Do niedawna masaże były znane głównie ze swoich właściwości leczniczych. Stosowane przez fizjoterapeutów i masażystów, by wspomagać pacjentów o różnych schorzeniach umożliwiają szybszy powrót do zdrowia i jak najlepszej funkcjonalności.  Z czasem zaczęto praktykować masaże, jako formę relaksacji.

 

 

W ośrodkach odnowy biologicznej i ośrodkach SPA

można spotkać się z szeroką ofertą różnego rodzaju masaży, korzystnie wpływających na ustrój i zdrowie człowieka. Z biegiem czasu wdrożono masaże dla kobiet w ciąży niwelujące bóle lędźwiowo-krzyżowe kręgosłupa, przygotowujące do ciąży oraz w połogu.Masaż przygotowujący do ciąży polega na zaangażowaniu wszystkich części ciała, a w szczególności skupieniu się na powłokach jamy brzusznej w celu zwiększenia elastyczności i przygotowania skóry do rozciągania, zwiększeniu wytrzymałości stawów i więzadeł, mięśni grzbietu, brzucha i kończyn dolnych ze względu na zwiększającą się masę ciała w okresie ciąży i przygotowania do porodu.

 

masaże

Jakie techniki wykorzystywane są podczas masażu?

Podczas masażu wykorzystuje się techniki głaskania, rozcierania, ugniatania, oklepywania, a także wibrację, wstrząsanie i wałkowanie.

Kobieta w ciąży w trakcie masażu przyjmuje pozycję siedzącą lub leżącą na lewym boku. Pozycja druga z powyżej wymienionych jest dedykowana specjalnie dla kobiet ciężarnych. Ze względu na zapobieganie uciskania żyły głównej dolnej przez płód oraz ucisku gruczołów piersiowych. Pozwala na utrzymanie równomiernego oddechu, a tym samym zapewnienie odpowiedniej relaksacji.

Pozycja na lewym boku umożliwia masaż kończyn górnych, karku, powłok brzusznych i grzbietu.

 

W którym trymestrze ciąży masaże są bezpieczne ?

Dozwolone jest stosowanie tego typu masażu pod koniec pierwszego trymestru ciąży. W pierwszych dwóch miesiącach stanowi przeciwwskazanie. Najistotniejsze techniki stosowane w tym okresie to głównie głaskanie i rozcieranie, wyłączając kolejne techniki w obszarze brzucha i grzbietu.

Najdelikatniejsze ruchy dotyczą powłok jamy brzusznej, silniejsze można stosować w okolicy grzbietu. Do obszaru pośladków dodaje się technikę ugniatania, natomiast na kończynach górnych, dolnych i twarzoczaszce można wykonać wszystkie chwyty masażu klasycznego. Czas trwania takiego masażu wynosi 30 minut w zależności od komfortu klientki. Jeśli występuje dyskomfort można zmienić pozycje na bok prawy po 15 minutach.

masaże

Masaż wdrażany w okresie połogu i po połogu różni się w zależności od rodzaju porodu.

 

Masaż po porodzie naturalnym, jako wczesna rewitalizacja do 14 dnia po porodzie. Może być wykonywany już 3 godziny po urodzeniu dziecka, jako masaż całościowy lub specjalistyczny w celu obkurczenia macicy. W okresie od dnia 15 po porodzie, czyli rewitalizacji późnej wykonywany jest masaż obejmujący całe ciało wyłączając gruczoły piersiowe, masaż  w przypadku zaparć, nietrzymaniu moczu,
w zapaleniu tkanki podskórnej, a także drenaż limfatyczny i masaż gruczołu piersiowego wykonywany po zakończeniu okresu laktacji.

 

Z kolei cesarskie cięcie umożliwia wdrożenie masażu we wczesnej rewitalizacji dopiero 6 tygodni po porodzie. Obejmuje masaż całego ciała, omijając powłoki brzuszne, aczkolwiek zalecane jest rozpracowanie blizny pooperacyjnej. Rewitalizacja późna, czyli od 3 miesiąca po porodzie daje możliwości wykonywania tożsamych masaży z okresu późnej rewitalizacji po porodzie drogami natury.

 

Czy masaże można wykonywać bez ówczesnej konsultacji z lekarzem?

Należy pamiętać, iż warto poprosić lekarza prowadzącego o zgodę na dany masaż, w celu upewnienia, czy nie wystąpiły żadne powikłania. Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań można przystąpić do zabiegu.

Niezależnie od tego, czy poród odbył się drogami natury, czy poprzez operację, w masażu stosowane są techniki głaskania i rozcierania w celu zniwelowania zmęczenia oraz relaksacji. Warto zaangażować do pracy powłoki brzuszne, żeby jak najwcześniej uruchomić proces obkurczania macicy. Tak zwany masaż powłokowy można wykonywać do 2 razy dziennie przez 15 minut. 

 

Refleksologia to rodzaj masażu wykonywanego w okresie ciąży i nie tylko:

eliminuje negatywne emocje związane z porodem. Kobiety odczuwające niepokój związany z porodem wykazują zmniejszone wydzielanie oksytocyny w organizmie  oraz zwiększony poziom adrenaliny, co przyczynia się do sytuacji, w której skurcze porodowe są nieregularne
i nieefektywne, a poród jest dłuższy i trudny do zniesienia. Oprócz zmniejszenia wydzielania hormonów istotnych w czasie porodu, zmniejsza się przepływ krwi w macicy i może dochodzić do kwasicy metabolicznej.

masaże spa

 

Efektem tych niezamierzonych procesów może być poporodowa depresja, stres, dysfunkcje seksualne, problemy z laktacją, zaniedbanie noworodka. Refleksologia to metoda relaksacji związana z wysyłaniem sygnałów elektrochemicznych poprzez uciskanie odpowiednich obszarów powierzchni ciała tak zwanych refleksów.

Na czym polega refleksologia?

Teoria refleksologii oparta jest na tezie, iż organy wewnętrzne połączone są z punktami nerwowymi na stopach, które przez stymulowanie odpowiednimi chwytami przyczyniają się do zredukowania napięcia, nadmiernego stresu i przywrócenia równowagi ciała. Dowodzi się, że refleksologia w czasie ciąży powstrzymuje nudności, wymioty, zaparcia, obrzęk, zmęczenie, ból głowy i ma korzystny wpływ na laktację. Co ciekawe zwiększa tolerancję na ból i próg bólowy. Udowodniono, że wykonywanie masażu refleksoterapii przed ciążą, podczas trwania całej ciąży i tuż przed porodem może eliminować negatywne emocje związane z ciążą.

Rekomenduje się, by położne znały zasady refleksoterapii, by w razie nagłej paniki ciężarnej mogły zareagować w odpowiedni sposób
i uspokoić kobietę w trakcie porodu. Seria zabiegów refleksoterapii wpływa zarówno na wszystkie układy organizmu, jak i powoduje miejscowe fizjologiczne zmiany; rozluźnia mięśnie, usprawnia krążenie krwi, daje uczucie ulgi i równowagi zarówno fizycznej,
jak i psychicznej, przyczynia się do uwalniania endorfin i enkefalin, czyli naturalnych środków przeciwbólowych  poprawiających nastrój.

 

Ciąża to szczególny okres dla kobiet, w którym warto o siebie zadbać.

Masaże są jedną z metod, które koją zszargane nerwy, a zmartwienia dnia codziennego dzięki nim ulatują. Praktykowany od tysięcy lat masaż sprawdza się w wielu przypadkach. Dedykowany dla kobiet przygotowujących się do ciąży, będących w ciąży oraz w połogu niweluje napięcia nerwowe, mięśniowe i poprawia funkcjonalność organizmu. Powstaje coraz więcej badań związanych z eliminowaniem negatywnych emocji w związku z porodem poprzez refleksologie stóp. Badania wnoszą, że masaż kobiet ciężarnych wpływa korzystnie na dalsze etapy ciąży, w tym porodu i połogu.

 

Już teraz możesz dokonać rezerwacji poprzez nasz formularz