W zależności od okresu życia oraz typu cery wyróżnia się kilka odmian trądziku. Takich jak : trądzik niemowlęcy,młodzieńczy, u osób dorosłych, a także występujący trądzik u kobiet w ciąży. Ze względu na ten podział trądziku w poszczególnych okresach życia.  Różni się od siebie przebiegiem, nasileniem objawów, długością utrzymywania na skórze. Jak również sposobem zwalczania zmian trądzikowych.

 

Czynniki wpływające na trądzik u kobiet w ciąży

Zaburzenia gospodarki hormonalnej jest typowym objawem dla kobiet w ciąży. Wiąże się ono ze wzrostem progesteronu oraz zwiększonej wrażliwości na androgeny co może doprowadzić do nadprodukcji łoju. Łój jest bardzo dobrym środowiskiem do rozwoju bakterii przez które powstają nam wypryski. Stany zapalne, zaskórniki mogą być również spowodowane wzrostem prolaktyny.

Problemy z trądzikiem pojawiają się w pierwszym trymestrze ciąży. Jeżeli zmiany nie pojawiły się w tym okresie, istnieje małe prawdopodobieństwo aby problemy skórne powstały w drugim i trzecim trymestrze .Kobiety u których występował trądzik podczas okresu dojrzewania lub zmagają się z problemem w trakcie cyklu miesiączkowego, są bardziej narażone na trądzik w ciąży. U niektórych kobiet trądzik objawia się pojedynczymi wykwitami, u innych może przybierać dużo większe rozmiary.

 

 

Na czym polega terapia zmian trądzikowych?

 

Zależna jest od rodzaju trądziku, lokalizacji występowania, stopnia zaawansowania oraz czynników warunkujących. Każda podjęta kuracja powinna być poprzedzona odpowiednio wykonaną diagnostyką, której celem jest wykluczenie występujących przyczyn. Po wyeliminowaniu czynników generujących zmiany trądzikowe, należy rozpocząć odpowiednio dobraną terapię. Kuracje przeciwtrądzikowe dzielą się na trzy rodzaje: kuracja domowe, kosmetologiczne i farmakologiczne. Farmakologiczne metody walki z trądzikiem nie są wskazane dla kobiet w ciąży gdyż mogą one negatywnie wpłynąć na rozwój płodu. Pielęgnacja cery trądzikowej u kobiet w ciąży powinna się skupiać na produktach z dużą zawartością substancji naturalnych. Do pielęgnacji domowej powinnyśmy używać żeli i toników zawierających wodę termalną z dodatkiem substancji matujących np. krzemionka. Takie produkty producenci wzbogacają o prowitaminę B5, ekstrakt z lukrecji, wyciąg z pestek dyni. Ponieważ te produkty dokładnie usuną zanieczyszczenia i nadmiar sebum wytwarzanego przez skórę pozostawiając uczucie świeżości. Cera problematyczna wymaga wykonanie peelingu 2-3 razy w tygodniu.

trądzik w ciąży

 

 

Jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry w profesjonalnym gabinecie kosmetologicznym?

 

Pielęgnacja w gabinecie kosmetologicznym powinna się opierać na delikatnych zabiegach oczyszczających. Walcząc z trądzikiem zmagamy się z wypryskami. Skutecznym i bezpiecznym zabiegiem dla kobiet w ciąży jest oczyszczanie manualne, które polega na manualnym usunięciu stanów zapalnych. Musimy jednak pamiętać, że skóra w ciąży jest wrażliwsza i podatna na podrażnienia. Dlatego oczyszczanie wykonywane jest w sposób bardzo delikatny. Po zabiegu oczyszczania dobierane jest serum, które w swoich składzie nie powinno zawierać substancji chemicznych a następnie nakładana jest maska algowa która oprócz okluzji ma za zadanie złagodzić ewentualne zaczerwienienia i podrażnienia. 

Kolejnym bezpiecznym zabiegiem dla kobiety w ciąży jest mikrodermabrazja.

Mikrodermabrazja diamentowa to zabieg głęboko złuszczający wierzchnią warstwę naskórka oraz w pełni bezpieczny dla kobiety w ciąży. Trądzik charakteryzuje się wykwitami w postaci krostek, zaskórników, rozszerzonych porów. Zabieg mikrodermabrazji jest mechanicznym peelingiem radzącym sobie z tego typu problemami, gdyż ma on za zadanie dokładnie oczyścić skórę z martwego naskórka. Na oczyszczoną skórę twarzy kosmetolog nakłada odpowiednio dobrane serum a następnie maska algowa która wyciszy zaczerwienienia. Po zabiegach w gabinecie kosmetologicznym konieczne jest stosowanie kremów z filtrem UV.

 

Przyszła mama powinna skupić się na relaksie, który pozytywnie wpływa na stan skóry i nastrój. Zabiegi w salonach kosmetycznych są bezpieczną i przyjemną alternatywą dla walki z trądzikiem u kobiet w ciąży. 

Już teraz możesz umówić wizytę za pośrednictwem naszego formularza internetowego!