Trądzik-  terapia aktywnych zmian zapalnych polega przede wszystkim na zastosowaniu produktów o silnym działaniu przeciwzapalnym, przeciwbakteryjnym i złuszczającym. Takie właściwości charakteryzują peelingi medyczne, przede wszystkim kwas migdałowy i salicylowy.

Kwas migdałowy

wskazany jest przede wszystkim dla cer zanieczyszczonych, z trądzikiem grudkowym i krostkami, dla cer wrażliwych, z trądzikiem różowatym, z przebarwieniami, które źle reagują na inne alfa hydroksykwasy . Ważnym przeciwwskazaniem do stosowania kwasu migdałowego jest uczulenie na migdały i orzechy.  Dla osób ze skórą grubą, tłustą, łojotokową, z krostkami i grudkami zaleca się wykonanie kwasu salicylowego 

 

Kwas salicylowy

aplikowany w wysokim stężeniu na zmiany trądzikowe powoduje oddzielenie się grudki od naskórka i tym samym oczyszczenie skóry. Charakteryzuje się działaniem ściągającym, keratolitycznym, antybakteryjnym i antyseptycznym. Istotnym przeciwwskazaniem do stosowania kwasu salicylowego jest uczulenie na kwas i jego pochodne (np. aspiryna).


Z jaką częstotliwością należy powtarzać zabiegi przy użyciu peelingu chemicznego? 


Przy terapii zmian zapalnych w trądziku bardzo ważnym aspektem jest systematyczność w wykonywaniu zabiegów. Seria zabiegów wynosi od 4 do 8 , w częstotliwości co 2-3 tygodnie.  Zabiegi z kwasem migdałowym i salicylowym możemy wykonywać cały rok przy uwzględnieniu silnej fotoprotekcji SPF 50 . Po zabiegu warto zrezygnować na kilka dni z makijażu po to, aby umożliwić poprawne oczyszczenie i złuszczenie się skóry.  Pacjent bezpośrednio po zabiegu może  mieć podrażnioną  i uwrażliwioną cerę, ale jest to objaw czasowy i szybko ustępuje.
Po kilku dniach można zauważyć złuszczanie się skóry.


Czy przy zabiegu peelingu chemicznego możliwe jest łuszczenie skóry? 


W przypadku kwasu migdałowego będzie to złuszczanie drobnopłatowe. Natomiast złuszczanie po aplikacji kwasem salicylowym zauważalne jest przede wszystkim w miejscach gdzie znajdował się wykwit zapalny. W sytuacji kiedy zmiany zapalne występują pojedynczo bądź jedynie miejscowo (np. w strefie T), można połączyć kwas migdałowy i salicylowy w jednej procedurze zabiegowej. Wtedy kwas salicylowy aplikujemy na skórę ze zmianami zapalnymi, a na pozostałe partie nakładamy kwas migdałowy.

trądzik

Peeling chemiczny PRX-T33- skład preparatu

Kolejnym rodzajem peelingu chemicznego to  PRX-T33, który jest zarejestrowany jako wyrób medyczny. W produkcie znajduje się 33% kwas trójchlorooctowy (TCA), 5% kwasu kojowego oraz nadtlenku wodoru. Pomimo wysokiego stężenia TCA w produkcie, zabieg nie wywołuje złuszczenia naskórka, natomiast pobudza czynniki wzrostu fibroblastów. Z kolei kwas kojowy i nadtlenek wodoru charakteryzują się działaniem rozjaśniającym przebarwienia.

Dla kogo zalecany jest zabieg PRX-T33?

Osobom posiadającym blizny potrądzikowe, zaskórniki , przebarwienia zaleca się wykonanie peelingu chemicznego PRX-T33 . W dzisiejszych czasach coraz więcej osób dorosłych zmaga się z problemem trądziku. PRX-T33 może być również wykorzystywany jako połączenie kuracji przeciwtrądzikowej i przeciwstarzeniowej. Zabieg będzie poprawiał jędrność, elastyczność skóry oraz redukował zmarszczki. Aby zwiększyć intensywność kuracji i poprawić strukturę skóry, zabieg PRX-T33 można połączyć w jednej procedurze zabiegowej  z mikronakłuwaniem. PRX-T33 to peeling medyczny, który można stosować nawet u 12 dzieci jako terapia blizn po ospie, co oznacza, że jest produktem bardzo bezpiecznym.  Zabieg może być wykonywany przez  cały rok, a silna fotoprotekcja jest zalecana, ale nie obowiązkowa.

Peeling medyczny o wielu właściwościach

Kolejnym zabiegiem polecanym do cery trądzikowej jest zabieg 3-Retises CT Yellow Peel marki Mediderma. Zabieg podobnie jak w przypadku PRX-T33 może być stosowany dla osób borykających się z pierwszymi oznakami starzenia, jak również przy terapii redukujących blizny i przebarwienia.  

 

3-Retises CT Yellow Peel

składa się z dwóch produktów, które są wmasowywane w obszar zabiegowy. Pierwszym z nich jest ampułka, w której znajduje się witamina C w różnych formach chemicznych (co skutkuje działaniem na różnych głębokościach skóry)  i niacynamid (działający przeciwzapalnie).  Następnie dochodzi do aplikacji maski z 3 formami retinolu (który mocno stymuluje skórę do rewitalizacji, przebudowy), kwas hialuronowy (o działaniu mocno nawilżającym) i cynk (działający przeciwzapalnie i gojąco). Maska jest mocno wmasowywana w skórę i pozostaje na niej przez 8 h. Po tym czasie Klient zmywa produkt letnia wodą. Seria zabiegowa składa się z 4-6 zabiegów co 3-4 tygodnie. Silna fotoprotekcja jest konieczna, aby nie dopuścić do powstania nowych przebarwień. 

peeling chemiczny

Opis zabiegu laserowego iPixel

Po zabiegach wyciszających stany zapalne skóry, warto wykonać w gabinecie kosmetycznym zabieg peelingu laserowego iPixel. Jest to laser frakcyjny ablacyjny – oznacza to, że za pomocą mikro wiązki lasera tkanka zostaje odparowana. IPixel mocno stymuluje skórę do odbudowy, poprawia jej strukturę, wygładza powierzchnię, redukuje zaskórniki i grudki. Kolejnym plusem zabiegu jest fakt, iż kosmetolog dobiera parametry i ilość przejść do problemu obszaru zabiegowego, dlatego też tkanka wymagająca silniejszej stymulacji (np. blizna) może być lepiej opracowana. Po zabiegu skóra będzie mocno zaczerwieniona. Można odczuwać również pieczenie (jak po oparzeniu termicznym), a po kilku dniach w miejscach mikrourazów będą tworzyły się brązowe strupki.

Zalecenia po zabiegu laserem frakcyjnym iPixel


Istotne jest aby klient po zabiegu pielęgnował obszar zabiegowy. Należy zachowywać wszelkie środki aseptyki, myć skórę delikatnym produktem myjącym. Spłukiwać  letnią wodą oraz przecierać jednorazowym ręcznikiem. Zaleca się również smarowanie rany  produktem przyspieszającym gojenie oraz nie odrywanie strupków!

Zalecenia po zabiegu

Klientowi po zabiegu zaleca się stosowanie silnej fotoprotekcja. Niezbędne jest stosowanie ochrony przeciwsłonecznej  przynajmniej 1 miesiąc. W  przeciwnym razie jako powikłanie po zabiegu mogą pojawić się przebarwienia.  IPixel może być wykonywany w serii co 4-6 tygodni, w zależności od gojenia się skóry i parametrów.  iPixel można włączyć do dowolnej serii zabiegów na trądzik, jednakże należy zachować odpowiedni odstęp pomiędzy zabiegami (wynoszący przynajmniej 4 tygodnie). Należy pamiętać, że stany zapalne w miejscu wykonywania zabiegów są przeciwwskazaniem do laseroterapii. 

 

 

Umów wizytę za pomocą naszego formularza Internetowego