Skóra trądzikowa  charakteryzuje się łojotokiem, zwiększoną keratynizacją naskórka, występowaniem zaskórników zamkniętych i otwartych. Ponadto często zdarza się, że zaskórniki zamknięte przekształcają się w grudki, a następnie w zapalne krosty. W cięższych postaciach trądziku oprócz wymienionych zmian, współistnieją nacieki i torbiele, które goją się z pozostawieniem głębokich blizn. Skóra trądzikowa może być skórą wrażliwą i/ lub przesuszoną, głównie za sprawą wielu terapii, które działały z różnym skutkiem. Domowa rutyna pielęgnacyjna polega na delikatnym, ale dokładnym codziennym oczyszczaniu skóry z makijażu i zanieczyszczeń, stosowaniu nawilżających, kojących produktów o szerokim działaniu przeciwbakteryjnym, przeciwzapalnym. Niezbędna jest również ścisła higiena łóżka, telefonu, dłoni oraz rzadkie dotykanie twarzy. Ponadto należy wprowadzić do swojej pielęgnacji zabiegi gabinetowe o silnym działaniu przeciwtrądzikowym.

Aby oczyścić, dotlenić i odżywić skórę trądzikową, warto wykonać zabieg gabinetowy Geneo Balance.

W pierwszym etapie węgiel aktywny i kwas migdałowy zawarty w kapsułce ścierającej redukują błyszczenie się skóry i działają przeciwbakteryjnie. Druga faza zabiegu – aplikacja serum równoważącego. W składzie zawarte są: kwas salicylowy (działający przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie), kompleks oligopeptydów (mający działanie odżywcze), oleje arganowy i jojoba (natłuszczające i odżywcze), kompleks ekstraktów z wanilii i ze skrzypu (o działaniu antyoksydacyjnym) oraz azeloglicyna (rozjaśniająca przebarwienia). Przeciwwskazaniem do zabiegu Geneo Balance są aktywne zmiany zapalne w obszarze zabiegowym.

W przypadku skóry trądzikowej z krostkami, pierwszym krokiem do zdrowej cery jest uspokojenie aktywnych zmian zapalnych, np. za pomocą zabiegów gabinetowych estGen. Zabieg estGen moduluje stan zapalny i regeneruje skórę, a poprzez czynniki wzrostu stymuluje ją do szybszego gojenia się i epitelizacji. Po demakijażu następuje tonizowanie skóry za pomocą płynu aktywnego o działaniu dezynfekującym, przeciwzapalnym i zmiękczającym. Kolejnym krokiem jest aplikacja żelu aktywnego (na bazie laktoferyny i hialuronianu sodu), który nawilża, koi i wzmacnia układ odpornościowy skóry.

Następne etapy zabiegu to: wprowadzenie żelu w głąb skóry za pomocą sonoforezy, zmycie produktu oraz wmasowanie odpowiedniego kremu na zakończenie zabiegu. Przed każdym zabiegiem estGen można wykonać peeling dopasowany do aktualnego stanu cery trądzikowej, aby zwiększyć efektywność zabiegu. Ponadto, po zniknięciu stanów zapalnych warto zmodyfikować terapię i wykonać mikronakłuwanie skóry w jednej procedurze zabiegowej. W przypadku terapii produktami estGen, ważna jest domowa rutyna pielęgnacyjna, wzmacniająca działanie zabiegu gabinetowego. Przede wszystkim należy unikać ekspozycji na promienie słoneczne przez 3 tygodnie od zabiegu, a do tego czasu koniecznie stosować fotoprotekcję. Ponadto należy szczególnie dbać o higienę, a w ciągu 72 h od zabiegu myć skórę tylko przegotowaną wodą i nawilżać jedynie produktami estGen.

skóra trądzikowa, acne skin

Kolejnym sposobem na redukcję stanów zapalnych jest stosowanie peelingów chemicznych opartych na działaniu kwasów, m.in. kwasu migdałowego i azelainowego.

Kwas migdałowy to substancja o działaniu złuszczającym, przeciwbakteryjnym, przeciwzapalnym, o udowodnionym działaniu hamującym namnażanie się bakterii odpowiedzialnych za trądzik. Niewątpliwym atutem kwasu migdałowego jest fakt, iż można go stosować w pielęgnacji cery wrażliwej. Z kolei kwas azelainowy działa przede wszystkim hamująco na powstawanie melaniny w skórze, dlatego zaleca się wykorzystywać jego działanie w terapii cery trądzikowej z przebarwieniami pozapalnymi i posłonecznymi. Kwas azelainowy redukuje namnażanie się bakterii oraz zmniejsza zaczerwienienie, dlatego może być wykorzystywany przy cerach naczyniowych, wrażliwych. Rutyną pielęgnacyjną po zabiegu peelingu chemicznego jest stosowanie silnej fotoprotekcji SPF 50 przez przynajmniej miesiąc po zabiegu. Skóra trądzikowa wymaga wysokiej ochrony przeciwsłonecznej.

Nierzadko zdarza się, że po wyciszeniu aktywnych zmian trądzikowych zauważalne stają się blizny i przebarwienia pozapalne. Wtedy w pielęgnacji gabinetowej należy skupić się na stymulacji skóry właściwej do zwiększonej produkcji kolagenu i elastyny. Ponadto warto byłoby w jednej procedurze zabiegowej uwzględnić substancje, które działają rozjaśniająco na przebarwienia powstałe po trądziku. Do takiego zabiegu gabinetowego należy Retix.C. W swoim składzie zawiera 4% retinol, 8% witaminę C oraz 30% antyoksydantów. Retinol jest substancja silnie złuszczającą, przeciwstarzeniową, stymulującą fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny.

skóra trądzikowa, acne skin

Z kolei witamina C działa rozjaśniająco oraz antyoksydacyjnie.

Dodatkowa ilość antyoksydantów będzie hamowała wolne rodniki, co jest szczególnie ważne w przypadku cer dojrzałych. Retix.C można stosować w terapii przeciwzmarszczkowej, odmładzającej, rozjaśniającej. Jest to zabieg, który lepiej wykonać na wiosnę lub w trakcie jesieni. Do niezbędnej rutyny pielęgnacyjnej jest silna fotoprotekcja SPF 50, rezygnacja z makijażu do czasu złuszczenia się zrogowaciałego naskórka oraz powstrzymanie się od zrywania skórek, które odstają po eksfoliacji. Złuszczanie jest widoczne, natomiast efekty zabiegowe zdecydowanie rekompensują wszelkie niedogodności. Skóra po rekonwalescencji jest bardzo miękka, rozjaśniona, z wyrównanym kolorytem skóry, a grudki i zaskórniki szybko zanikają. Set zabiegowy składa się z ampułki z witaminą C i antyoksydantami oraz saszetki z retinolem, a jego ilość wystarcza na obszar twarzy, szyi i dekoltu. 

Czasami klient potrzebuje zabiegu dla cery trądzikowej, który będzie działał skutecznie, ale nie będzie wywoływał dużego złuszczania bądź podrażnienia. Do takiej grupy zabiegów należy PQAGE. Jest to peeling chemiczny z 34 % TCA (kwas trójchlorooctowy), 10% kwasem kojowym, 5% nadtlenkiem mocznika oraz koenzymem Q10. Kwas TCA redukuje przebarwienia i blizny, stymuluje fibroblasty do produkcji kolagenu, spłyca drobne zmarszczki. Z kolei kwas kojowy wraz z nadtlenkiem mocznika silnie rozjaśnia przebarwienia. Koenzym Q10 zawarty w składzie wykazuje właściwości antyoksydacyjne. Zabieg PQAGE można rozszerzyć w jednej procedurze zabiegowej
o mikronakłuwanie, aby jeszcze bardziej zastymulować skórę do intensywnej rewitalizacji.

Umów wizytę na zabiegi poprzez nasz formularz internetowy .