Wiele osób uważa, że piegi dodają uroku ich właścicielkom. Jednakże posiadaczki piegów często są zupełnie odmiennego zdania. Uważają piegi za ogromny mankament swojej urody, marząc o nieskazitelnie gładkiej cerze pozbawionej niedoskonałości. Zatem mając piegi i plamki na twarzy jak się ich pozbyć?

W istocie, piegi są punktowymi skupiskami pigmentu skórnego, a mianowicie melaniny, odpowiadającej za pigmentację skóry. Główną przyczyną powstawania maleńkich, brązowych plamek są uwarunkowania genetyczne, które przyczyniają się do szybszej syntezy melaniny przez melanocyty, będące komórkami pigmentowymi, odpowiedzialnymi za produkcję i magazynowanie melaniny. Pigment znajduje się w głębszych warstwach skóry, dlatego całkowite usunięcie piegów jest praktycznie niemożliwe, mimo że są one zwykle niewielkich rozmiarów, a ich kolor jest jasny.

Najczęściej piegi pojawiają się u osób o jasnej karnacji. Przyczyną powstawania piegów jest także ekspozycja na promienie słoneczne, która w okresie letnim jest największa. Poprzez długotrwałe działanie promieni słonecznych na skórę zostaje zaburzony proces wytwarzania i rozmieszczenia melaniny w skórze, co skutkuję pojawieniem się piegów. Najczęściej występują one na twarzy, dłoniach i barkach, które są najbardziej narażone na ekspozycję promieni słonecznych. Niekiedy, podczas intensywnego opalania występują również na nogach. Są one większych rozmiarów, w porównaniu do odziedziczonych piegów, a ich kolor jest dosyć ciemny. Również u osób, których piegi są wynikiem dziedziczenia, ciemnieją one pod wpływem dużej ekspozycji na słońce. W celu zapobiegania ciemnieniu piegów ważne jest stosowanie przez te osoby kremów z wysokimi filtrami, zawierającymi co najmniej SPF 50. Zaś osobom posiadającym tendencje do powstawania piegów zaleca się także rezygnację z silnej ekspozycji na promienie słoneczne.

Piegi i plamki na twarzy - jak się ich pozbyć

Wprawdzie usunięcie piegów w 100 % nie jest możliwe jednak istnieje kilka sposobów, dzięki którym można skutecznie rozjaśnić niechciane piegi.

Dye-VL

Terapia laserowa Dye-VL opiera się na intensywnym źródle światła skupionym na przebarwieniach, które jest pochłaniane przez komórki barwnikowe. Po zabiegu przebarwienia chwilowo ciemnieją, lecz złuszczają się one w ciągu kilku dni. Zabieg jest tym skuteczniejszy, im ciemniejsze jest przebarwienie. Zabieg ten pozwala nie tylko na efektywne rozjaśnienie piegów, ale również na usunięcie rumienia i trądziku różowatego, jak również wyrównanie drobnych zmarszczek. Dla uzyskania pożądanych rezultatów rozjaśnienia przebarwień, wskazane jest wykonywanie 4-6 zabiegów co 3 tygodnie. Miesiąc przed rozpoczęciem terapii, w jej trakcie, jak również miesiąc po zakończeniu terapii konieczne jest stosowanie kremów z filtrem SPF 50.

Piegi i plamki na twarzy – jak się ich pozbyć? – Peelingi kwasowe

Skutecznym sposobem redukcji przebarwień jest również stosowanie peelingów kwasowych. Mają one działanie złuszczające naskórek, w wyniku czego hamują proces powstawania przebarwień oraz rozjaśniają już istniejące przebarwienia. Podczas zabiegu kosmetolog dopiera odpowiednie preparaty odpowiednie do potrzeb skóry. Wśród peelingów mających silne działanie rozjaśniające przebarwienia wyróżniamy peeling TRX z kwasem traneksamowym, peeling z Witaminą C, peeling z retinolem, a także peeling z arbutyną.

Peeling TRX z kwasem traneksamowym

Zabieg ten ma działanie zarówno rozjaśniające przebarwienia, jak również łagodzące stany zapalne, dzięki czemu jest on stosowany również u osób posiadających wrażliwą skórą.

Piegi i plamki na twarzy - jak się ich pozbyć

Peeling z Witaminą C

Działaniem rozjaśniającym wyróżnia się również peeling z Witaminą C. Poprzez odpowiednie stężenie witaminy C widocznie poprawia on koloryt skóry, a także ma działanie nawilżające, przez co stymuluje syntezę kolagenu, dzięki czemu wykazuje działanie przeciwzmarszczkowe. Ponadto zabieg ten ma działanie rozświetlające cerę.

Peeling z retinolem

Peeling z retinolem posiada działanie rozjaśniające oraz przeciwzmarszczkowe. Retinol rozjaśnia zarówno piegi, jak również plamy pigmentacyjne powstałe z wiekiem. Ponadto, stymuluje produkcję kolagenu, dzięki czemu spowalnia proces starzenia się skóry oraz zmniejsza już powstałe zmarszczki.

Peeling z arbutyną

Peeling z arbutyną wykazuje silne działanie depigmentacyjne, a także antybakteryjne. Ponadto jest skuteczny przy stanach zapalnych skóry, dlatego można go stosować u osób posiadających skórę problematyczną.

Laser frakcyjny i- Pixel

Skutecznym sposobem rozjaśniania piegów jest nowatorska metoda zabiegu przy użyciu lasera frakcyjnego i-Pixel. Terapia ta wpływa na wyrównywanie kolorytu skóry, poprzez złuszczanie zrogowaciałego naskórka. Zabieg ten jest również skuteczny przy usuwaniu blizn, rozstępów oraz zmarszczek. Poprzez głębokie przenikanie do warstwy skóry właściwej efektywnie naprawia jej wszelkie niedoskonałości. Zabieg ten należy przeprowadzać co 3-4 tygodnie. Podczas terapii laserowej konieczna jest bezwzględna fotoprotekcja.

Zarówno terapia Dye- VL, jak również peelingi kwasowe oraz zabieg laserowy i- Pixel są dostępne w ofercie salonów J’adore Instytut w Warszawie oraz w Krakowie.