Depilacja to zabieg kosmetyczny, który znany jest ludzkości już od tysięcy lat. Jego celem jest pozbycie się niechcianego owłosienia na konkretnych obszarach ciała. Potrafi podnieść samoocenę, ale często jest także niezbędna w celu zachowania prawidłowej higieny. Wyróżnia się dwa typy depilacji: czasową (za pomocą maszynki, wosku itp.) oraz permanentną (depilacja laserowa). Salony kosmetyczne korzystają głównie z depilacji woskiem oraz depilacji laserowej. Na czym polegają i jak powinno wyglądać prawidłowe przygotowanie skóry do depilacji? Jaki rodzaj depilacji wybrać?

Depilacja woskiem

Depilacja woskiem to jedna z najpopularniejszych, a zarazem szybkich i dość skutecznych metod pozbywania się zbędnego owłosienia. Pozwala na usunięcie włosków łącznie z cebulkami, dzięki czemu nowe włoski odrastają cieńsze, słabsze i mniej widoczne. Zabieg polega na odtłuszczeniu skóry, a następnie zaaplikowaniu na poddawaną depilacji skórę płynnego wosku naturalnego. Po zastygnięciu, wosk zrywa się z danego obszaru włącznie z włoskami i ich cebulkami, a na poddawaną zabiegowi skórę najczęściej aplikuje się olejek, który ma na celu złagodzenie ewentualnego podrażnienia. W rezultacie, skóra staje się jedwabiście gładka i przyjemna w dotyku. Efekt utrzymuje się od 3 do 6 tygodni, ale dla ciągłości gładniej skóry zaleca się poddawanie zabiegowi co 1 do 4 tygodni (w zależności od szybkości wzrostu włosów itp.) Aby wykonać depilację woskiem, włosy muszą osiągnąć daną długość:

 • nogi- minimum 6 mm,
 • pachy, bikini – 10 mm,
 • twarz – 2-4 mm;

W przypadku cienkich i słabych włosków, liczby te mogą ulegać zmianom, co warto skonsultować ze specjalistą. Odrastające po depilacji woskiem włoski mogą mieć tendencję do wrastania, co doprowadzić może do powstawania stanów zapalnych. Aby temu zapobiec, warto wykonywać w miejscach objętych zabiegami regularne peelingi.

Depilacja woskiem może zostać wykonana zarówno w domu, jak i w gabinecie kosmetycznym. Warto jednak zdecydować się na tę drugą opcję, ponieważ taka depilacja będzie wykonana prawidłowo, w 100% bezpiecznie i dokładnie, a włoski nie będą odrastały tak szybko.

Jaki rodzaj depilacji wybrać Praktyczne porady

Przeciwwskazania:

 • alergia na wosk (zwłaszcza pszczeli),
 • cukrzyca,
 • żylaki, zapalenie żył,
 • gorączka,
 • zaawansowana ciąża,
 • uprzednia kąpiel, uprzednie opalanie się,
 • uszkodzenia skóry,
 • epilepsja,
 • choroby skóry,
 • problem z krzepliwością krwi,
 • leczenie retinoidami (do 6 miesięcy przed zabiegiem).

Przygotowanie skóry do depilacji woskiem

Przygotowanie skóry do depilacji jest bardzo ważne. Oto punkty, o których trzeba pamiętać planując wizytę w gabinecie kosmetycznym w celu usunięcia owłosienia woskiem:

 1. Zadbaj o skórę – zrezygnuj z balsamów i kremów na dzień przed zabiegiem – wosk nie będzie chciał przykleić się do tłustej powierzchni. Unikaj także sauny, gorącej kąpieli i opalania się na krótko wizytą w gabinecie. Oczyść skórę delikatnym peelingiem (uważaj, by jej nie podrażnić).
 2. Zwróć uwagę na cykl – nie jest tajemnicą, że depilacja woskiem wiąże się z pewnym dyskomfortem. Umówienie się na zabieg podczas miesiączki, podczas której towarzyszą inne dolegliwości bólowe oraz rozdrażnienie, sprawi, że depilacja będzie bardziej nieprzyjemna, niż powinna.
 3. Upewnij się, że włoski są prawidłowej długości – zbyt krótkie mogą spowodować, że zabieg będzie nie do końca skuteczny.

Jaki rodzaj depilacji wybrać – Depilacja laserowa

Depilacja laserowa głównie zalecana jest osobom, u których po innych metodach depilacji występują podrażnienia, nadmierne wrastanie włosków lub tym, którzy na stałe chcą pozbyć się problemu niechcianego owłosienia. Wiązka lasera dociera do głębokich warstw skóry, doprowadzając do podgrzania mieszka włosowego, co z kolei skutkuje jego rozpadem i trwałym uszkodzeniem. Promieniowanie nie wpływa na tkanki, dzięki czemu może być stosowany nawet na najbardziej wrażliwe miejsca na ciele. Depilacja laserowa nie przyniesie oczekiwanych efektów już po pierwszym zabiegu, ponieważ włoski rosną w różnym czasie (laser nie działa na te pod skórą). Do uzyskania maksymalnych efektów potrzeba od 6 do 8 zabiegów w odstępach od 4 do 8 tygodni.

Po zabiegu nie należy narażać skóry na podrażnienia, brać gorących kąpieli, przez około 2 tygodnie należy chronić depilowane miejsce przed promieniowaniem UV, a także zrezygnować z sauny i basenu. Niewskazane jest także używanie preparatów z zawartością alkoholu.

Jaki rodzaj depilacji wybrać Praktyczne porady

Przeciwwskazania:

 • ciąża,
 • rude, siwe, blond (jasny) włosy,
 • opalenizna,
 • terapia preparatami z retinolem,
 • przyjmowanie antybiotyków, leków światłoczułych,
 • aktywne infekcje skóry,
 • nowotwory, guzy,
 • aktywna łuszczyca,
 • depilacja woskiem (1 miesiąc przed zabiegiem) lub kremem (1 tydzień przed zabiegiem).

 Przygotowanie skóry do depilacji laserowej

Również w przypadku depilacji laserowej niezwykle istotną rolę odgrywa prawidłowe przygotowanie skóry. Oto niezbędne kroki:

 1. Ogol skórę na gładko – najlepiej w ten sam dzień, w który ma odbyć się zabieg.
 2. Umyj skórę i nie nakładaj na nią żadnych preparatów.
 3. W przypadku depilacji pach wstrzymaj się przed użyciem jakichkolwiek antyperspirantów.
 4. Jeżeli skóra, która ma zostać poddana zabiegowi jest bardzo sucha – conajmniej 8 godzin wcześniej zaaplikuj na nią krem łagodzący lub kojący.
 5. W przypadku depilacji twarzy dokładnie zmyj makijaż.

Jaki rodzaj depilacji wybrać?

Niezwykle pomocna w doborze odpowiedniego rodzaju depilacji będzie konsultacja ze specjalistą. Nasz gabinet kosmetyczny J’adore Instytut oferuje darmowe konsultacje z profesjonalistą przed każdym zabiegiem laserowym. Zapisz się na wizytę online już dziś!

J’adore Instytut – specjaliści w depilacji laserowej

Nasz salon kosmetyczny w Warszawie posiada świetnych profesjonalistów, jeśli chodzi o depilację laserową. Należy pamiętać, że zabieg wykonany przez profesjonalistę gwarantuje bezpieczeństwo oraz skuteczność i fachowe doradztwo. W Instytucie korzystamy z najwyższej jakości sprzętu do depilacji laserowej – Soprano Ice – dzięki któremu zabieg jest całkowicie bezbolesny.