Trądzik to przewlekła choroba skóry, która wywoływana jest przez wiele czynników. Wśród nich można wyróżnić predyspozycje genetyczne, czynniki immunologiczne, nadmierne wydzielanie sebum, nadmierne rogowacenie się naskórka. Także problemy hormonalne, stany zapalne skóry, zbyt wysoka ilość Propionibacterium acnes na powierzchni skóry. Ponadto na trądzik wpływ mają również czynniki środowiskowe, psychologiczne, nawyki kosmetyczne, stosowane kosmetyki oraz przyjmowane leki. Jaki jest wpływ diety na trądzik?

Dieta może przyczyniać się do pogorszenia bądź znacznej poprawy stanu skóry i leczenia trądziku.

Aktualnie przypuszcza się, że do czynników wywołujących trądzik może należeć stosowanie tzw. “diety typu zachodniego”. Ten rodzaj diety charakteryzuje się przyjmowaniem dużych ilości produktów mlecznych, węglowodanów o wysokim indeksie glikemicznym. A także spożywaniem znacznych ilości kwasów tłuszczowych nasyconych, a także nieodpowiedniej proporcji kwasów omega-3 i omega-6 w diecie. Węglowodany o wysokim indeksie glikemicznym to jeden z produktów spożywczych predysponujących do powstawania trądziku.

Wpływ diety na trądzik

Wpływ diety na trądzik – Indeks glikemiczny co to oznacza?

Indeks glikemiczny (IG) to wartość, która mówi o tym jak szybko wzrasta poziom cukru we krwi po spożyciu danego produktu (w ilości 50 g) w porównaniu do wzrostu cukru we krwi po spożyciu tej samej ilości glukozy. Spożywanie produktów o wysokim IG powoduje hiperinsulinemię, czyli zbyt wysoką ilość insuliny we krwi. To z kolei wywołuje kaskadę zmian hormonalnych w organizmie. W konsekwencji powodują nadmierne rogowacenie naskórka w pobliżu mieszka włosowego oraz zmniejszoną skuteczność retinoidów w ustroju. Dawniej twierdzono, że spożywanie dużej ilości czekolady bądź ostrych przypraw wywołuje trądzik.

Aktualnie naukowcy nie stwierdzili korelacji pomiędzy ilością spożywanego kakao i czekolady, a zwiększeniem zmian trądzikowych. Przypuszcza się, że to nie sama czekolada bądź kakao stymuluje do zaostrzenia zmian trądzikowych, a znajdujące się w tym produkcie substancje słodzące zwiększające poziom insuliny we krwi. Jeżeli więc ktoś zamierza wykluczyć dany produkt z diety, np.czekoladę czy ostrzejsze przyprawy, to powinien to zrobić jedynie po wcześniejszej dokładnej obserwacji stanu skóry.

Poprawa stanu skóry pacjentów cierpiących na trądzik po wprowadzeniu diety z niskim indeksem glikemicznym sugeruje, że dobór węglowodanów w diecie powinien być bardziej przemyślany. Oprócz pozytywnego wpływu na redukcję trądziku, naukowcy wskazują na inne dodatnie aspekty diety o niskiej wartości IG. Np.redukcję masy ciała czy zmniejszenie ryzyka powstawania nowotworów.

Wpływ diety na trądzik

Grupa produktów predysponująca do zaostrzenia trądziku.

Kolejnymi produktami, które mogą mieć negatywny wpływ na stan skóry pacjentów z trądzikiem są mleko i przetwory mleczne. Bardzo trudno rozpatrywać znaczenie mleka w patogenezie trądziku, ponieważ mleko pod względem chemicznym to bardzo złożony i niejednolity produkt. Naukowcy dowiedli, iż większość substancji znajdujących się w mleku działa stymulująco na powstawanie trądziku. Do nich należą m.in. białka serwatkowe mleka (a w szczególności aminokwas leucyna), cukry oraz kwasy tłuszczowe (w szczególności kwasy nasycone, np. palmitynowy). Ponadto w mleku krowim znajduje się dużo substancji o charakterze steroidowym. Wpływają one na nasze czynniki wzrostu i wydzielanie hormonów, m.in. testosteronu. W konsekwencji substancje te zwiększają wydzielanie sebum oraz stymulują rogowacenie naskórka w obrębie mieszka włosowego.

Do czynników pozytywnie wpływających na redukcję trądziku należą laktoferyna i bakterie Lactobacillus. Znajdują się one w sfermentowanym mleku i powodują redukcję stanów zapalnych i zmniejszenie ilości wytwarzanego sebum. Zarówno laktoferyna jak i Lactobacillus można znaleźć jako częste składniki suplementów diety na trądzik.

Do czynników predysponujących do powstawania trądziku należy również spożywanie zbyt dużej ilości kwasów tłuszczowych nasyconych.

Jak również zły stosunek pomiędzy pomiędzy wielonienasyconymi kwasami tłuszczowymi n-3 i n-6. Kwasy n-3 i n-6 to nienasycone kwasy tłuszczowe mające podwójne wiązanie przy odpowiednio 3 i 6 atomie węgla (tak zwane kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6). Kwasy omega-3 pozytywnie wpływają na cerę trądzikową, ponieważ zwiększają płynność łoju (dlatego sebum będzie wypływało na powierzchnię skóry zamiast gromadzić się w ujściu gruczołu łojowego), redukują stan zapalny skóry oraz zmniejszają wrażliwość skóry na kontakt z alergenami i bakteriami.

W diecie typu zachodniego stosunek kwasów omega-3 do omega-6 wynosi 1:20. Oznacza to, iż w diecie zbyt duża ilość kwasów omega-6 w porównaniu do omega-3 skutkuje zwiększonym stanem zapalnym oraz zwiększoną tendencją do czopowania się ujść gruczołów łojowych.

Aktualne podejście do leczenia trądziku jest holistyczne – obejmuje nie tylko opiekę farmakologiczną, kosmetologiczną, ale również współpracę z dietetykiem. W diecie osób borykających się ze stanami zapalnymi skóry powinno się zmniejszyć podaż produktów mlecznych, węglowodanów z wysokim indeksem glikemicznym oraz tłuszczów nasyconych i nienasyconych z dużą ilością kwasów omega-6. Należy z kolei przyjmować zbilansowaną dietę opartą na większej ilości warzyw, węglowodanów złożonych o niskim IG i tłuszczy nienasyconych. Ponadto warto zwiększyć ilość antyoksydantów (np.resweratrolu znajdującego się w czerwonych winogronach) oraz pierwiastków takich jak selen czy cynk.

Problemy z trądzikiem odejmują Ci pewności siebie? W naszym Instytucie w Krakowie i Warszawie posiadamy szereg zabiegów dla skór trądzikowych. Umów się na wizytę poprzez formularz kontaktowy.