Depilacja laserem Piękne, gładkie ciało jest celem, do którego dąży każda kobieta. Jednak, aby cieszyć się gładką skórą coraz częściej odchodzi się od tradycyjnych metod usuwania niechcianych włosków poprzez używanie jednorazowej maszynki czy ciepłych wosków na rzecz depilacji laserem, która przynosi długotrwałe efekty już po pierwszym zabiegu i utrzymuje się przez długie lata.

Stosowanie wosku w niektórych przypadkach doprowadza do problemu wrastających włosków, a z kolei depilacja mechaniczna często powoduje podrażnienia naskórka. Na dodatek obydwa sposoby zabierają dużo czasu i nie usuwają włosów na stałe, czyli zmuszają nas do tego, by codziennie kontrolować stan skóry i sprawdzać, czy włoski nie odrosły. Te niedoskonałe sposoby usuwania zbędnego owłosienia można na szczęście zastąpić bardzo skutecznym i trwałym zabiegiem, czyli depilacją laserową, która już od kilku lat cieszy się coraz większą popularnością. Kiedyś była zarezerwowana tylko dla gwiazd lub majętnych kobiet. Teraz jest dostępna dla każdej z nas.

Na czym polega depilacja laserem diodowym

Depilacja laserowa jest profesjonalnym zabiegiem, który usuwa owłosienie skutecznie i na zawsze. Istnieją dwa główne rodzaje lasera, które wykorzystuje się do takiej depilacji. Pierwszy to laser IPL, niestworzony stricte z myślą o usuwaniu włosów, ale posiadający takie właściwości. Drugim urządzeniem stworzonym specjalnie do tego zabiegu jest laser diodowy, który usuwa sam włos, włącznie z jego cebulką, nie rozgrzewając sąsiadujących tkanek, czyli skóry.

Depilacja laserowa – czy warto z niej skorzystać?

Trwała depilacja laserem diodowym jest polecana wszystkim osobom, które chcą raz na zawsze pozbyć się zbędnego owłosienia. Zabieg wykonywanie jest na niemalże dowolnej części ciała. Depilacja laserowa bikini, miejsc intymnych, twarzy, pach, nóg, brzucha – wszystkie te miejsca można poddać zabiegowi. Główną zaletą depilacji laserowej jest przede wszystkim trwałość uzyskanego efektu. Skóra pozostaje gładka na zawsze, już po wykonaniu zaledwie 6-8 zabiegów na daną partię ciała. Należy jednak pamiętać, że po takiej serii, może pojawić się konieczność wykonania zabiegu uzupełniającego. Chodzi o wykonanie tzw. dostrzałów, które usuną pojedyncze pozostałe włoski. Nie wykonuje się go od razu, a zazwyczaj dopiero po roku lub dwóch od skończenia serii. Wtedy na światło dzienne wychodzą te włoski, które wcześniej były w tzw. fazie utajonej.

Dla wyjaśnienia – włos posiada 3 fazy wzrostu: anagen, katagen, telogen. Laser usuwa włosy będące w pierwszej fazie wzrostu. Włosy na naszym ciele nie rosną w równym tempie, więc niektóre z nich są w pierwszej fazie wzrostu, inne w drugiej, a jeszcze inne w trzeciej. Stąd konieczność wykonania kilku zabiegów (serii), aby na trwałe pozbyć się zbędnego owłosienia.

Przeciwwskazania do depilacji laserowej

Wiele osób nie wie, jak się przygotować do depilacji laserowej. Przed zabiegiem nie można opalać skóry przez przynajmniej trzy tygodnie. Taki sam okres bezpieczeństwa należy zachować już po zabiegu. Dotyczy to zarówno zażywania naturalnych kąpieli słonecznych, jak i wizyt w solarium. Przed zabiegiem skóra powinna być gładka, ogolona, nieposmarowana żadnym balsamem ani antyperspirantem.

Do zabiegu nie są kwalifikowane osoby z poważnymi problemami skórnymi natury dermatologicznej. Zabiegu nie powinny wykonywać osoby cierpiące na raka skóry. Przeciwwskazaniem jest ciąża i karmienie piersią. To samo dotyczy osób, które zażywają leki światło uczulające lub piją zioła o takich samym właściwościach (np. wyciąg z dziurawca, nagietka). Stosowanie leków na trądzik (np. antybiotyków z retinoidami) lub przeciwdepresyjnych jest również istotnym przeciwwskazaniem.

depilacja laserem

Czy depilacja laserem boli?

To, czy depilacja laserem będzie dla nas bolesna, zależy od wielu czynników. Przede wszystkim od naszej indywidualnej odporności na ból, jak również od umiejętności osoby, która wykonuje zabieg. Nie bez znaczenia jest również rodzaj lasera, ponieważ istnieją już takie, jak na przykład Soprano ICE dostępny w J’adore Instytut, które posiadają specjalne końcówki chłodzące, dzięki czemu zabieg jest praktycznie bezbolesny. Z pewnością jednak można stwierdzić, że zabieg depilacji laserowej nie jest bardziej bolesny niż tradycyjna depilacja woskiem czy pastą cukrową.

Jak wygląda zabieg depilacji laserowej?

Depilacja laserem trwa od kilkunastu minut do pół godziny. Pacjenci zanim zostaną do niego zakwalifikowani, są poddawani konsultacji. Wypełniają specjalną kartę, zapoznają się z przeciwwskazaniami, odpowiadają na pytania. W razie wątpliwości odnośnie tego, jak dana skóra zareaguje na laser (dotyczy to szczególnie wrażliwych skór), następuje wykonanie tzw. próby. Polega ona na użyciu lasera na małym skrawku ciała, na podstawie, którego można ocenić reakcję skóry. Jeżeli próba przebiegnie pozytywnie, to wówczas specjalista może przejść do przeprowadzenia właściwego zabiegu. Depilacja laserem diodowym polega na naświetlaniu partii skóry przeznaczonej do depilacji wiązką światła lasera. Podczas zabiegu może pojawić się uczucie mrowienia lub kłucia, które można zniwelować za pomocą żelu znieczulającego lub chłodzącego. Naturalnym efektem zabiegu jest pojawienie się obrzęku lub zaczerwienienia skóry. W zależności od rodzaju skóry może on utrzymać się od kilku godzin do kilku dni.

Depilacja laserem – na co zwrócić uwagę, wybierając salon kosmetyczny?

Szczególnie w dużych miastach wiele jest miejsc oferujących zabiegi laserowe. Który z nich wybrać? Jeżeli oczekujemy trwałych i dobrych efektów, to warto udać się do salonu pracującego na laserze diodowym, najlepiej na modelu Soprano ICE, który usuwa każdy rodzaj włosa, nie tylko grube i ciemne na jasnej skórze, ale także jasne i cienkie, z którymi inne lasery sobie nie radzą. Poza tym trzeba zwrócić uwagę na renomę gabinetu. Warto wybrać ten, który cieszy się dobrą opinią. Wtedy mamy gwarancję, że pracują w nim najlepsi specjaliści, przestrzegający procedur bezpieczeństwa i zasad zachowania higieny.

depilacfja laserem