Witamina C, inaczej kwas L-askorbinowy, jest związkiem, który ma ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Bierze udział w różnorakich procesach, które w nim zachodzą. Witamina ta wykorzystywana jest powszechnie w medycynie, znalazła też zastosowanie w kosmetyce, zwłaszcza w pielęgnacji twarzy. Wit C w Twojej pielęgnacji może mieć ogromne znaczenie na jej stan i wygląd.

DZIAŁANIE WITAMINY C

Witamina C nie ma sobie równych w dbałości o kondycję naszych naczyń krwionośnych. Kwas askorbinowy uszczelnia je i sprawia, że są mniej kruche. Efektywnie walczy z rumieniem i zmniejsza widoczność poszerzonych naczynek. Zapobiega ich pękaniu i powstawaniu obrzęków.

Witamina C jest jednym z najsilniejszych antyoksydantów. Hamuje działanie szkodliwych wolnych rodników, które są przyczyną starzenia się skóry.

Jedną z niewątpliwych zalet witaminy C jest jej zdolność do rozjaśniania przebarwień oraz wyrównywania kolorytu skóry. Kwas askorbinowy hamuje nadmierną produkcję barwnika (melaniny) w skórze, działając depigmentacyjnie. Dzięki tym właściwościom witaminy C można skutecznie walczyć z przebarwieniami skóry o każdej porze roku. Zastosowanie kosmetyków z witaminą C przynosi spektakularne efekty u osób o bladej, szarej cerze, zniszczonej m.in. paleniem papierosów. Widoczne oznaki działania serum lub kremu z tym składnikiem pojawiają się już po dwóch tygodniach od rozpoczęcia ich stosowania. Skóra staje się widocznie jaśniejsza i nabiera blasku.

Kwas askorbinowy ma właściwości przeciwzapalne. Przyspiesza gojenie się ran i łagodzi objawy trądziku pospolitego i różowatego. Wprawdzie nie jest w stanie całkowicie wyleczyć tych chorób, ale skutecznie wspomaga ich terapie.

Witamina C wspomaga produkcję kolagenu, odpowiadającego za jędrność i elastyczność skóry. Kolagen jest białkiem, zbudowanym z trzech splecionych ze sobą łańcuchów. Gdy łańcuchy te są ze sobą ściśle skręcone – nasza skóra jest jędrna i sprężysta. Wraz z wiekiem i nasilającymi się procesami starzenia, struktura kolagenu się rozluźnia i zachodzą w niej różnorakie uszkodzenia. Z upływem czasu nasz organizm traci też zdolność do odbudowy kolagenu. W wyniku tego pojawiają się zmarszczki, a skóra staje się wiotka i ulega opadaniu. Badania dowodzą, że właśnie kwas askorbinowy skutecznie poprawia wydajność odbudowy kolagenu. Dlatego witamina C jest tak ważnym składnikiem kosmetyków, zapobiegających procesom starzenia się skóry.

WIT C W TWOJEJ PIELĘGNACJI

WIT C W TWOJEJ PIELĘGNACJI JAKO SERUM

Stosowana regularnie, witamina C może całkowicie odmienić wygląd i kondycję naszej skóry. Odpowiednio aplikowana spłyci zmarszczki, rozjaśni przebarwienia, a poszarzałej i zmęczonej cerze przywróci zdrowy blask. Stosowany pod postacią serum lub kremu, kwas askorbinowy może przynieść naszej skórze wiele korzyści. Kosmetyki wzbogacone w witaminę C polecane są w pielęgnacji zarówno cery młodej (która potrzebuje ochrony przed wolnymi rodnikami), jak i dojrzałej (z widocznymi oznakami starzenia).

Witaminę C należy aplikować rano, pod krem nawilżający, koniecznie z filtrem. Ochrona przeciwsłoneczna jest w tym przypadku absolutnie konieczna, zwłaszcza przy stosowaniu kosmetyku z kwasem askorbinowym, który ma działanie lekko złuszczające. Kurację witaminą C można stosować przez cały rok. Natomiast w okresie jesienno-zimowym warto połączyć ją z terapią retinolem. Takie zestawienie pozwoli na niezwykle skuteczną walkę z pojawiającymi się zmarszczkami i przebarwieniami. Oba składniki powinno się stosować według schematu: kwas askorbinowy rano, a retinol – na noc. Nie należy aplikować ich jednocześnie, ani jednego po drugim! Osoby o cerze szczególnie wrażliwej powinny je nakładać na zmianę, co drugi dzień.

WIT C W TWOJEJ PIELĘGNACJI

NIEZASTĄPIONA ROLA WITAMINY C PO ZABIEGACH INWAZYJNYCH

Wiele zabiegów medycyny estetycznej (takich jak zabiegi laserem, czy mezoterapia) polega na kontrolowanym dokonywaniu mikrouszkodzeń skóry, które stymulują jej przebudowę. Dla właściwego przebiegu procesu rekonwalescencji – niepowikłanego i szybkiego gojenia, syntezy kolagenu i uzyskania najlepszego efektu zabiegu – zalecana jest kuracja witaminą C.

Oprócz wspomnianych wcześniej najważniejszych funkcji, kwas askorbinowy ma też wiele innych, pozytywnie wpływających na nasz organizm w okresie po zabiegu:

– uważa się, że wykazuje działanie przeciwbólowe;

– działa antyhistaminowo, zmniejszając skłonność i nasilenie reakcji alergicznych;

– zmniejsza uczucie zmęczenia i znużenia;

– uczestniczy w powstawaniu erytrocytów, czyli czerwonych krwinek, dzięki czemu zapobiega anemii;

– wspomaga funkcjonowanie układu nerwowego;

– uczestniczy w oczyszczaniu organizmu z metali ciężkich;

– wspomaga utrzymywanie właściwych funkcji psychologicznych;

– zapobiega krwawieniu dziąseł;

– uczestniczy w utrzymaniu prawidłowego ciśnienia tętniczego;

– wspomaga regenerację zredukowanej formy witaminy E.

Organizm ludzki nie jest w stanie samodzielnie wytwarzać witaminy C. Musi być ona dostarczana wraz z pożywieniem, suplementowana, czy aplikowana w postaci serum.

Jeśli poddajesz się zabiegom inwazyjnym, mającym na celu rewitalizację, zagęszczenie i odmłodzenie skóry – zastosuj serum z witaminą C już na drugi dzień po zabiegu! Zapraszamy do nas – J’adore Instytut w Krakowie oraz w Warszawie.