Nawilżanie skóry to wbrew pozorom skomplikowane zjawisko. Uwarunkowane jest przenikaniem wody od wnętrza organizmu do skóry właściwej i naskórka oraz zdolnością powierzchni skóry do zatrzymywania tej cząsteczki. 

Woda dostaje się do skóry dzięki różnicy ciśnień osmotycznych. Procentowa ilość wody w naszej skórze zmniejsza się wraz ze zbliżaniem się do warstwy rogowej. Szacuje się, że skóra właściwa posiada od 20 do 80 procent wody. Im bliżej naskórka tym ilość wody w skórze się zmniejsza. Najmniejszą ilość wody ma warstwa rogowa naskórka i określa się ją na około 15 %. Proces ucieczki wody przez skórę określa się akronimem TEWL (ang. transepidermal water loss). 

Zwiększony TEWL powodowany jest często przez czynniki zewnętrzne (np. wiatr, niska wilgotność powietrza, środki powierzchniowo czynne, słońce). Kolejną przyczyną zwiększonego TEWL jest osłabienie płaszcza hydrolipidowego występującego na skórze. Płaszcz hydrolipidowy składa się z wydzieliny gruczołów potowych i łojowych oraz lipidów uwalnianych z komórek naskórka. Następnym powodem zwiększonej ucieczki wody przez skórę jest osłabienie NMF (naturalny czynnik nawilżający, ang. natural moisturizing factor). NMF to duża grupa substancji wiążących wodę, które występują w naskórku. 

Aby nawilżyć skórę należy działać holistycznie. Spożywanie minimum 2 litrów wody dziennie oraz ograniczenie soli, kawy, herbaty i alkoholu w diecie będzie skutkować poprawą nawilżenia, jędrności i elastyczności skóry oraz przyczyni się do lepszego samopoczucia. Oprócz działań od wewnątrz, należy także starać się zmniejszyć ucieczkę wody z naskórka. Aby to zrobić, należy odbudować płaszcz hydrolipidowy oraz zwiększyć ilość substancji wiążących wodę w naskórku. 

Każda skóra potrzebuje nawilżenia, niezależnie od tego czy jest to skóra sucha, atopowa, z osłabionym płaszczem hydrolipidowym, ze współistnieniem świądu i zmian alergicznych czy też skóra trądzikowa, tłusta, ze zmianami zapalnymi.

O ile nawilżanie skóry suchej wydaje się być oczywiste, o tyle często zdarza się, że skóra tłusta jest celowo przesuszona, co stanowi duży błąd  w pielęgnacji. W pielęgnacji domowej skóra tłusta potrzebuje substancji nawilżających, niekomedogennych substancji odżywczych oraz delikatnego oczyszczania delikatnymi środkami powierzchniowo czynnymi. W przeciwnym razie skóra tłusta będzie wytwarzała więcej sebum aby uszczelnić płaszcz hydrolipidowy. Jeżeli skóra z problemem zaskórników i zmian zapalnych jest w trakcie leczenia dermatologicznego (np. stosowania antybiotykowej maści przeciwtrądzikowej) to przesuszenie i podrażnienie jest bardzo prawdopodobne. Odpowiednia pielęgnacja spowoduje zmniejszenie niepożądanych efektów terapii dermatologicznej i pozwoli na dalsze leczenie. 

zabieg nawilżający krakow, hydrating face treatment krakow

W ofercie naszego Instytutu posiadamy dużą ilość zabiegów nawilżających. Pierwszą grupę stanowią peelingi medyczne i inne produkty marki Mediderma. Do produktów wywołujących efekt nawilżający należą przede wszystkim Peelingi Argipeel (polecany jest dla cery bardzo wrażliwej), Lactipeel (dla skór odwodnionych i z przebarwieniami), Azelac AZ (dedykowany skórom naczyniowym) oraz Mandelac M (dla cer tłustych i z oznakami starzenia). W procedurze zabiegu nawilżającego warto wykorzystać ampułki, np. Natuvalia dla skór wrażliwych z tendencją do zaczerwienień. Marka Mediderma ma wiele produktów, które można ze sobą łączyć w jednej procedurze zabiegowej tworząc spersonalizowany optymalny zabieg.

Kolejnym przykładem zabiegu nawilżającego jest zabieg estGen. Dedykowany jest skórom wymagającym przywrócenia homeostazy czyli fizjologicznych procesów w skórze. Produkty estGen odbudowują płaszcz hydrolipidowy skóry, działają przeciwzapalnie oraz przyspieszają regenerację skóry. Produkty estGen można wykorzystywać w przebiegu dermatoz (AZS, łuszczycy, trądziku pospolitego), w celu poprawy struktury skóry (zmarszczki, wiotkość, fotostarzenie, rozszerzone ujścia gruczołów łojowych) oraz w terapii blizn. 

Substancje nawilżające można podawać nie tylko na powierzchnię skóry, ale również za pomocą iniekcji bezpośrednio w miejsce problemu.

Mezoterapia igłowa jest zabiegiem nawilżającym, który rewitalizuje, spłyca zmarszczki i napina skórę. Po demakijażu i dezynfekcji następuje nałożenie maści ze znieczuleniem miejscowym, dzięki czemu dolegliwości bólowe podczas zabiegu są zdecydowanie mniejsze. Po kilkunastu minutach znieczulenie jest zmywane i dochodzi do iniekcji preparatem odpowiednim do wskazań. W zależności od problemu można wybrać ampułkę przeznaczoną do cery suchej, tłustej czy dojrzałej. Przyjmowanie przed oraz bezpośrednio po zabiegu dużej dawki wody jeszcze bardziej zwiększa skuteczność zabiegu nawilżającego. 

Kolejną propozycją zabiegu nawilżającego jest wykonanie terapii produktami SKEYNDOR. Do zabiegów najsilniej nawilżających należą set Power Hyaluronic oraz Aquatherm. Power Hyaluronic jest zabiegiem nawilżającym opartym o działanie kwasu hialuronowego nisko i wysokocząsteczkowego oraz ksylitolu. Przeznaczony jest dla każdego rodzaju cer, przede wszystkim suchych i odwodnionych.
Z kolei zabieg nawilżający Aquatherm opiera swe działanie na wodzie termalnej wyciszającej podrażnienia i stany zapalne. W swoim składzie zawiera również cukry prebiotyczne oraz ceramidy wzmacniające NMF. Zabieg nawilżający Aquatherm dedykowany jest skórze suchej i wrażliwej. Zarówno set Power Hyaluronic oraz Aquatherm można wykonywać bezpiecznie w trakcie ciąży i karmienia piersią. Kolejną zaletą zabiegów SKEYNDOR są pozytywne wrażenia sensoryczne, dlatego warto wybrać ten rodzaj zabiegu nawilżającego jeżeli oprócz skuteczności zależy nam również na relaksie. Zabieg nawilżający to idealne uzupełnienie pielęgnacji domowej!

 

Umów wizytę poprzez formularz internetowy