Jednym z najczęstszych problemów dotykających skórę twarzy są powstające na niej naczynka. Typowe zaczerwienienie głównie w okolicach nosa i policzków oraz nadwrażliwość na wiatr, wysoką temperaturę oraz zmiany warunków atmosferycznych to dość uciążliwe objawy, z którymi muszą borykać się osoby ze skórą naczynkową. Jak ją rozpoznać, czym się charakteryzuje oraz jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry naczynkowej? Gdzie wykonać profesjonalne usuwanie rumienia w Warszawie? Skóra naczynkowa – jak dbać o nią latem?

Charakterystyka

Skóra naczynkowa charakteryzuje się zaczerwienieniem widocznym szczególnie w okolicach nosa i policzków, a także tkliwością i wrażliwością na zmieniające się warunki atmosferyczne. Wynika to z faktu, że jest ona bardzo cienka i delikatna, a co z tego wynika – podatna na uszkodzenia. Naczynia krwionośne znajdują się bardzo płytko, przez co szczególnie narażone są na działanie czynników zewnętrznych. Początkowo stan zapalny znika samoistnie, jednak z czasem zmiany coraz dłużej się utrzymują i są coraz bardziej widoczne. Mogą nawet przyjąć postać niezwykle trudnego w leczeniu trądziku różowatego. Przypadłości skóry naczynkowej często oprócz charakterystycznych plam lub rumieni, towarzyszy uczucie nadmiernego ściągnięcia, świądu i pieczenia. Pielęgnacja skóry naczynkowej wymaga szczególnej uwagi, ponieważ może skutecznie zapobiec rozprzestrzenianiu się problemu.

Przyczyny powstawania skóry naczynkowej dzieli się na wewnętrzne i zewnętrzne.

Wewnętrzne:

 • genetyka,
 • choroba nadciśnieniowa,
 • zaburzenia hormonalne;

Zewnętrzne:

 • wpływ czynników zewnętrznych, takich jak wiatr, mróz, wahania temperatury,
 • nieodpowiednia dieta, np. zbyt częste spożywanie ostrych potraw,
 • zbyt częste gorące kąpiele,
 • zbyt częste uczęszczanie do saun,
 • nieodpowiednia pielęgnacja skóry, np. stosowanie nieodpowiednich/podrażniających kosmetyków,
 • stres,
 • nadużycie alkoholu.

Zapobieganie powstawaniu naczynek możliwe jest dzięki odpowiedniej pielęgnacji i diecie bogatej w witaminy A, C, E i K. Ponad to, każdy profesjonalny gabinet kosmetyczny posiada w swojej ofercie wachlarz zabiegów zapobiegawczych.

Skóra naczynkowa - jak dbać o nią latem

Skóra naczynkowa – Pielęgnacja

Pielęgnacja skóry naczynkowej powinna przede wszystkim opierać się na wzmacnianiu, uszczelnianiu i uelastycznianiu naczyń krwionośnych, i dążeniu do poprawy gęstości skóry. W celu złagodzenia występujących stanów zapalnych, zaleca się stosowanie delikatnych kosmetyków z zawartością witamin A, C i E, K, rutyny i/lub ekstraktem z róży, kasztanowca czy arniki górskiej. Należy też pamiętać o prawidłowej kolejności etapów pielęgnacji.

 1. Demakijaż/oczyszczanie – jest to pierwszy i absolutnie konieczny etap pielęgnacji. Polega na delikatnym oczyszczeniu skóry z makijażu i/lub innych zanieczyszczeń. W przypadku cery naczynkowej, (lecz nie tylko) dobrze jest zdecydować się na silnie nawilżający preparat, który pozostawi skórę czystą, ale niepodrażnioną. Nie należy trzeć twarzy, a jedynie delikatnie rozprowadzić na niej produkt, następnie spłukać.
 2. Tonizacja – ważny krok, zwłaszcza dla cery naczynkowej. Pozwala przywrócić skórze naturalne Ph, najczęściej zaburzone przez preparaty do oczyszczania. U osób ze skórą naczynkową doskonale sprawdzi się w tym miejscu hydrolat z róży damasceńskiej, który działa odżywczo i tonizująco, jednocześnie pozostawiając świeży, różany zapach.
 3. Krem – końcowy etap podstawowej pielęgnacji skóry naczynkowej. Musi posiadać delikatny, niedrażniący skład oraz właściwości silnie nawilżające i łagodzące stany zapalne.

Dodatkowo, w celu urozmaicenia pielęgnacji skóry naczynkowej, można stosować nawilżające/łagodzące maski, serum czy peelingi. W przypadku tych ostatnich należy jednak uważać i pamiętać, że osoby z cerą naczynkową powinny zrezygnować z peelingów mechanicznych, a zamiast nich wybrać coraz bardziej popularne peelingi enzymatyczne, które delikatnie złuszczą naskórek, jednocześnie go niepodrażniając.

Aby dobrać właściwe kosmetyki do pielęgnacji skóry naczynkowej, dobrze jest skonsultować się ze specjalistą.

Cera naczynkowa pokocha również kwas azelainowy, który skutecznie redukuje rumień i zaczerwienienia, niweluje teleangiektazje, a także wzmacnia ściany naczyń krwionośnych. Niższe stężenia kwasu znaleźć można w kremach, maściach i innych preparatach aptecznych. W celu bardziej skutecznego zastosowania kwasu azelainowego, dobrze jest skorzystać z usług profesjonalisty i udać się na profesjonalny zabieg.

Skóra naczynkowa - jak dbać o nią latem

Skóra naczynkowa – Jak dbać o skórę latem?

Latem, pielęgnacja skóry naczynkowej powinna być urozmaicona jeszcze większym ukierunkowaniem na nawilżenie oraz skuteczną ochroną przed słońcem. Promieniowanie UV może doprowadzić do pękania naczynek, a nawet do powstania trwałego rumienia, dlatego warto skorzystać np. z filtra SPF 50.

Usuwanie naczynek Dye VL – warto?

W celu pozbycia się trwałych zmian powstałych na skutek pękających naczynek, warto skorzystać z pomocy specjalisty. Laser Alma Harmony Dye VL to urządzenie, dzięki któremu możliwe jest całkowicie bezpieczne zamknięcie naczynek i leczenie rumienia. Co więcej, zabieg dodatkowo odmładza skórę, wygładza zmarszczki i rozjaśnia przebarwienia, co zdecydowanie przemawia „za” jego wykonaniem. Zadowalające efekty najczęściej widoczne są już po pierwszej wizycie w gabinecie kosmetycznym.

Należy pamiętać, że zabiegi kosmetyczne (zwłaszcza Laser Alma Harmony Dye VL) skutecznie radzą sobie ze skórą naczynkową, a ich efekty są trwałe tylko w przypadku połączenia ich z prawidłową pielęgnacją. Bez niej zmiany reaktywują się. Dodatkowo, osoby ze skórą naczynkową powinny unikać czynników wpływających negatywnie na stan ich cery, np. sauny, wysiłku fizycznego.

Usuwanie rumienia w Warszawie

Nasz gabinet kosmetyczny, J’adore Instytut oferuje między innymi usuwanie rumienia w Warszawie. Zabieg możesz zarezerwować online. Nasz sztab profesjonalistów korzysta jedynie ze specjalistycznych sprzętów, dzięki czemu zabiegi zawsze są bezpieczne oraz skuteczne. W salonie kosmetycznym w Warszawie, J’adore Instytut, przed każdym zabiegiem laserowym, możliwa jest bezpłatna konsultacja, na której ustalana jest liczba oraz rodzaj zabiegów najlepszych dla poprawy kondycji skóry naczynkowej pacjenta.

Usuwanie rumienia w Warszawie, w naszym gabinecie możliwe jest również za pomocą wspomnianego, innowacyjnego lasera frakcyjnego Alma Harmony Dye VL.