśli doda się do tego za ciasne buty, w zasadzie jest pewne że w II lub III trymestrze ciąży zaczniesz uskarżać się na wrastające paznokcie. To jedna z najczęstszych dolegliwości ciążowych, także ze względu na fakt, że ciężarne kobiety muszą obcinać paznokcie na oślep – nie są w stanie widzieć swoich stóp zza wydatnego brzucha. Wrastające paznokcie są niezwykle bolesne, a także mogą się przyczynić do poważnych powikłań, takich jak infekcje. W ostateczności może być konieczny nawet zabieg chirurgiczny. Jeśli chcesz się przed tym ustrzec, najbezpieczniejszą metodą jest skorzystanie z pedicure w gabinecie kosmetycznym. Najlepiej jest to robić regularnie, żeby nie dopuścić do wrośnięcia paznokci. Kosmetyczka nie tylko skróci, ale też odpowiednio wymodeluje paznokcie tak, żeby zapobiec ich wrastaniu w przyszłości. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby też zdecydować się na położenie kolorowego lakieru. To, że jesteś w ciąży, nie oznacza że nie możesz wyglądać pięknie i czuć się zadbana. Z pewnością przyniesie to korzyść dla Twojego samopoczucia. W przypadku, jeśli przegapiłaś moment na obcięcie paznokci i już się wrosły lub zrobiłaś to nieprawidłowo – nic straconego. Wprawiona kosmetyczka naprawi Twoje błędy, a Ty na nowo poczujesz komfort.

Ciąża Pamiętaj o stopach

Pamiętaj o stopach! – Masaż przyniesie prawdziwą ulgę

Szorstka, przesuszona skóra i pękające pięty potrafią być prawdziwym utrapieniem. Szczególnie w ciąży, kiedy samodzielnie nie możesz o nie zadbać. Skóra stóp, która nie posiada gruczołów łojowych, jest szczególnie narażona na suchość, a nieprawidłowa pielęgnacja jeszcze wzmaga ten problem. W ciąży, przez wspomniane wcześniej czynniki takie jak silny nacisk wywierany na stopy czy za ciasne obuwie, jeszcze trudniej jest zapobiec ich przesuszaniu. Twarde, chropowate w dotyku pięty są nieprzyjemne, jak też mogą być bolesne. Gabinet kosmetyczny to najlepsze miejsce do udania się z tymi problemami. Zastosowanie odpowiednich kosmetyków pomoże odzyskać piękny wygląd i aksamitną gładkość. W ofercie zabiegów znajdzie się też coś na opuchliznę i zmęczenie. Może relaksujący masaż, który odpręży i przyniesie ulgę stopom? Co więcej, w wyniku takiego masażu zostaną też odciążone choćby biodra i kolana – poprawi się motoryka, a Ty mimo dodatkowych kilogramów będziesz czuła się lekka jak piórko. Komfort stóp przekłada się na jakość całego życia, dlatego zadbaj o nie u profesjonalistów. J’adore Instytute w Krakowie i Warszawie, to właściwe miejsce do zwrócenia się o pomoc we wszystkich wymienionych problemach.