Na czym właściwie polega zabieg kriolipolizy?

Nazwa tego zabiegu wzięła się z połączenia dwóch słów ”krio” czyli lodowaty i ”lipolizy” – rozkładu tkanki.

Ten bezbolesny i nowoczesny zabieg wykorzystuje zimno do rozpadu tkanki tłuszczowej. Komórki lipidowe poddaje się zamrażaniu, co doprowadza do ich rozpadu. Następnie produkty redukcji są transportowane do wątroby przez układ limfatyczny. Ten bezpieczny proces działa tylko na tkankę tłuszczową, bez wpływu na skórę, mięśnie czy zakończenia nerwowe!

Pomysł na kriolipolizę narodził się w Stanach Zjednoczony z inicjatywy dwójki lekarzy – Dr med. Dietera Mansteina i dr med. R. Roxa Andersona. Udowodnili oni, że podskórne komórki tłuszczowe są o wiele bardziej wrażliwe na zimno niż tkanki znajdujące się wokół. Wystarczy temperatura sięgająca 0 st. C, aby rozpoczął się rozpad. Ich badania wykazały, że miejscowe i kontrolowane chłodzenie tkanek przyczynia się do ubytku komórek tłuszczu i jego podskórną utratę. Doświadczenie to zostało opisane w listopadzie 2008 roku w czasopiśmie Lasers in Sugery and Medicine. Artykuł opisywał przedłużone i kontrolowane chłodzenie konkretnego miejsca na ciele prowadzi do ubytku komórek tłuszczowy, a następnie utratę podskórnego tłuszczu bez degradacji pokrywającej skóry. Odkrycie lekarzy zainicjowało badania nad opracowaniem technologii mrożenia tkanek tłuszczowych.

Zabieg kriolipolizy

Jak wygląda zabieg kriolipolizy? Dlaczego warto?

Sam zabieg nie wymaga żadnych specjalnych przygotowań lub badań i trwa około godziny. Do obszaru, w którym chcesz usunąć tkankę tłuszczową przykłada się specjalny aplikator, który wytwarza podciśnienie zasysające tkankę. Ochłodzenie komórek tłuszczowych ma na celu doprowadzenie do ich obumarcia. Natomiast sąsiadujące naczynia krwionośne, melanocyty, fibroblasty, nerwy obwodowe i niskotłuszczowe komórki nie ulegną uszkodzeniu. W przeciągu tygodni zmrożone lipocyty są stopniowo eliminowane i usuwane z organizmu, przez to grubość tkanki tłuszczowej maleje. Dzięki zabiegowi można usunąć od 25 do 40% tkanki tłuszczowej z obszaru poddanego procedurze.

Ekspert nakłada w miejsce na ciele specjalny żel, który poprawia zassanie fałdu skórnego i zmniejsza dyskomfort. Następnie głowica urządzenia obniża temperaturę skóry, a klient przez 45 minut leży w wygodnej pozycji.

Usuwanie tkanki tłuszczowej poprzez kriolipolizę dzieli się na dwa etapy:

– bezpośrednio następuje krystalizacja, od 2 do 6 tygodni po zaczyna się apoptoza i następuje rozpuszczanie się komórek razem z postępującym uwalnianiem lipidów.

– pośrednio dzięki aktywacji współczulnego układu nerwowego, wywołującego rozkład tkanki tłuszczowej.

Taka forma usuwania tkanki tłuszczowej nie jest przeznaczona dla osób chcących zredukować niepożądane kilogramy ze znacznych obszarów. Rezultaty kriolipolizy najlepiej prezentują się na małych powierzchniach. Preferowane miejsca zabiegu to brzuch, plecy i tzw. bryczesy, czyli niższe partie bioder i górna połowa ud.

Na zabieg można zapisać się w profesjonalny salonie kosmetycznym J’adore Instytut z siedzibami w Warszawie i Krakowie

Zabieg kriolipolizy

Zabieg kriolipolizy – ewentualne efekty uboczne

Zabieg jest najczęściej bezbolesny i nieinwazyjnym, jedyny dyskomfort wiąże się z odczuwaniem zimna i zasysania skóry. Głównymi efektami ubocznymi są siniaki i zaczerwienienia, a u niektórych osób może wystąpić osłabienie czucia w miejscu, gdzie był przeprowadzany. Ewentualne, niewielkie krwiaki w ciągu kilku dni powinny ulegać zanikowi. Zaleca się uzupełnienie płynów w ciągu 24 godzin od zabiegu, aby wspomóc usuwanie toksyn z organizmu. Niski wpływ zabiegu na organizm umożliwia podjęcie normalnej aktywności tuż po kriolipolizie bez odczuwania dyskomfortu, warto uwzględnić jedynie ograniczenie intensywnych ćwiczeń fizycznych do tygodnia.

Efekty najszybciej pojawią się dopiero po kilku tygodniach lub nawet miesiącach, ponieważ organizm sam musi usunąć rozbite komórki tłuszczowe. Ten proces można porównać do metabolizmu tłuszczy pochodzących z pokarmu. Częste wykonywanie zabiegu nie przyczyni się do przyspieszenia wyników, dopiero po 4 miesiącach zabiegów wykonywanych co sześć tygodni można uzyskać finalny efekt. Tempo jest indywidulne dla każdego organizmu i trudno założyć, w jakim czasie pojawią się pierwsze wyniki. Trwała utrata masy ciała jest możliwa przy zachowaniu zdrowego stylu życia tak samo jak w przypadku klasycznej liposukcji.

Zalety kriolipolizy obejmują bezinwazyjność, brak konieczności rekonwalescencji, wygodę i bezpieczeństwo, małą ilość przeciwwskazań i co najważniejsze – skuteczność.

Gorąco zachęcamy do umówienia się na konsultacje w naszym salonie kosmetycznym.