Osobom zdrowym bez żadnych zaburzeń organizmu, szacuję się dzienne wypadanie włosów od 50-100 włosów na głowie. Niepokój pojawia się gdy ta liczba ulega zwiększenia. Jedynie prawidłowe
i wczesne zdiagnozowanie powodu wypadania włosów, a także wdrążenie odpowiedniego leczenia pomoże ograniczyć proces wypadających włosów. Istnieje szereg metod redukcji ilości wypadających włosów. Alternatywnym sposobem leczenia problemu wypadających włosów o różnorakiej etiologii jest zabieg z wykorzystaniem osocza bogato płytkowego (PRP). Już w latach 70 XX wieku istnieją pierwsze pozytywne wyniki badań, działania regeneracyjnego osocza na różnorakie dolegliwości. Sprawdź jak osocze bogatopłytkowe może zwalczyć wypadanie włosów.

Doświadczeni specjaliści badali szczegółowo i profesjonalnie oddziaływanie kuracji z zastosowaniem osocza bogato płytkowego na porost włosów. Wyniki badań obrazują wysoką skuteczność,
a także bezpieczeństwo zabiegowe! Podawane osocze bogatopłytkowe metodą mezoterapia igłowej, z powodu wysokiej zawartości czynników wzrostów. Pobudza w skórze wiele mechanizmów komórkowych, które skutecznie powodują zmniejszenie ilości wypadających włosów, a także polepszenia kondycji włosa. Wstrzyknięte osocze w skórę głowy stanowi wartościową alternatywą w terapii łysienia. Profesjonalnie przeprowadzony zabieg wiąże się z niskim ryzykiem pojawienia się ewentualnych powikłań.

Osocze bogatopłytkowe

Osocze bogatopłytkowe – Wykorzystanie w terapii wypadania włosów

Zabieg z wykorzystaniem osocza są odpowiednie dla osoób, u których wypadanie włosów spowodowane jest przewlekłym stresem, przebytymi chorobami ustrojowymi, przyjmowaniem leków oraz zaburzeniami hormonalnymi. Od niedawna specjaliści stosują ją jako dodatkowa metoda kuracji w przypadku łysienia androgenowego. Zastosowanie osocza bogato płytkowego poleca się również osobom u których problem z wypadaniem włosów jest dziedziczone- jako profilaktyka.

Płytki krwi działają na strukturę i kondycję włosów, wpływają również na nawilżenie skóry głowy, a także regulują działanie gruczołów łojowych. Skuteczność terapii osoczem polega na skuteczności czynników wzrostu, które uwalniane są przez płytki krwi. Oddziałują bezpośrednio na mieszek włosa, który pobudza proces wzrostu włosa.

Procedura zabiegowa z użyciem osocza bogato płytkowego.

Przed wykonaniem zabiegu lekarz przeprowadzający zabieg wyklucza wszystkie przeciwskazania.
Przed rozpoczęciem procedury lekarz medycyny estetycznej dokładnie myje dłonie, dezynfekuje
i zakłada rękawiczki jednorazowe. Terapia rozpoczyna się od pobrania krwi pacjenta. Ilość pobranej krwi zależna jest od wielkości obszaru zabiegowego, jednak zazwyczaj jest to ilość 10-30 ml. Następnie osocze bogatopłytkowe otrzymywane jest z wykorzystaniem specjalnej wirówki laboratoryjnej. Specjaliści do zabiegu wykorzystują odseparowane żółtawo- przeźroczysta część osocza- czerwone krwinki nie są wykorzystywane do zabiegu dlatego nie zostają pobierane. Do zabiegu wykorzystywane są cienkie i krótkie igły. Zmniejsza to możliwość powstania siniaków i krwiaków po przeprowadzonym zabiegu. Lekarz wstrzykuje osocze wstrzykiwane podskórnie w odstępach 2-3 cm.

Osocze bogatopłytkowe
Zabieg nie jest zbyt przyjemny w odczuciu, dla pacjentów o zwiększonej wrażliwości zaleca się wykorzystanie znieczulenia przed procedurą mezoterapia igłowej osocza. Sam czas iniekcji trwa około 10 minut, a cały zabieg około 30 minut. Zabieg z wykorzystaniem osocza należy wykonać od razu po odwirowaniu krwi pacjenta. Z upływem czasu płytki krwi tracą swoją aktywność.
Ilość wykonywanych zabiegów jest kwestią indywidualną ustaloną podczas wizyty konsultacyjnej z lekarzem medycyny estetycznej dr Lidią Majewską. Zaleca się jednak wykonanie serii zabiegów od 3-6 w dostępach 3 tygodni.

Przeciwskazania do wykonania zabiegu.

Zabieg z wykorzystaniem osocza bogato płytkowego należy do bezpiecznych kuracji leczenia wypadania włosów- jednak istnieje kilka przeciwwskazań do wykonania zabiegu:

  • Bolerioza
  • Ciąża,
  • Okres laktacji,
  • Zaburzenia krzepnięcia krwi,
Jak długo należy czekać na efekty zabiegowe?

Po wykonaniu zalecanej przez lekarza medycyny estetycznej ilości powtórzeń terapii osoczem, oraz sugerowanej częstotliwości zabiegowej. Realne efekty obserwujemy po trzech miesiącach kuracji. Pacjenci obserwują znaczną poprawę wzrostu nowych włosów, zatrzymania ilości wypadających oraz wzmocnienia i pogrubienia struktury włosa.

Napisała Kosmetolog Kornelia Halada

 

Bibliografia.

  1. https://www.dermatologia-praktyczna.pl/a4869/Skutecznosc-osocza-bogatoplytkowego-w-leczeniu-lysienia-androgenowego.html
  2. https://www.cefarm24.pl/czytelnia/zdrowie/jestem-kobieta/terapia-osoczem-bogatoplytkowym-co-to-jest
  3. http://www.wbc.poznan.pl/Content/424100/PDF/index.pdf
  4. https://www.estheticon.pl/zabiegi/leczenie-wypadania-wlosow
  5. Aleksandra Gołos, Jacek Treliński Katedra i Klinika Hematologii, Uniwersytet Medyczny, Łódź.: Kliniczne zastosowanie osocza bogato płytkowego, Łódź 2014.