Atopowe zapalenie skóry – AZS, to przewlekła, nawrotowa, zapalna choroba. Jest skutkiem występujących silnych podrażnień oraz nadwrażliwości skóry. Jej przebieg charakteryzuje się nasilonym świądem, charakterystycznymi przebarwieniami, a także lokalizacją zmian skórnych. Funkcjonują także jej potoczne określenia jak wyprysk atopowy, egzema lub świerzbiączką. Główną przyczyną występowania przypadłości są uwarunkowania genetyczne. Skuteczna pielęgnacja skóry z AZS jest możliwa!

Jak zdiagnozować rodzaj choroby?

AZS występuje najczęściej w rodzinach z dodatnim wywiadem atopowym . U ponad 50 % badanych, u których wystąpiła choroba, stwierdza się podwyższony stan przeciwciał IgE. Ich wysoki poziom wiąże się z występowaniem reakcji alergicznych. Aby dokładnie dowiedzieć się z jaką chorobą mamy do czynienia, wykonuje się dwa typy badań – IgE swoiste oraz IgE specyficzne. Dzięki temu można rozpoznać charakterystyczne alergeny, które odpowiadają za wywoływanie poszczególnych chorób. W pozostałych przypadkach przyczyną jest nieprawidłowa bariera skórno-naskórkowa.

Przebieg AZS

Choroba jest przewlekła i może trwać całe życie. Jednak w większości przypadków, objawy ustępują w wieku szkolnym – od siódmego roku życia, do okresu młodzieńczego. Azotopowe zapalenie skóry może dotyczyć zarówno dorosłych oraz dzieci. Niezastosowanie profilaktycznego trybu leczenia lub zbagatelizowanie problemu, może wiązać się z rozwojem innych przypadłości atopowych, na przykład alergiczny nieżyt nosa , który powoduje m.in zaburzenia snu lub astmę oskrzelową, która objawia się stanem zapalnym błony śluzowej oskrzeli oraz nadmierną wrażliwość przy kontakcie z czynnikami zewnętrznymi, na przykład kurzem. Atopowe zapalenie skóry przebiega z okresami sezonowych zaostrzeń i remisji – złagodzenie objawów następuje najczęściej latem, a zaostrzenia w okresie jesienno -zimowym. Objawy choroby, mogą się także nasilić podczas okresu pylenia kwiatów, u osób które zmagają się z alergią wziewną. Skuteczna pielęgnacja skóry z AZS może być kluczowa.

JAK LECZYĆ AZS?

Przed podjęcia leczenia AZS, należy skonsultować się z odpowiednimi specjalistami. Charakterystyka choroby powoduje, że proces walki z przypadłością powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb organizmu pacjenta. W ramach leczenia używa się najczęściej produktów, w których skład wchodzą emolienty. To specjalistyczne dermokosmetyki, wykorzystujące w swoim składzie substancje, które pomagają utrzymać odpowiednie nawilżenie skóry. Natłuszczają ją, redukują stany zapalne oraz pomagają odbudować płaszcz hydrolipidowy naskórka. Płaszcz hydrolipidowy, to warstwa ochronna skóry złożona z wody oraz lipidów. Emolienty pomagają również, przy chronieniu skóry przed ewentualnym, niekorzystnym, działaniem czynników środowiskowych, na przykład alergenów. Niwelują nieprzyjemny świąd. Mają także działanie przeciwzapalnie.

Ich skład opiera na zastosowaniu naturalnych tłuszczy, na przykład olejków Macadamia, Canola, masła Shea, Inca Omega Butter, oliwy z oliwek i oleju kukurydziany. Produkty nie zawierają parabenów – kontrowersyjnych konserwantów, spieniaczy, sztucznych barwników, ani substancji zapachowych. Emolienty można używać w postaci kremów, balsamów, emulsji, żelów lub szamponów.

Jak odżywiać się podczas AZS?

Duże znaczenie ma także stosowana dieta. Zbilansowany sposób odżywiania się, pomoże nam w walce z nieprzyjemną przypadłością i zredukuje jej efekty. Ważnym elementem jadłospisu, przy walce z AZS są oleje roślinne. Zasobne w nienasycone kwasy tłuszczowe – działają przeciwzapalnie, uzupełniają niedobory lipidów w warstwie rogowej naskórka. Dzięki temu wzmacniają jego barierę ochronną oraz redukuję uczucie świądu.

Dobrym wyborem będą oleje roślinne bogate w kwas linolowy, kwas alfalinolenowy (ALA) oraz gamma linolenowy (GLA). Ich specyfika pomoże uzupełnić niedobory enzymu GLA – którego mała ilość w organizmie jest charakterystyczna dla osób z zespołem AZS. Enzym odpowiada za odpowiednie nawilżenie skóry. Jego niedobór skutkuje słabszą barierą ochronną skóry, której połączenia komórek są nie dość szczelne . Dzieje się to za sprawą niedoboru ceramidów. Ceramidy wraz ze sterolami i nienasyconymi kwasami tłuszczowymi sprawiają, że łączenia między komórkami mają strukturę ciekłych kryształków, co wpływa na zatrzymywanie się wody w naskórku. Umożliwia prawidłowe procesy fizjologiczne skóry. Te potrzebne składniki i minerały zapewnimy sobie, nabywając olej z wisiołka lub olej z ogórecznika.

W nawilżeniu skóry i ochronie przed infekcjami pomoże także spożywanie tłustych ryb jak łosoś lub makrela. Pomogą także tran i i rybi olej, które mają właściwości antygrzybiczne i antybakteryjne. Zabiegi gabinetowe które poprawią nawilżenie to np. zabiegi pielęgnacyjne marki Skeyndor.

pielęgnacja skóry z AZS

Oddaj się w opiekę profesjonalistom czyli skuteczna pielęgnacja skóry z AZS

Jeżeli podejrzewasz, że Twoje problemy skórne mogą być efektem AZS, rozważ wybranie się na diagnozę. Warto, by badania oraz profilaktczyne leczenie zostało przeprowadzone w przyjaznym dla Ciebie miejscu, które zapewni Ci gwarancję dyskrecji i przyjazną atmosferę. W gabinecie J’Adore Institut znajdziesz rozwiązanie swoich problemów, pomoże Ci w tym wykwalifikowany personel. Salon oferuje zabieg z użyciem ultradźwięków EstGen oraz pielęgnację domową EstGen, która działa za pomocą aminokwasów aktywujących procesy tkankowe. Podczas kuracji ważna jest także profilaktyka, efekty można zauważyć stosując wybrane rozwiązania od 1 do 3 razy co 1 lub 2 tygodnie lub korzystając z 4-10 zabiegów w odstępie od 21 do 28 dni. Zapraszamy do naszych salonów w Warszawie i Krakowie oraz na stronę www.jadoreinstytut.com.

Rezerwacja w Krakowie