Olejowanie twarzy od kilku lat wzbudza kontrowersje, procedura posiada grono zwolenników oraz przeciwników. Większość osób uważa, że najlepiej oczyszczają mocno pieniące się kosmetyki, które wysuszają i zmywają sebum zgromadzone na powierzchni skóry. Natomiast, składniki zawarte w tego typu produktach do demakijażu czy mycia twarzy naruszają naturalny płaszcz hydrolipidowy skóry, co sprawia, że pozbawiona naturalnej bariery ochronnej skóra aktywizuje gruczoły łojowe do nadprodukcji sebum. W rezultacie mamy jeszcze bardziej zanieczyszczoną i podrażnioną skórę. Technika OCM polega na chemicznym ustaleniu, że tłuszcz najlepiej rozpuszcza się w tłuszczu.
Olejowanie twarzy – japońska technika oparta na wykorzystaniu olejów roślinnych.
Polega na naturalnym oczyszczaniu i jednoczesnym nawilżeniu skóry twarzy, szyi i dekoltu. OCM (Oil Cleansing Method) to niedrogi i łatwy sposób na zachowanie pięknej cery. Wykorzystując naturalne oleje do codziennej pielęgnacji i demakijażu możemy usunąć z powierzchni skóry nie tylko makijaż, kurz, smog, ale także produkowane przez gruczoły łojowe sebum, które w całości się w nich rozpuści. Nie zaburzymy przy tym ani ochronnej bariery hydrolipidowej, ani jej właściwego pH. Dodatkowe korzyści olejowania – to redukcja wiotkości skóry, drobnych zmarszczek mimicznych, jej dogłębne nawilżenie oraz naturalna regeneracja.
Dobór olejów
Olejowanie twarzy najlepiej przeprowadzać przy użyciu oleju rycynowego. Jego skład jest najbardziej zbliżony do wytwarzanego przez naszą skórę sebum. Jednak, sam olej rycynowy może przesuszyć naszą skórę, dlatego trzeba go łączyć z innym olejem bazowym.
Proporcje muszą być dostosowane do rodzaju skóry:
Skóra sucha: 10-15% oleju rycynowego + 85-90% oleju bazowego
Cera normalna i mieszana: 20% oleju rycynowego + 80% oleju bazowego
Skóra tłusta: 30% oleju rycynowego + 70% oleju bazowego
*Proporcje można modyfikować, dostosowując je do jej indywidualnych potrzeb skóry.
Olejowanie twarzy – jak dobrać olej bazowy?
Wybór oleju bazowego zależy od typu naszej cery. W przypadku cery tłustej, łojotokowej lepiej sprawdzą się lekkie, nie zatykające porów: olej z neroli, słodkich migdałów. Cera sucha jest bardziej wymagająca. Najlepiej wybierać oleje o większej gęstości, np. olej kokosowy, arganowy lub masło kakaowe. Oleje bazowe o podobnej konsystencji można łączyć, by wykorzystać moc ich zróżnicowanych właściwości.
Cera sucha lub dojrzała: oliwa z oliwek, olej arganowy, z ogórecznika, z nasion malin, z kiełków pszenicy, z pestek moreli, z pestek winogron, z pestek dyni, z awokado , ze słodkich migdałów, kokosowy, różany. Zobacz: zabiegi na twarz Skeyndor
Skóra normalna: olej z pestek granatu, olej jojoba, z awokado, z pestek moreli, ze słodkich migdałów, olej lniany.
Cera tłusta i trądzikowa: olej sezamowy, ryżowy, z orzechów laskowych, olej z pestek wiśni, z krokosza barwierskiego (w przypadku skóry trądzikowej wybrany olej bazowy warto dodatkowo wzbogacić olejkiem z drzewa herbacianego, olejkiem ze skórki pomarańczy, witaminą E oraz A).
Cera naczynkowa: olej z kocanki, z orzechów laskowych, olej z marakui, dzikiej róży oraz czarnej porzeczki.
Olejowanie twarzy krok po kroku
Rozpoczynamy zabieg od przygotowania mieszanki wybranych olejów. Taką mieszankę najlepiej przechowywać w butelce z ciemnego szkła (które uchroni ją przed wpływem światła oraz utlenianiem) w temperaturze pokojowej. Będziemy także potrzebować małego ręcznika lub ściereczki bawełnianej. Zabieg olejowania najlepiej przeprowadzić wieczorem, gdyż nasza twarz może być tłusta i błyszczeć (kosmetyki kolorowe stosowane do makijażu nie będą prezentować się estetycznie na natłuszczonym naskórku, ich trwałość również nie będzie zadowalająca)
Najpierw robimy demakijaż. Można wykorzystać naszą mieszankę lub zwykłe mleczko.
1. Oczyszczoną twarz zwilżamy letnią wodą.
2. Nalewamy ok. 20 ml mieszanki olejów na dłoń, rozcieramy w dłoniach, aplikujemy na twarz.
3.Wykonujemy 5- minutowy masaż twarzy.
4. Moczymy ręcznik w ciepłej wodzie i kładziemy go na twarz pokrytą olejem.
5. Płuczemy ręcznik i zmywamy nadmiar oleju.
Proces powtarzamy kilka razy. Na koniec delikatnie ścieramy chustą nadmiar oleju z twarzy. Nie wolno mocno trzeć skóry. Resztki oleju należy wmasować. Tonizujemy skórę wodą termalną, hydrolatem lub zwykłym tonikiem.
Uwaga! Osoby posiadające zaawansowany trądzik lub cierpiące na trądzik różowaty nie powinny zmywać twarzy ściereczką. Lepiej umyć ją samą wodą. W przypadku cery naczyniowej trzeba unikać zbyt ciepłej wody.
Efekty olejowania
Efekty olejowania zwykle pojawiają się po miesiącu od rozpoczęcia kuracji. Często obserwujemy chwilowe pogorszenie stanu skóry. Mogą się pojawić zaskórniki lub pojedyncze stany zapalne. Jeżeli zaobserwujemy, że nasza skóra wyraźnie cierpi po przeprowadzeniu OCM, jest piekąca, mocno przesuszona, zaczerwieniona i podrażniona, może to oznaczać, iż olejowanie po prostu nie jest dla nas lub świadczyć o nieprawidłowym doborze produktów. W takim przypadku należy od razu zrezygnować z tego zabiegu na rzecz tradycyjnego demakijażu.
Olejowanie twarzy – najczęściej popełniane błędy
Źle dobrany olej
Decydując się na włączenie olejów roślinnych do pielęgnacji skóry, bardzo ważne jest, aby wybrać olej, którego działanie i właściwości będą odpowiadać naszemu typowi cery. Oleje dzielą się na: nie schnące, półschnące oraz schnące. Jest to najważniejszy kryterium, którym należy się kierować kupując oleje. Drugą kwestią jest potencjał komedogenny- określa on, czy dany produkt może zapychać ujścia gruczołów łojowych. W konsekwencji może dojść do powstawania zaskórników i ropnych wyprysków.
Nawilżanie skóry samym olejem
Czyste oleje roślinne posiadają właściwości natłuszczające, a nie nawilżające. Tworzą one warstwę ochronną na powierzchni skóry, która chroni ją przed utratą wilgoci, ale nie ma właściwości higroskopijnych, które umożliwiają zatrzymanie wody w komórkach. Dlatego nawilżanie skóry samym olejem może przynieść skutek odwrotny – jeszcze większe przesuszenie skóry.
Nieprawidłowe przechowywanie oleju
Wiele olejów roślinnych wymaga przechowywania w lodówce (np. lniany, różany). Należy bezwzględnie chronić je przed bezpośrednim działaniem promieniowania UV oraz wysokiej temperatury. Nieprawidłowo przechowywany produkt może stracić swoje właściwości albo spowodować alergie lub podrażnienie.
Stosowanie oleju niskiej jakości
Czyste oleje roślinne, zazwyczaj, nie zawierają substancji konserwujących, więc mają ograniczony termin ważności (zwykle 2-3 miesiące od otwarcia butelki). Po tym czasie oleje tracą swoje właściwości i nie nadają się do użytku.
Dużym błędem jest też kupowanie olejów z niezweryfikowanych źródeł, bez etykiet i daty ważności. Nie nadają się również do stosowania na skórę oleje rafinowane. Kupując olej trzeba koniecznie upewnić się jak przechowywany był produkt, w jakim opakowaniu się znajduje (szklanym czy plastikowym) oraz w jaki sposób został pozyskany.
Skóra problematyczna a olejowanie
Osoby posiadające skórę bardzo wrażliwą, trądzikową lub z trądzikiem różowatym muszą zachować szczególną ostrożność. Należy zrezygnować z pocierania wielorazową ściereczką/ręcznikiem. Im mocniej trzemy twarz, tym bardziej skóra jest podrażniona, co prowadzi do większej ilości stanów zapalnych. Najlepiej korzystać z jednorazowych bawełnianych chust lub zmywać resztki oleju samą wodą. Cery naczyniowe źle tolerują zbyt wysokie temperatury, więc ręcznik nie może być zamoczony w zbyt gorącej wodzie.
Olejowanie ciała
To jeden z najlepszych naturalnych sposobów na uelastycznienie i nawilżenie skóry, zwłaszcza w okresie zimowo-jesiennym. Oleje świetnie natłuszczają, nie zawierają sztucznych substancji, rzadko wywołują alergię. Oleje naturalne nierafinowane i tłoczone na zimno bogate są w szereg witamin, minerałów i kwasów tłuszczowych, niezbędnych dla odbudowy naskórka i prawidłowego funkcjonowania skóry. Dlatego warto dołączyć ten zabieg do swojej rutyny codziennej.
Działanie olejowania na skórę ciała:
- mocno nawilża, odżywia i natłuszcza skórę,
- zapobiega TEWL, czyli parowaniu wody z naskórka,
- odmładza skórę, zapobiega fotostarzeniu, przez zawartość naturalnych filtrów ochronnych,
- łagodzi podrażnienia po depilacji, zapobiega wrastaniu włosów,
- zmniejsza widoczność blizn i rozstępów,
- ujednolica koloryt i strukturę skóry,
- przyspiesza regenerację skóry po porodzie, zapobiega powstawaniu rozstępów w czasie ciąży.
Efekty olejowania twarzy oraz ciała
Z zasady każdy olej ma działanie ochronne, natłuszczające, wiążące wodę w naskórku, uelastyczniające, napinające naskórek, regeneruje i wzmacnia barierę hydrolipidową.
Efekty działania poszczególnych olejów:
- Oliwa z oliwek świetnie nawilża skórę, wygładza ją, działa przeciwzapalnie, idealnie się nadaje do skór bardzo suchych i wrażliwych;
- z pestek winogron jest bardzo bogatym źródłem witaminy E, czyli naturalnym antyoksydantem, który chroni błony komórkowe przed stresem oksydacyjnym;
- kokosowy zawiera substancje o działaniu przeciwgrzybicznym i przeciwbakteryjnym;
- sezamowy koi, nawilża, wygładza i ujędrnia naskórek;
- migdałowy jest bogaty w witaminy A, D, E oraz witaminy z grupy B, także zawiera proteiny, sole mineralne, kwasy tłuszczowe omega -3 i omega-6;
- słonecznikowy chroni przed utratą wody, działa normalizująco i natłuszczająco;
- arganowy ma działanie silnie regenerujące i wzmacniające, zawiera witaminę E oraz kwas linolowy i linolenowy;
- z pestek malin regeneruje i koi naskórek, jest bogaty w witaminę E i A, oraz zawiera niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, działa przeciwzapalnie;
- olej z awokado świetnie uelastycznia i ujędrnia skórę dojrzałą i wiotką, łagodzi i nawilża, mocno natłuszcza;
- pestek brzoskwiń sprawdza się szczególnie w przypadku pielęgnacji skóry wrażliwej oraz dziecięcej, bardzo rzadko uczula, zawiera dużo witamin z grupy B;
- z pestek arbuza ma działanie nawilżające, jest to jeden z najlżejszych olei, skóra po nim nie jest obciążona;
- jojoba wykazuje właściwości podobne do ludzkiego sebum, ma podobną konsystencję, działa nabłyszczająco, zapobiega utracie wody, chroni skórę przed wpływem szkodliwych czynników zewnętrznych wzmacniając jej odporność, nadaje się do cer trądzikowych i wymagających, redukuje łupież i rozstępy;
- z orzechów makadamia oraz olej z orzechów włoskich działają przeciwstarzeniowo i antyoksydacyjnie, makadamia uelastycznia i zmiękcza naskórek, a orzech włoski koi i reguluje pracę gruczołów łojowych oraz proces keratynizacji;
- rycynowy uelastycznia skórę, nadaje się do mycia ciała i włosów. Stosowany samodzielnie może wysuszać.
- Eukaliptus i olejek z drzewa herbacianego – olejki, które mają działanie antyseptyczne i przeciwbakteryjne. Stosują się w pielęgnacji cer trądzikowych, a także przyspieszają procesy regeneracji skóry. Wymagają one rozcieńczenia w neutralnym oleju bazowym jak każde olejki eteryczne. Są zbyt skoncentrowane do stosowania samodzielnego i mogą wywołać poparzenie.