Makijaż dzienny a wieczorowy

Makijaż jest nie tylko ozdobą każdej twarzy,  jest on sztuką, w której możemy spełniać się artystycznie: odkrywać nowe połączenia kolorów, nowe techniki, które sprawiają, że czujemy się piękniejsze w swoich oczach. Dzięki niemu możemy ukryć niedoskonałości oraz podkreślić atuty naszej urody. Istnieje wiele rodzajów makijażu: ślubny, artystyczny, do sesji zdjęciowej, pokazowy, makijaż fashion oraz wiele innych. Dwa z nich możemy zaliczyć do podstawowych i najbardziej popularnych – makijaż wieczorowy oraz dzienny.

Lekki i mocny makijaż – na czym polega różnica?

Rozdzielenie makijażu na dzienny i wieczorowy ma bardzo duże znaczenie dla naszego wyglądu.

W ciągu dnia na naszej twarzy musi być delikatny makijaż, który ukryje niedoskonałości. Makijaż dzienny powinien odznaczać się przede wszystkim minimalizmem. Mocne zaznaczenie oczu, brwi oraz intensywny kolor ust w wielu sytuacjach może okazać się po prostu nieodpowiedni.

Mocny makijaż natomiast sprawdzi się idealnie wieczorem, gdy trzeba będzie dodatkowo podkreślić to, co w ciągu dnia uwydatniają naturalne światło. Wtedy, jak najbardziej, się przydadzą mocno zaznaczone oczy czy intensywny, błyszczący kolor  na ustach.

 

Makijaż dzienny

Makijaż dzienny, jak wskazuje sama nazwa, można robić na co dzień, do pracy   lub szkoły. Pasuje on do każdej fryzury, stroju i okazji. Sprawia, że twarz wygląda świeżo, naturalnie, podkreśla atuty – usta,  oczy i kości policzkowe. Przy makijażu dziennym  należy stosować delikatny podkład dopasowany do rodzaju i koloru naszej skóry. Przy skórach tłustych najlepiej się sprawdzą podkłady matujące,  a w przypadku skór suchych – nawilżające.  Korektor, którym retuszujemy cienie pod oczami nie może być mocno kryjący, inaczej zrobimy efekt maski na twarzy. Osobnym, bardziej kryjącym korektorem zakrywamy niedoskonałości. Bronzer  i róż pomogą podkreślić kości policzkowe. Kolory muszą być zgaszone  i dostosowane do typu urody. Rzęsy podkreślić można mascarą, niekoniecznie czarną. Blondynki mogą śmiało sięgać po szare i brązowe kolory.  Brwi należy delikatnie zaznaczyć żelem lub kredką. 

 

Delikatny makijaż dzienny krok po kroku

– W makijażu dziennym powinnyśmy zadbać przede wszystkim o nieskazitelność naszej skóry. Światło dzienne podkreśla wszystkie widoczne niedoskonałości –trądzik, rozszerzone naczynka, przebarwienia oraz zaczerwienienia.

– Najważniejszym produktem przy makijażu dziennym jest podkład.  Jego  zadaniem jest ujednolicenie kolorytu cery.

– Jeśli mamy problem z widocznymi cieniami pod oczami, warto mieć odpowiedni korektor o właściwościach kryjących i rozświetlających. Najlepiej się sprawdzą korektory o delikatnie żółtym zabarwieniu.

– Przy makijażu dziennym należy unikać stosowania ciemnych cieni do powiek,  grubych kresek,  jaskrawych  szminek. Wystarczy pomalować rzęsy samą maskarą.

–Robiąc konturowanie skupiamy się głównie na policzkach. Delikatnie zaznaczamy skronie rozświetlaczem.

–Ten rodzaj makijażu nie potrzebuje utrwalenia mgiełką lub sprayem, można delikatnie wykończyć go transparentnym pudrem.

 

Makijaż wieczorowy

Makijaż wieczorowy różni się od dziennego przede wszystkim kolorystyką oraz ilością nakładanych produktów. Często spotykanym, klasycznym elementem makijażu wieczorowego są „Cat eye” i Smokey – przydymiony makijaż powiek. Najczęściej wykonywany w ciemnych kolorach brązu, czerni, czasami nawet wiśni i burgundu. Smokey eyes można urozmaicać dodaniem brokatu, połączeniu kilku kolorów czy sztucznych rzęs z kryształkami. W tej wersji makijażu można mocniej zaznaczyć kości policzkowe, żuchwę oraz czoło i nos. Posłuży nam do tego paleta do konturowania. Bronzer nakładamy pod kości policzkowe, róż na policzki, rozświetlacz na szczyty kości policzkowych, skronie, nos, łuk kupidyna,  nad brwiami i na brodę.

makijaż wieczorowy

Makijaż wieczorowy krok po kroku

– Makijaż wieczorowy pozwala nam na zdecydowanie więcej niż makijaż dzienny. Kolorystyka jednak musi być dużo bardziej przemyślana. Nie możemy połączyć kociego oka w zimnych szarych kolorach z ustami w kolorze czekolady.

– Na naszej twarzy również powinien znaleźć się odpowiedni podkład. Musi to być produkt bardziej napigmentowany, niż w przypadku makijażu dziennego. Pod taki podkład trzeba koniecznie użyć bazy, dobranej do typu cery, oraz primera.

– W przeciwieństwie do makijażu dziennego, wieczorową porą należy zadbać  o wyraźne konturowanie twarzy przy pomocy bronzera, różu i rozświetlacza. Przyda się paleta do kamuflażu oraz pomarańczowa kredka, żeby zakryć zasinienia pod oczami, przebarwienia pozapalne lub posłoneczne. Przy sztucznym oświetleniu wszystkie niedoskonałości, zmarszczki i cienie robią się bardziej widoczne, z tym trzeba się liczyć i korzystać się z bardziej kryjących produktów. Warto też mieć w kosmetyczce bazę pod cienie oraz primer do ust – sprawi to, że nawet duża ilość intensywnych kolorów i produktów na skórze będą się trzymać przez całą noc. Dla pigmentów i brokatów niezbędny jest specjalny klej.

– W makijażu wieczorowym mocno zaznaczamy albo oczy, albo usta. Jeśli więc decydujemy się na mocny makijaż oczu ”smokey eyes” w czarnym kolorze, usta powinny pozostać  naturalne. Jeżeli mamy ochotę na czerwoną szminkę, postawmy wyłącznie na francuską kreskę i wytuszowane rzęsy.

– Makijaż wieczorowy należy koniecznie utrwalić specjalnym produktem  w sprayu.

 

Szybka zmiana makijażu dziennego na wieczorowy

W przypadku, w którym nie dysponujemy dużą ilością czasu, możemy szybko zmienić makijaż dzienny w makijaż wieczorowy. Wykonując poranny makijaż należy pamiętać o nałożeniu dobrej bazy pod podkład i primera, które przedłużą trwałość kosmetyków. Przed odświeżeniem makijażu, skórę warto zmatowić, korzystając z chusteczek pochłaniających sebum. Jeżeli tego nie zrobimy – makijaż spłynie po 20 minutach. Makijaż wieczorowy to głównie mocne oko  lub usta. Warto podkreślić spojrzenie, rysując klasyczną kreskę na górnej powiece. Ewentualnie zrobić akcent na usta. W takim przypadku najpierw trzeba koniecznie zrobić kontur kredką, a dopiero później nałożyć szminkę lub błyszczyk.  Aby jeszcze mocniej podkreślić oko, można przykleić kępki sztucznych rzęs.

 

Umów wizytę za pośrednictwem naszego formularza online