Jeden z najsłynniejszych składników kosmetycznych, który potrafi zdziałać na skórze prawdziwe cuda? Oczywiście retinol. Jego dobra sława nie jest bezpodstawna, od lat służy zachowaniu młodego, pięknego wyglądu skóry. Szerokie zastosowanie retinolu sprawia, że jest często wykorzystujemy go w różnego rodzaju kremach i specyfikach. Jest także bazą do zaawansowanych kosmetologicznie zabiegów. Sprawdź wszystko, co powinnaś wiedzieć o retinolu. Poznaj ten wyjątkowo skuteczny sposób na młodą skórę.

Witamina młodości i jej wielka kariera

Retinol jest pierwotną formą witaminy A, określaną mianem witaminy młodości. W organizmie pełni on wiele istotnych funkcji i jest w większości magazynowany w wątrobie. Odpowiada m.in. za regenerację nabłonków oraz jest istotny w prawidłowym funkcjonowaniu procesu widzenia o zmroku. Nas interesuje jednak głównie jego kosmetyczne zastosowanie, które znamy od wielu lat. Jest to bowiem jeden z najbardziej znanych i skutecznych składników. Kosmetolodzy często nawet mówią, że jest to jedyna, stosowana powierzchniowo substancja, która posiada rzeczywiste działanie przeciwzmarszczkowe.

Potwierdzają to liczne badania kliniczne, wskazujące że witamina A w postaci retinolu nie tylko wygładza zmarszczki i regeneruję skórę, lecz także likwiduje przebarwienia i zmiany trądzikowe. Jego zastosowanie jest więc uniwersalne, jak też bezpieczne (poza kilkoma wyjątkami, które wyjaśnimy w dalszej części artykułu).

Magiczne właściwości retinolu

Substancja wiecznej młodości zawdzięcza swoją skuteczność faktowi, że poza działaniem powierzchniowym, penetruje dokładnie skórę oraz dociera w jej głąb. Pobudza w ten sposób produkcję kolagenu i elastyny (z wiekiem proces ten jest coraz powolniejszy i mniej efektywny), które odpowiadają za gładką, młodą skórę. Przede wszystkim, znane jest złuszczające działanie witaminy A. Skóra pod wpływem działania retinolu zaczyna intensywnie złuszczać obumarły, stary naskórek. W efekcie, na miejscu starych komórek, pojawiają się nowe. Cera jest promienna i wyraźnie wygładzona. Staje się zagęszczona i bardziej zwarta w sobie. Istotna jest też odbudowa na poziomie komórkowym, napięcie i redukcja zmarszczek.

Przebarwienia znikają z kolei w wyniku zredukowania ilości melaniny, co ma miejsce właśnie pod wpływem działania retinolu. Jednocześnie w skórze powstają nowe naczynia krwionośne, co dodatkowo odżywia naskórek i dotlenia jego głębsze warstwy. Efekt? Zmarszczki zostają wręcz „wypchnięte”, a zmiany trądzikowe i przebarwienia szybko znikają. Retinol od wielu lat stanowi jeden z najskuteczniejszych zabiegów i jest to dobry sposób na młodą skórę.

W pielęgnacji domowej i zabiegach kosmetycznych

Serum i kremy z retinolem warto stosować w domowym zaciszu. Są świetną propozycją dla osób, które chcą na co dzień zadbać o piękny, gładki wygląd skóry. Kosmetyki z retinolem poprawią napięcie cery, a także sprawią że będzie wyglądała młodziej i świeżo. Są one oczywiście skuteczne i pomogą osiągnąć pewne efekty, lecz jeśli liczysz na prawdziwe cuda, niezbędne jest do tego odpowiednio wysokie stężenie retinolu, którego nie znajdziesz w kosmetykach do pielęgnacji domowej. Należy skorzystać z bogatej oferty, profesjonalnych zabiegów w gabinetach kosmetycznych, wykorzystujących wysoko stężony retinol.

Dobra wiadomość jest taka, że w przeciwieństwie do zabiegów z niektórymi kwasami, te na bazie retinolu wykonujemy cały rok. wystarczy odpowiednia ochrona przeciwsłoneczna (krem z wysokim SPF). Które zabiegi przyniosą naprawdę oszałamiające efekty? Na pewno intensywnie złuszczające Dermaquest Retinol C Infusion Peel i peeling dyniowy Dermaquest.

Pierwszy z nich wykorzystuje moc witaminy A połączoną z witaminą C. Wpływa to na silne działanie przeciwzmarszczkowe, ujędrniające i rozjaśniające przebarwienia. Peeling dyniowy dermaquest to z kolei prawdziwy przełom w pielęgnacji skór trądzikowych. Zabieg normalizuje procesy w nich zachodzące i zapobiega powstawaniu kolejnych zmian. Warte uwagi są również peelingi Mediderma – Retises CT, Collagen Booster. Są to zabiegi najnowszej generacji, które wykorzystują innowacyjne sposoby na silne odmłodzenie skóry.

Peelingi te charakteryzują się niewielką inwazyjnością przy intensywnej efektywności. Mogą być stosowane przy całym spektrum skórnych problemów.

Retinol – przeciwwskazania

Zabiegi z retinolem są jednymi z najbezpieczniejszych, jednak istnieją pewne przeciwwskazania. Podstawowym jest oczywiście nadwrażliwość na jakikolwiek ze składników preparatu, w tym retinol. Nie należy stosować retinolu także w przypadku alergii skórnych, wystąpienia opryszczki czy też posiadania świeżych blizn. Jeśli niedawno przechodziłeś jakikolwiek zabieg chirurgiczny, powinieneś odczekać minimum dwa tygodnie. A pół roku od zakończenia leczenia dermatologicznego, podczas którego była wykorzystywana witamina A lub jej pochodne. Retinol to bardzo skuteczny sposób na młodą skórę .

Peelingi chemiczne na bazie retinolu oraz inne zabiegi kosmetyczne z jego udziałem nie powinny również wykonywać  osoby cierpiące na przewlekłe choroby autoimmunologiczne, w tym Hashimoto. Stosowanie zarówno kremów na bazie witaminy A, jak też wykonywanie zabiegów, jest odradzane kobietom w ciąży oraz w trakcie laktacji. Zbyt wysokie stężenie retinolu w organizmie może prowadzić do ciężkich wad rozwojowych. Przeciwwskazań nie jest więc wcale tak wiele.  Trzeba pamiętać że dzięki tej substancji wiecznej młodości, piękna i gładka skóra jest możliwa do osiągnięcia w każdym wieku. Wszystkie wymienione zabiegi oraz wiele innych są dostępne w Jadore Instytut.

Umów wizytę lub konsultację