Blizna to zmiana występująca w obszarze skóry po zagojeniu się rany. Jest skutkiem urazu mechanicznego, chemicznego, termicznego bądź efektem wyciszenia się stanu zapalnego skóry,
np. w przebiegu trądziku. Uszkodzenie skóry wywołuje szereg reakcji biologicznych, mających na celu naprawę tkanki. Aby przywrócić funkcjonalność i integralność skóry, w miejscu uszkodzenia powstaje blizna, która pod względem histologicznym jest tkanką łączną. Dzięki zaawansowanym zabiegom z zakresu kosmetologii – usuwanie blizn jest możliwe!

Proces powstawania blizny przebiega w 3 etapach. Pierwszym z nich jest oczyszczenie rany. Jest to faza zapalna, która może trwać do kilku dni. Po niej następuje drugi etap gojenia się skóry – ziarninowanie czyli proliferacja, trwająca kilka tygodni. W tej fazie ziarnina wypełnia ubytek w skórze, następuje angiogeneza, epitelizacja oraz produkcja macierzy pozakomórkowej. Ostatnim etapem tworzenia blizny jest faza dojrzewania. Faza ta trwa nawet do dwóch lat i polega na przebudowie struktur tkankowych. 

Jedną z częstszych przyczyn pojawienia się blizn są aktywne procesy chorobowe w skórze. Powszechnym  problemem są blizny pojawiające się na skutek przebytego bądź trwającego trądziku.

Trądzik to jedna z najczęstszych chorób skóry, dotykająca większość nastolatków oraz nawet do 50% dorosłych w wieku 20 – 50 lat. To przewlekła dermatoza w której obserwuje się nadczynność gruczołów łojowych. Wzmożone rogowacenie się skóry oraz tendencja do czopowania się ujść gruczołów łojowych skutkuje powstawaniem wykwitów skórnych takich jak zaskórniki, grudki, krostki. Zmiany mogą ustępować z pojawieniem się przebarwień oraz blizn potrądzikowych. Trądzik  negatywnie wpływa na nasze samopoczucie, obniża poczucie własnej wartości, a nawet może doprowadzić do depresji. 

Aby poprawić wygląd skóry trądzikowej należy odpowiednio ją pielęgnować, zmienić nawyki żywieniowe oraz wykluczyć współistnienie zaburzeń hormonalnych. Nieodpowiednia pielęgnacja jest jedną z przyczyn powstawania kolejnych wykwitów. Kolejnym błędem jest samoistne usuwanie wykwitów trądzikowych. Nieumiejętne wykonanie zabiegu w domowych warunkach bez odpowiednich produktów może skutkować uszkodzeniami mechanicznymi skóry, powstawaniem nowych blizn, zakażeniami oraz wolniejszą regeneracją. W celu polepszenia jakości skóry trądzikowej oraz usunięcia blizn należy skorzystać z konsultacji u kosmetologa, który indywidualnie dobierze odpowiednie zabiegi. 

iPixel to laserowy zabieg frakcyjnej ablacji skóry, który stosowany jest w celu m.in. usunięcia blizn potrądzikowych czy redukcji rozszerzonych ujść gruczołów łojowych.

Przed zabiegiem należy wykluczyć przeciwwskazania oraz porozmawiać o odpowiedniej pielęgnacji pozabiegowej i stosowaniu kremów z wysokim filtrem przeciwsłonecznym. Po przygotowaniu skóry (demakijaż i odtłuszczenie) pacjent ubiera specjalne okulary chroniące oczy przed blaskiem lasera. Ilość przejść oraz parametry dostosowywane są indywidualnie do pacjenta oraz do okolicy zabiegowej i wielkości problemu. Przykładowo, w celu usunięcia blizn stosuje się wyższe parametry i więcej przejść niż w obszarze zdrowej tkanki. Zabieg kończy się nałożeniem odpowiednich preparatów wspomagających gojenie się skóry. 

Kolejnym z zabiegów proponowanych w celu usuwania blizn jest zabieg estGen. Preparaty estGen regenerują tkanki poprzez modulowanie stanu zapalnego skóry i aktywowanie szlaków komunikacyjnych między komórkami. Dzięki bogatemu składowi preparaty estGen stosowane są wielu dermatozach, m.in. w aktywnym trądziku oraz w terapii usuwania blizn. Producent preparatów estGen zaleca kilka procedur zabiegowych, które mogą dodatkowo być poprzedzone zabiegiem złuszczania kwasami chemicznymi, peelingiem kawitacyjnym bądź mikrodermabrazją. Usuwanie blizn, jak widać można przeprowadzić za pomocą kilku różnych procedur.

usuwanie blizn krakow, scar removal krakow

Zabieg redukcji blizn preparatem estGen rozpoczynamy standardowo dokładnym demakijażem miejsca zabiegowego oraz oczyszczeniem skóry.

Następnie do skóry przykładany jest wacik nasączony płynem aktywnym. Po nałożeniu płynu aktywnego wykonujemy mikronakłuwanie skóry przy użyciu jednorazowej, sterylnej końcówki (kartridża).  Następnie miejsce ma ponowne przetarcie skóry płynem aktywnym, nałożenie żelu aktywnego Complex na około 20 minut. Po upływie czasu zmywamy Żel aktywny complex i nakładamy ponownie ten sam produkt na skórę. Po zabiegu Klient stosuje odpowiednią pielęgnację zaleconą przez kosmetologa.  

Występowanie trądziku w fazie aktywnej jest przeciwwskazaniem do zabiegów laserowych czy mikronakłuwań. W takim przypadku należy wykonać zabiegi, które niwelują stan zapalny w skórze. Silne działanie przeciwzapalne mają peelingi medyczne: kwas migdałowy i salicylowy. Kwas migdałowy ma działanie złuszczające, regulujące wydzielanie sebum  oraz działanie przeciwbakteryjne. Polecany jest osobom cierpiącym na trądzik zaskórnikowy. Może być stosowany u osób z trądzikiem różowatym, u cer naczyniowych. Z kolei kwas salicylowy posiada właściwości keratolityczne oraz komedolityczne. Wysokie stężenie kwasu salicylowego w produkcie powoduje oddzielenie grudki bądź krostki od naskórka, co skutkuje złuszczeniem wykwitu po kilku dniach od aplikacji. Kwas salicylowy ma działanie przeciwbakteryjne, dlatego stosowany jest z powodzeniem w terapii trądziku grudkowo-krostkowego. Kwas migdałowy oraz kwas salicylowy mogą być stosowane samodzielnie jako seria zabiegów, ale również bezpośrednio przed terapią estGen jako rozbudowa podstawowego zabiegu usunięcia blizn.

Umów wizytę za pośrednictwem naszego formularza internetowego!