Stan skóry, kondycja oraz wygląd włosów jest odbiciem lustrzanym zdrowia naszego organizmu. Zwiększona ilość wypadających włosów to problem dotykający zarówno kobiet oraz mężczyzn w różnym wieku. Genetyka oraz styl życia jest bardzo istotnym czynnikiem predysponującym do pojawienia się problemu z włosami. Karboksyterapia oraz mezoterapia – w tym artykule dowiesz się wszystkiego na ich temat.

Karboksyterapia oraz mezoterapia

Ludzkie włosy podlegają trójfazowości, która występuję niezależnie w każdym wieku. Fazy życia włosa zostały podzielone na trzy cykle: anagen, katagen oraz telogen. Anagen jest cyklem wzrostu włosa. W tej fazie występuje około 80-90% mieszków włosa. Anagen jest najdłuższą fazą trwa przeważnie od 2-7 lat . Katagen to przejściowy cykl, zazwyczaj trwa od 7-14 dni. W tej fazie zazwyczaj występuje około 0,5-1% włosów. Podczas tej fazy przejściowej mieszek włosa obkurcza się i kończy swoją aktywność co prowadzi do obumarcia cebulki. Telogen jest fazą nazywaną spoczynkową, trwa zazwyczaj od 5-6 tygodni. W tym cyklu występuje około 10-15 % włosów. Po zakończeniu tej fazy mieszek włosa wchodzi w nowy cykl produkcji nowego włosa.

Karboksyterapia

Przypadłość związana ze skórą głowy oraz włosami wymagają od nas właściwego leczenia, tak samo jak każda inna dolegliwość organizmu. Obecnie w gabinetach kosmetycznych jedną z wielu metod w walce z nadmiernym wypadaniem włosów jest Karboksyterapia skóry głowy. Karboksyterapia wykonana na obszar skóry głowy prowadzi do wytworzenia się nowych sieci naczyń krwionośnych oraz udrożnienia i rozszerzenia zwężonych naczyń. Skutkiem Karboksyterapii jest dotlenienie, a także znaczne odżywienie obszaru poddanego zabiegowi. Rezultaty zabiegowe są wynikiem wstrzyknięcia depozytu gazu CO2 w tkanki co prowadzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych, a także dotlenienia skóry głowy. W wyniku przeprowadzonego zabiegu powstają czynniki wzrostu śródbłonka naczyniowego. Jest to mechanizm obronnym naszego organizmu, który pobudza do stymulacji i odbudowy włosa.

Karboksyterapia oraz mezoterapia

Karboksyterapia jest mało inwazyjnym bezpiecznym zabiegiem, który możemy wykonywać przez cały rok. Zabieg Karboksyterapii ma rozległe spektrum oddziaływania na poprawę kondycji włosów. Jako zabieg trychologiczny zaleca się wykonywanie zabiegu w przypadku łuszczycy skóry głowy, nadmiarem wypadania włosów oraz stymulacji wzrostu włosa. Działanie dwutlenku węgla w tkankach utrzymuje się ok siedem dni, po tym okresie zalecane jest powtórzenie zabiegu.

Przeciwskazania do karboksyterapii:

 • Ciężka niewydolność serca i płuc,
 • Niewydolność nerek,
 • Zaburzenia krzepnięcia krwi,
 • Ciąża oraz okres laktacji,
 • Infekcja skóry w obrębie miejsca poddanemu zabiegowi.
Ile zabiegów Karboksyterapia należy wykonać w przypadku wypadania włosów?

Ilość oraz częstotliwość wykonywanego zabiegu w leczeniu łysienia i wypadania włosów ustalana jest indywidualnie podczas wizyty konsultacyjnej z kosmetologiem. Na samym początku terapii zaleca się wykonywanie powtórzeń co 4-7 dni przez około 4 tygodnie. W przypadku walki z łysieniem częstotliwość zabiegów powinna wykonywana być co 7 dni seria zabiegów od 12-24 powtórzeń. Zabieg Karboksyterapia trwa średnio 14-30 minut.

Efekty zabiegowe po wykonaniu karbosyterapii są uzależnione od indywidualnego problemu pacjenta. Zauważalne rezultaty często występują już po wykonaniu trzech powtórzeń. Aby przyspieszyć postępy terapii walki z nadmiarem wypadających włosów zaleca połączyć się procedurę dwóch metod: karboksyterapia oraz mezoterapia igłową na skórę włosów.

Karboksyterapia oraz mezoterapia

Mezoterapia

Jest to zabieg polegający na wprowadzeniu/ wstrzyknięciu podskórnie określonej dawki substancji terapeutycznych, które zahamowują proces wypadania włosów, a także wpływają na wzrost nowych. Mezoterapia skóry głowy gwarantuje znaczną poprawę kondycji włosów. Rodzaj podanego koktajlu określa kosmetolog podczas diagnozy pacjenta. Zabieg mezoterapii skóry głowy zalecany jest osobom borykającym się z uciążliwym problemem wypadania włosów jak również łysieniem. Dla uzyskania zadawalających efektów terapeutycznych zaleca się wykonanie serii zabiegów. Efekty zabiegu widoczne są po kilku miesiącach od rozpoczęcia kuracji. Zabieg mezoterapii igłowej to świetny sposób profilaktyki w walce z łysieniem.

Wskazania do zabiegu

Zwiększona ilość wypadania włosów wywołana:

 • Nieprawidłowa dieta,
 • Okres po ciąży i laktacji,
 • Zaburzenia hormonalne,
 • Stres,
 • Łysienie plackowate,
 • Łysienie typu męskiego.
 • Słabe krążenie.

Wygląd naszych włosów jest odzwierciedleniem pracy naszego organizmu – rodzaju zastosowanej pielęgnacji oraz zabiegów fryzjerskich. Aby redukować niepożądane skutki łysienia i wypadania włosów należy najszybciej zastosować odpowiedni rodzaj profilaktyki. Karboksyterapia oraz mezoterapia to najlepsze terapie na ten problem. Zapraszamy na konsultację w naszym Instytucie w Krakowie lub Warszawie.

Tekst napisała Kornelia Halada