U osób po trzydziestym roku życia zaczynają pojawiać się zmarszczki. Najczęściej są one związane z zanikiem kolagenu i elastyny stanowiących pewnego rodzaju rusztowanie dla naskórka. Pierwsze zmarszczki można zauważyć w miejscach, gdzie mimika twarzy wyraża emocje. Gdy zaczynają być bardzo wyraźne, pojawia się dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu oraz poczucie wstydu w kontaktach społecznych. W konsekwencji może mieć to silny wpływ na ograniczenie relacji towarzyskich czy wreszcie zaprzestanie czerpania przyjemności z życia. Jedną ze skórnych anomalii, które przysparzają takich problemów jest lwia zmarszczka. Pomoc mogą nieść tu gabinety kosmetologiczne oferujące wachlarz zabiegów niwelujących lwią zmarszczkę bez użycia botoxu, a także adekwatna pielęgnacja domowa.
Lwia zmarszczka – zabiegi stosowane w salonie medycyny estetycznej
Lwia zmarszczka wiąże się z ekspresją w mimice twarzy, a umiejscowiona jest między brwiami. Metody stosowane w salonach medycyny estetycznej mają na celu stymulację fibroblastów do zwiększonej produkcji kolagenu i elastyny oraz ich odbudowy. Poniżej zaprezentowane zostaną przykładowe zabiegi pomagające w walce z lwią zmarszczką.
Mezoterapia igłowa to zabieg iniekcyjny, polegający na wykonywaniu nakłuć na głębokość ok. 2 – 3 milimetrów i w odległościach co 5 – 10 milimetrów na danym obszarze zaatakowanym przez zmarszczki. Pod skórę wstrzykiwany jest tzw. koktajl zawierający składniki odżywcze, regenerujące, witaminowe i nawilżające. Skład takiego koktajlu kosmetolog dopasowuje do zapotrzebowań klientki. Najczęściej jest to mieszanka kwasu hialuronowego, witamin oraz innych składników pochodzenia naturalnego. Przed wykonaniem zabiegu aplikuje się znieczulenie miejscowe, a wykonuje się go co 2 tygodnie.
Mezoterapia frakcyjna (mikroigłowa) jest bardzo podobna do igłowej. W tej metodzie również wykorzystuje się adekwatny do potrzeb skóry koktajl poprzez iniekcję. Skupia się ona na mikronakłuwaniu określonych obszarów bardzo gęsto, co ma na celu pobudzenie silnej reakcji odbudowy, a zatem produkcji kolagenu i elastyny przez fibroblasty. Zabieg wykonuje się co 3 tygodnie.
Laser frakcyjny Er:YAG. W tej metodzie celem jest pobudzenie skóry do regeneracji poprzez tworzenie w niej mikroporów na szerokość 5 – 10 mikronów. Stanowią one pewnego rodzaju kanały, które transportują do naskórka substancje witaminowo-odżywcze. To zabieg bardzo dokładny, idealnie i głęboko celujący w miejsce anomalii skórnych oraz szybko je niwelujący. Wszystko dzięki bardzo dużej gęstości otworów wykonywanych na danym obszarze. Na koniec aplikuje się tzw. opatrunek okluzyjny. Zaleca się wykonywanie 4 zabiegów co 4 tygodnie.
Retix C to metoda nieinwazyjnej walki z lwią zmarszczką oraz innymi problemami skóry.
To formuła, na którą składają się: retinol 5%, witamina C 15%, a także antyoksydanty 30%. Zabieg ten polega na zaaplikowaniu na czystą skórę odpowiedniej ampułki, a następnie retinolu. Całość tworzy pewnego rodzaju maskę, którą osoba poddana tej metodzie może zmyć w domu po upływie 6 – 8 godzin. Około 2 – 3 dni po zabiegu ma miejsce złuszczanie się starego naskórka (co jest widocznym zjawiskiem), zaś po 7 dniach w jego miejsce pojawia się nowy, na skutek zachodzących głęboko procesów odbudowująco-regeneracyjnych. Skóra staje się napięta, odżywiona i wygładzona. Wykonuje się 4 zabiegi co 3 tygodnie.
Retises CT to zabieg nieinwazyjny, podobny do Retix C. Różni się jednak składnikami, a mianowicie zawiera witaminę C 10%, niacyamid 5%, retinol 4% oraz retinyl 1%. Po nałożeniu w dwóch etapach mieszanek tych substancji, na koniec aplikuje się krem z retinolem, który osoba poddana zabiegowi zmywa po upływie 8 godzin. Łuszczenie następuje tu stosunkowo szybko – widoczne jest na drugi dzień. Po 4 dniach się natomiast kończy. Zaleca się wykonywanie minimum 4 zabiegów Retises CT co 3 tygodnie.
Domowe sposoby na walkę z lwią zmarszczką
Masaż twarzy w obrębie lwiej zmarszczki polega na masowaniu mięśnia ściągającego czoło między brwiami okrężnymi ruchami oraz napinaniu czoła poprzez kilkunastosekundowe trzymanie w miejscu zewnętrznych kącików brwi. Warto go robić codziennie przy wykonywaniu demakijażu, mycia twarzy, nakładania serum, itd. Taka rutyna zmniejsza napięcie mięśni i poprawia dokrwienie skóry.
Gimnastyka twarzy zwana jest facefitness lub jogą twarzy i może obejmować ją całą lub wybrane partie. Jeśli chcemy tą techniką poprawić wygląd skóry pomiędzy brwiami, należy pracować nad wzmocnieniem mięśni wokół oczu. Ćwiczenie sprowadza się do szerokiego otwierania oczu (bez unoszenia brwi) i zastygnięcia na około 5 – 10 sekund. Następnie trzeba mocno zamknąć powieki bez mrużenia ich i starać się je mocno dociskać. Czynność należy powtórzyć 4 razy, wykonywać codziennie.
Retinol – witamina A. Z uwagi na jego właściwości, jest to cenna substancja występująca przede wszystkim w kosmetykach do cery starzejącej się. Stymuluje fibroblasty do częstszego podziału, reguluje keratynizację (procesy łuszczenia i odnowy) naskórka, ma działanie złuszczające i rozjaśniające. Ponadto, jest naturalnym antyoksydantem (działa synergicznie np. z witaminą E). W zaciszu domowym możemy aplikować retinol w postaci kremów czy serum.
Praca nad zniwelowaniem lwiej zmarszczki może być zatem wykonywana na różne sposoby oraz dopasowana do naszych indywidualnych potrzeb. Poza pielęgnacją domową możemy również wybierać spośród wielu zabiegów dostępnych w gabinetach kosmetologicznych. Można je wykonać w naszych salonach w Warszawie i Krakowie – J’adore Instytut.
Dokonaj rezerwacji za pomocą formularza w salonie w Warszawie