Trądzik jest chorobą przewlekła, której występowanie zależy głównie od męskich hormonów, androgenów, a także innych hormonów, które oddziałują na aktywność i ilość gruczołów łojowych. Wyróżnia się bardzo dużo odmian trądziku, najbardziej znaną odmianą trądziku jest trądzik pospolity. Oprócz niego spotkać można trądzik różowaty.

Trądzik niegdyś był uznawany za najczęściej występującą chorobą skórną

u pacjentów między 11 a 30 rokiem życia. Problem ten coraz częściej dotyka osoby starsze, przeważnie kobiety. Osoby borykających się z tym problemem można zauważyć nadmierną produkcję łoju, nadmierne rogowacenie przewodów, które są odpowiedzialne za ujście gruczołów łojowych, szybki rozwój flory bakteryjnej,  a także uwalnianie mediatorów zapalnych w skórze. 

Głównymi cechami trądziku są zaskórniki zamknięte oraz otwarte, krosty, grudki, guzki, cysty i torbiele ropne. Zmiany te można zauważyć w okolicach łojotokowych czyli plecy, twarz, dekolt. 

Przyczyną powstawania trądziku

zmian chorobowych może być czynnik genetyczny, stres, zła dieta, zaburzenia hormonalne oraz czynniki środowiskowe. U osób starszych przyczyną może być trądzik przetrwały, który stanowi nawrót problemu skórnego  z okresu młodzieńczego lub trądzik late onset, który pojawia się u osób starszych, które wcześniej nie borykały się z problemem cery trądzikowej. 

trądzik

Jedną z najczęstszych przyczyn trądziku jest stres, który nasila produkcję łoju  i wpływa na wydzielanie neuromediatorów pozapalnych. Zła dieta obfitująca  w produkty o wysokim indeksie glikemicznym. Fast foody oraz wysoko przetworzona żywność również ma ogromne znaczenie na wygląd naszej cery. Takie produkty przyczyniają się do gwałtownego wzrostu poziomu insuliny we krwi. Przez  co zwiększa się produkcja androgenów, która w konsekwencji silnie nasila łojotok. 

Całkowite wyleczenie trądziku u osób starszych jest długotrwałą terapia.

Najlepsze efekty można zauważyć przy połączeniu miejscowych i doustnych antybiotyków oraz preparaty zawierające kwas salicylowy i azelainowy. Ostatecznym rozwiązaniem może być zastosowanie preparatów zawierających pochodne witaminy A np. izotretynoiny.

 

Nie należy zapominać o pielęgnacji gabinetowej,

 

która jest bardzo pomocna podczas walki z trądzikiem, który się pojawił w późniejszym okresie życia. Terapia przeciwtrądzikowa prowadzona jest przez specjalistę kosmetologa i rozpoczyna się od wywiadu wykluczającego czynniki warunkujące w przypadku źle dostosowanej diety, pielęgnacji domowej, pielęgnacji kosmetycznej. Kosmetolog ustala plan terapii począwszy od wskazania zestawu kosmetyków do użytku domowego po zabiegi wykonywane w gabinecie.

trądzik

Wstępem terapii kosmetologicznej jest prawidłowe przygotowanie skóry pacjenta do kuracji poprzez oczyszczenie skóry. W celu redukcji zanieczyszczeń, kosmetolog dobiera zwykle najbardziej odpowiednia metodę oczyszczania dla skóry spośród peelingu kawitacyjnego,mikrodermabrazji, czy oczyszczania manualnego. Kosmetologiczna terapia trądziku dzieli się głównie na kwasoterapię i laseroterapię. 

 

Zabieg przy użyciu peelingu chemicznego

 

dobierany jest w zależności od lokalizacji trądziku oraz jego stopnia nasilenia. Kosmetologia w celu redukcji zmian trądzikowych wykorzystuje głównie takie kwasy jak; salicylowy, glikolowy, pirogronowy, azelainowy (AZELAC M, AZELAC RU). Substancje te różnią się od siebie strukturą chemiczną, wielkością cząsteczek i głębokością penetracji. Mogą występować w różnych stężeniach i stanowić składniki preparatów złożonych przeznaczonych do użytku profesjonalnego. Działanie kwasów opiera się na aktywności przeciwbakteryjnej, antyseptycznej, sebostatycznej i złuszczającej.

Kosmetolog może zaproponować także kuracje retinolową, która zwykle opiera się na serii zabiegów podczas których jest aplikowany specjalny preparat bogaty w 4% Retinol ( Retix C), mający działanie złuszczające, przeciwtrądzikowe oraz rozjaśniające przebarwienia pozapalne.

Inną kategorią zabiegów przeciwtrądzikowych jest laseroterapia.

Do najczęściej proponowanych zabiegów należy procedura z wykorzystaniem IPL (intensywnie pulsacyjnego światła). Metoda wykorzystuje wiązkę światła, które pochłaniane przez głębsze struktury skóry.  Działa redukcyjnie na rozszerzone naczynka w przypadku trądziku różowatego.  Usuwa przebarwienia pozapalne oraz jak twierdzą producenci działa przeciwbakteryjnie. Laseroterapia zmian trądzikowych również dotyczy zmian potrądzikowych takich jak blizny. W przypadku ubytków w powierzchni skóry wykorzystuje się lasery ablacyjne ( Alma Harmony iPixel) w celu utworzenia kontrolowanego stanu zapalnego na powierzchni skóry i pobudzenia jej do regeneracji i odnowy.

 

Nie należy zapominać o pielęgnacji domowej, która w połączeniu z pielęgnacja gabinetową daje oczekiwane efekty. Produkty do cery problematycznej powinny zawierać w swoim składzie kwas azelainowy ( Sesderma AZELAC M i RU), retinoidy ( Sesderma RETISES), kwas glikolowy ( Sesderma MANDELAC). 

Nie zapomnij chronić  skóry przed promieniowaniem słonecznym.  Skóra po zabiegu w gabinecie jest mocno oczyszczona. Dlatego zaleca  się stosowanie  filtru UV , który zabezpiecza skórę przed powstawaniem przebarwień po słonecznych. 

 

 

Umów wizytę za pomocą formularza online!