Nastolatkowie to coraz większa grupa klientów korzystających z usług gabinetów kosmetycznych. Nie jest to zaskakujące zjawisko, zważywszy na to, iż w okresie dojrzewania każdy zaczyna bardziej skupiać się na swoim wyglądzie. U osób nastoletnich dochodzi do wielu zmian fizycznych, hormonalnych i emocjonalnych i wzrost, dochodzi do pojawiania się trzeciorzędowych cech płciowych (między innymi pojawienia się specyficznego owłosienia na ciele i twarzy, typowego rozłożenia się tłuszczu w organizmie).
Tzw. burza hormonalna skutkuje zwiększonym wydzielaniem sebum w okolicy twarzy, szyi, dekoltu i pleców, przetłuszczaniem się włosów czy wzmożonym poceniem się. Ponadto często pojawia się trądzik mogący mieć różną postać (np. zaskórnikowy, grudkowo-krostkowy, ropowiczy, skupiony).

Wszystkie zmiany następują w stosunkowo krótkim okresie życia, dlatego też nastolatek może czuć się niepewnie. Aby pomóc skórze, warto skorzystać z pomocy kosmetologa. 

Jakich zabiegów nie można wykonywać u nastolatka?


Aby nastolatek mógł poddać się terapii w gabinecie kosmetycznym. Do karty Klienta powinna być dołączona zgoda na wykonanie zabiegu, podpisana własnoręcznie przez rodzica bądź prawnego opiekuna.  Pomimo posiadania podpisu rodzica, kosmetolog czasami nie może wykonać zabiegu u nastolatka. Dzieje się tak np. w przypadku zabiegów z wykorzystaniem ultradźwięków.

Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegów z użyciem sonoforezy bądź kawitacji jest niezakończony okres wzrostu kostnego. Podobnie jest w przypadku zabiegów laserowych.

W trakcie terapii laserowej ważnym przeciwwskazaniem jest nieustabilizowana gospodarka hormonalna. Jak powszechnie wiadomo, nastolatkowie przechodzą wiele zmian hormonalnych. Z tego powodu terapia laserowa mogłaby być nieskuteczna bądź mogłaby prowadzić do szeregu niepożądanych reakcji, np. wydłużonej regeneracji skóry. 

Jakie zabiegi gabinetowe można bezpiecznie wykonać u nastolatka pod okiem kosmetologa?

nastolatek w gabinecie

Co zatem kosmetolog może zaproponować nastolatkowi w gabinecie kosmetycznym? W naszym Instytucie każdy zabieg poprzedzony jest konsultacją z kosmetologiem. Na podstawie diagnozy stanu skóry, przeprowadzonego wywiadu oraz wykluczenia przeciwwskazań do wykonania procedury- specjalista indywidualnie proponuje plan kuracji oczyszczającej. Przede wszystkim oczyszczenie skóry. Jeżeli nastolatek nie posiada na swojej skórze zmian zapalnych to dobrym zabiegiem oczyszczającym jest wykonanie mikrodermabrazji diamentowej.

Mikrodermabrazja diamentowa

Zabieg polega na złuszczeniu zrogowaciałego naskórka za pomocą końcówek pokrytych pyłem diamentowym. Złuszczanie wykonujemy stopniowo ruchami liniowymi. Zabieg jest bezbolesny, nie wymaga rekonwalescencji, a podrażnienie po zabiegu powinno zniknąć do 48 godzin. W trakcie zabiegu martwy naskórek jest złuszczony, dlatego też kolejne preparaty będą lepiej wchłaniały się przez skórę.

Wygląd skóry po zabiegu zdecydowanie poprawia się: zaskórniki są zredukowane, a skóra staje się bardziej miękka.
Jeżeli jednak nastolatek posiada wiele zaskórników, to sam zabieg mikrodermabrazji diamentowej może być niewystarczający.
Warto wtedy połączyć w jednej procedurze zabiegowej mikrodermabrazję diamentową z oczyszczaniem manualnym skóry.

Po złuszczeniu warstwy rogowej, kosmetolog aplikuje na skórę preparat rozpulchniający naskórek
i ułatwiający usuwanie zaskórników.Następnie skóra poddana jest działaniu pary wodnej, dzięki czemu zanieczyszczenia powinny zostać usunięte w mniej bolesny sposób. Po upływie kilkunastu minut  osoba wykonująca zabieg zmywa produkt rozpulchniający skórę i rozpoczyna procedurę  manualnego oczyszczenia skóry.

zabiegi oczyszczające


Na zakończenie zabiegu kosmetolog nakłada maskę łagodzącą, którą zmywa  po kilkunastu minutach oraz aplikuje serum i krem o działaniu łagodzącym podrażnienia. Dzięki oczyszczaniu
manualnym zaskórniki i grudki są usunięte. Po zabiegu skóra może być zdecydowanie bardziej podrażniona, ale jest to efekt czasowy i znika w przeciągu 72 godzin. 

Zabieg manualnego oczyszczania twarzy

Oczyszczanie manualne można rozszerzyć o wykonanie np. darsonwalizacji. Jest to urządzenie wytwarzające ozon, który działa dezynfekująco. Darsonwalizacja zmniejsza ryzyko powstania zmian zapalnych oraz redukuje istniejące krostki. Zabieg darsonwalizacji jest niewskazany jeżeli nastolatek cierpi na epilepsję bądź posiada w swoim ciele metalowe implanty lub rozrusznik serca. Oprócz darsonwalizacji, zabieg manualnego oczyszczania można rozszerzyć o aplikację peelingu chemicznego.

Peeling chemiczny

Zabieg będzie wnikał w rozszerzone ujścia gruczołów łojowych i tam będzie działał złuszczająco, przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie. Jeżeli nastolatek  cierpi na rozległy trądzik- to jest to przeciwwskazanie do wykonania zabiegu oczyszczania manualnego skóry.
W takiej sytuacji należy najpierw wykonać jednorazowy zabieg bądź serię zabiegów, które wyciszą w istniejący trądzik oraz zredukują ich powstawanie.

Do takich zabiegów należą peelingi chemiczne mające substancje o właściwościach przeciwbakteryjnych
i przeciwzapalnych. Wśród peelingów chemicznych najczęściej stosowanych w przebiegu trądziku zapalnego wyróżnia się kwasy: migdałowy, salicylowy, azelainowy oraz trójchlorooctowy.

Peelingi chemiczne mają najczęściej formułę, w której producent łączy kilka kwasów w różnych proporcjach, tak aby zoptymalizować skuteczność produktu.Peelingi chemiczne przede wszystkim złuszczają naskórek i regulują jego keratynizację, dlatego też zabieg mocno redukuje powstawanie, wielkość i ilość zaskórników.

Oprócz wykonywania zabiegów gabinetowych, nastolatek powinien odpowiednio pielęgnować swoją cerę oraz prowadzić zdrowy tryb życia. Działanie holistyczne przynosi wtedy największe rezultaty.

Umów się online na zabieg kosmetyczny