Analiza pierwiastkowa włosa to jedna z metod służąca do określenia makro- i mikroelementów oraz metali toksycznych w organizmie. Umożliwia ocenę stopnia odżywienia organizmu i stwierdzenie istnienia niedoborów. Zawartość biopierwiastków we włosach uwarunkowana jest wiekiem, płcią, porą roku, ogólnym stanem zdrowia oraz odżywianiem.

Do makroskładników zalicza się wapń, magnez, fosfor, siarka, potas, sód i chlor. Do mikroskładników należą jod, żelazo, fluor, bor, kobalt, miedź, chrom, mangan, molibden i selen.
Pierwiastki toksyczne to bar, glin, arsen, kadm, ołów, tal, nikiel, rtęć, stront. Analiza pierwiastkowa włosa bierze pod uwagę około 30 pierwiastków.

 

Do funkcji biopierwiastków zalicza się aktywacja enzymów, kataliza procesów metabolicznych, a także stymulacja bariery immunologicznej. Stężenie biopierwiastków w organizmie ulega obniżeniu w wyniku stosowania antybiotyków, leków hormonalnych  w tym antykoncepcji. Jak również hormonalnej terapii zastępczej oraz leków uspokajających. Istotne znaczenie mają także zabiegi fryzjerskie powodujące fizyczną i chemiczną zmianę struktury włosa tj. trwała ondulacja, farbowanie, tlenienie. 

analiza pierwiastkowa

Analiza pierwiastkowa

Dzięki analizie pierwiastkowej uzyskuje się dane o organizmie, towarzyszących chorobach, schorzeniach, bądź niedoborach. z ostatnich kilku miesięcy. W przeciwieństwie do płynów biologicznych, których wskaźniki z badań są ważne maksymalnie przez kilka dni, zawartość określonych mikro- i makroelementów z włosa pochodzi z okresu ostatnich kilku miesięcy.  Z tego powodu, czasami lepiej sięgnąć po tego typu badania.  Ponieważ rozwiązanie problemu zaburzeń organizmu znajduje się w jego komórkach, a nie nośnikach substancji, jakim jest krew.

Metody służące do analizy wieloskładnikowej materiału biologicznego włosa w laboratorium to spektrofotometria emisyjna, spektrometria masy oraz analiza aktywności neutronowej. Zawartość pierwiastków oznacza się metodą spektrometrii absorpcji atomowej. Analiza pierwiastkowa włosa  wskazane jest dla osób borykających się z przewlekłym przemęczeniem organizmu, nadmiernym stresem, słabą odpornością, nadwagą, zaburzeniami związanymi z układem pokarmowym, kostnym, krwionośnym, chorobą Parkinsona, chorobami skóry.  Zabieg zalecany jest dla sportowców wyczynowych, zawodowych, kobiet ciężarnych oraz w okresie laktacji. Jak również  dla osób o niezdiagnozowanym stanie chorobowym i ostatecznie osób, którzy precyzyjniej pragną zadbać o swoje zdrowie.

 

 

Umów wizytę poprzez nasz formularz internetowy