.Przebarwienia, zwłaszcza te występujące na twarzy, powodują że czujemy się nieatrakcyjnie, niekomfortowo i za wszelką cenę staramy się je zamaskować. Najczęściej nieestetyczne plamy pojawiają się na twarzy, szyi i dekolcie. Wynikają z intensywnego działania promieni słonecznych właśnie na te miejsca. Poza tym przebarwienia mogą być niemiłym śladem po trądziku, terapii hormonalnej, ciąży, mogą świadczyć o chorobach tarczycy i wątroby, a także być efektem zażywania antybiotyków. Pojawiają się także z wiekiem, i choć najczęściej dotykają kobiet, to problem ten nie jest obcy również mężczyznom. Przebarwienia nie muszą nam jednak towarzyszyć do końca życia. Możemy się ich pozbyć w szybki i bezbolesny sposób i ponownie cieszyć się gładką skórą. Doskonale sprawdzi się tutaj peeling chemiczny.

Na czym polega peeling chemiczny (medyczny)?

Jest to zabieg kosmetyczny w którym wykorzystuje się kwasy o odpowiednio dobranym stężeniu, w celu złuszczenia martwego naskórka i wygładzenia skóry. Podczas zabiegu na skórę nakładana jest specjalnie skomponowana substancja związków chemicznych. Najczęściej wykorzystywane kwasy to kwas glikolowy i inne kwasy owocowe, kwas salicylowy, kwas mlekowy, kwas witaminy  A. Do zabiegu należy też odpowiednio się przygotować. Minimum na trzy tygodnie wcześniej nie wolno się opalać, a na tydzień wcześniej nie można stosować preparatów drażniących skórę, dermabrazji i retinoidów. Nie zaleca się również depilacji, woskowania, a nawet używania szorstkich gąbek. W dniu zabiegu panowie nie powinni się golić, aby skora nie była podrażniona.

zabieg na przebarwienia

Jakie peelingi wykorzystuje się do leczenie przebarwień?

Wśród szerokiej gamy kwasów wykorzystywanych w medycynie estetycznej, najlepszy wpływ na usuwanie przebarwień mają następujące peelingi:

-migdałowy – jest doskonały dla osób z wrażliwą cerą, posiada właściwości bakteriobójcze,

-salicylowy – zdolności kwasu salicylowego do wnikania w głąb mieszków włosowych powodują, że poza leczeniem przebarwień świetnie działa na cerę z problemami trądzikowymi,

-Ferulac – jego główną cechą jest działanie odmładzające, ale rozjaśnia również przebarwienia i poprawia ogólny stan skóry.

Różne peelingi można łączyć ze sobą oraz z innymi zabiegami np. mikrodermabrazją czy peelingiem kawitacyjnym.

Dla kogo peeling chemiczny?

Z peelingu chemicznego mogą skorzystać osoby, które chcą pozbyć się przebarwień, rozszerzonych porów, plam, piegów, uszkodzeń słonecznych, blizn, trądziku zaskórnikowego i grudkowo-krostkowego. Wskazaniami do zastosowania peelingu są także zmiany skóry związane z wiekiem na przykład zmarszczki, czy też utrata jędrności skóry.

zabieg na przebarwienia

Przeciwwskazania do zabiegu.

Peeling chemiczny nie jest przeznaczony dla wszystkich. Przeciwwskazaniami do zabiegu są: opalenizna, aktywna opryszczka, alergie skórne, ciąża i karmienie piersią, skóra uszkodzona i podrażniona, ciężka odmiana trądziku, a także terapia pochodnymi witaminy A (retinoidy).

Zalecenia po zabiegowe.

Po przeprowadzonym peelingu chemicznym skóra jest zaczerwieniona i może silnie się łuszczyć. W związku z tym warto wziąć sobie urlop od pracy zawodowej i spędzić kilka dni w domu. Trzeba też   dostosować się do pewnych zaleceń i zakazów. Przez 24 godziny po zabiegu nie powinno się nakładać makijażu. Poza tym, przez okres czterech tygodni nie wolno się opalać, wskazane jest również stosowanie kremów z wysokim filtrem UV. Przez dwa tygodnie od zabiegu nie wolno używać kremów z AHA, czyli z kwasami. Ostatni zakaz, który może okazać się najtrudniejszy do wykonania to bezwzględne powstrzymanie się od zdrapywania złuszczającego się naskórka. Aby wzmocnić działanie peelingu zaleca się stosowanie kremów z witaminą C dwa razy dziennie, wskazane jest również intensywne nawilżanie skóry.

Od rodzaju przebarwień i ich nasilenia zależy ile zabiegów należy wykonać, aby efekt był zadowalający. Zazwyczaj przeprowadza się od jednego do czterech zabiegów. Dodatkowym efektem zabiegu z wykorzystaniem peelingu chemicznego jest wyraźna poprawa jakości skóry. Drobne zmarszczki zostają spłycone, skóra staje się naciągnięta i gładka, a co za tym idzie, wyraźnie odmłodzona.