Starzenie się skóry to bardzo złożony i skomplikowany proces, który chcemy jak najbardziej opóźnić. Pierwszym etapem walki ze starzeniem jest odpowiednie nawilżenie skóry oraz oczyszczanie jej ze zrogowaciałego naskórka, zanieczyszczeń i nadmiaru sebum. Kolejnym etapem jest stosowanie szeregu substancji działających przeciwstarzeniowo. Wśród nich można wyróżnić retinoidy, witaminy E i C, kwasy AHA, BHA, PHA, roślinne czynniki wzrostu, peptydy, koenzym Q10. Na szczególną uwagę zasługuje duża grupa związków nazywanych antyoksydantami.

Antyoksydanty to substancje, które chronią nasz organizm przed nadmiernym utlenianiem.

Aby doszło do utlenienia, reakcja zawsze zachodzi w obecności tlenu. Tak dzieje się np. w procesie oddychania komórkowego, a wcześniej przy pobieraniu tlenu z powietrza. Proces oddychania komórkowego jest dla nas niezbędny i pożądany. Jednakże w trakcie przemiany materii w każdej komórce powstają tzw. reaktywne formy tlenu. Nagromadzenie reaktywnych form tlenu i czynniki zewnętrzne mogą spowodować, że w organizmie zostanie zaburzona równowaga pomiędzy reakcjami przeciwutleniającymi i wolnorodnikowymi. Zaburzona równowaga doprowadza do uszkodzeń struktur komórkowych czyli tzw. stresu oksydacyjnego. Do czynników zewnętrznych zwiększających stres oksydacyjny należy palenie papierosów, picie alkoholu, ekspozycja na promieniowanie słoneczne, zanieczyszczenie środowiska. Przykładem chorób powiązanych ze zjawiskiem stresu oksydacyjnego są nowotwory, miażdżyca, cukrzyca.

antyoksydanty, antioxidants

Z kolei w skórze stres oksydacyjny objawia się następującymi zmianami, m.in. modyfikacjami komórkowego DNA, stymulowaniem czynników zwiększających produkowanie enzymów degradujących kolagen, wywoływaniem zmian w błonie komórkowej i w białkach (m.in. w kolagenie) oraz stymulacją powstawania stanów zapalnych.  

W naszym organizmie znajdują się systemy obronne, które redukują reaktywne formy tlenu. Należą do nich antyoksydanty endogenne oraz różne enzymy. Niestety, w naszym organizmie jest niewystarczająca ilość endogennych antyoksydantów, dlatego przyjmujemy je również z pożywienia. 

Nasza skóra również potrzebuje ochrony przed reaktywnymi  formami tlenu i stresem oksydacyjnym. Dlatego też w kosmetykach, dermokosmetykach i w zabiegach gabinetowych wykorzystuje się wiele substancji mających antyoksydacyjne właściwości. Antyoksydant przede wszystkim chroni kosmetyk przed utlenianiem, natomiast w większej ilości będzie także ochraniał skórę przed szkodliwym działaniem reaktywnych form tlenu. 

W kosmetykach występuje wiele antyoksydantów. Jednym z najpopularniejszych jest witamina C, mająca zdolność modyfikowania reaktywnych form tlenu w cząsteczki mniej reaktywne lub nietoksyczne.

Witamina C jest kofaktorem syntezy kolagenu, ponadto działa rozjaśniająco na skórę, hamuje powstawanie melaniny. Połączona z witaminą E wykazują synergię, tzn. razem działają silniej niż osobno. Z kolei witamina E oprócz właściwości przeciwutleniających ma działanie nawilżające, przeciwstarzeniowe. Kolejnym przykładem są polifenole , wśród których warto wspomnieć chociażby o flawanolach (występujących m.in. w rumianku, w zielonej herbacie). Inną grupą antyoksydantów są antocyjany (znajdujące się np. w aronii, borówce, winogronach). Obok wcześniej wymienionych przeciwutleniaczy, w roślinach znaleźć można również karotenoidy. Wśród nich najpopularniejszym przeciwutleniaczem jest beta karoten. Substancja ta często stosowana jest w produktach foto ochronnych właśnie dzięki antyoksydacyjnym właściwościom. Beta karoten występując w składzie kosmetyku, po aplikacji nadaje skórze ciepłą pomarańczową barwę, dlatego też jego ilość w składzie musi być ograniczona.

Kolejnym znanym przeciwutleniaczem mającym zastosowanie w kosmetologii jest koenzym Q10. Hamuje on nadtlenki lipidowe, które niszczą błony komórkowe oraz zapobiegają apoptozie wywołanej stresem oksydacyjnym. Naturalnie koenzym Q10 występuje w organizmie, ale jego ilość spada z wiekiem. Koenzym Q10 występuje w kremach do cery dojrzałej, szczególnie w przeciwzmarszczkowych preparatach do skóry wokół oczu. Nie tylko związki fenolowe, kwasy i koenzymy mogą być antyoksydantami. Bardzo silnym przeciwutleniaczem jest pierwiastek selen, który oprócz działania antyoksydacyjnego, chroni nasz organizm przed nowotworem i stanem zapalnym wywołanym przez ekspozycję na promieniowanie UV.

antyoksydanty, antioxidants

W kosmetykach antyoksydanty występują przede wszystkim w produktach przeznaczonych do cery dojrzałej, starzejącej się, ze zmarszczkami. Ponadto z roku na rok antyoksydanty są coraz częstszym składnikiem produktów fotoochronnych. Jest to spowodowane tym, że w przeciwieństwie do filtrów UV, które powinny zostać na powierzchni. Antyoksydanty będą wnikać do skóry i tam redukować negatywne działanie promieniowania słonecznego, który jest jednym z czynników wzmagających stres oksydacyjny. 

Antyoksydanty są także częstymi składnikami produktów gabinetowych.

Jednym z najpopularniejszych zabiegów marki Mediderma jest zabieg Ferulac Peel Classic z maską z witaminą C. W tej procedurze podstawą działania antyoksydacyjnego jest synergia 12 % kwasu ferulowego, 5% florentyny i witaminy C. Ferulac Peel Classic jest połączeniem zabiegu bankietowego, fotoprotekcyjnego i rozświetlającego, może być więc z powodzeniem stosowany nawet u wrażliwej naczyniowej cery. Z kolei osobom dojrzałym z fotostarzeniem, chronostarzeniem, bądź przygotowującym się do lata poleciłabym zabieg, u którego podstaw znajduje się peeling DNA Recovery. Produkt zawiera najwięcej, bo 14 % kwasu ferulowego. Najpierw rozpylana jest mgiełka ATPses Mist, następnie nakładana maska dotleniająca. Później aplikuje się 1-2 warstw peelingu DNA Recovery Peel oraz warstwę serum C-Peel z witaminą C. Zabieg kończy się wmasowaniem kremu DNA Recovery Peel Krem (z cynkiem, aminokwasami, enzymami regenerującymi DNA, czynnikami wzrostu oraz 3 formami retinolu), który klient zmywa po 8-12 godzinach.

Umów wizytę poprzez  nasz formularz internetowy