Skóra po 20 roku życia jest jeszcze młoda, napięta, nawilżona, bez większych zmarszczek czy bruzd. Osoby z takim rodzajem cery powinny przede wszystkim podtrzymywać ten stan. Zmarszczki
u dwudziestolatka są wynikiem mocnego przesuszenia skóry. Określa się, iż dopiero po 25 roku życia skóra zaczyna się starzeć.Chcesz wiedzieć jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja skóry?  Zachęcamy do przeczytania wywiadu z naszym kosmetologiem Aleksandrą Dulińską.  

Jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry osób po 20+ ?


Mgr. A.D.: Aby utrzymać młody stan skóry, należy stosować przede wszystkim kosmetyki nawilżające, regenerujące, zawierające w swoim składzie substancje odżywcze i antyoksydanty. Rutyna pielęgnacyjna osoby powyżej 20 roku życia powinna być dopasowana do konkretnego rodzaju cery. Warto o tym pamiętać,  ponieważ inne kosmetyki będą używane w przypadku pielęgnacji skóry suchej, atopowej,
a inne dla tłustej, trądzikowej, podrażnionej cery.

Jakich błędów powinniśmy się wystrzegać domowej rutynie pielęgnacyjnej?

pielęgnacja skóry

Mgr. A.D.: Rutyna pielęgnacyjna powinna rozpocząć się od  demakijażu, który jest podstawą w codziennej rutynie pielęgnacyjnej!  Przede wszystkim należy wykonywać dokładny demakijaż, za pomocą mleczka, płynu micelarnego, bądź płynu dwufazowego. Skóra po demakijażu nie powinna być spięta, przesuszona, podrażniona – oznaczałoby to, że produkty są źle dopasowane. Należy pamiętać, aby nie rozciągać skóry przy demakijażu (zwłaszcza delikatnych okolic oka). Następnie koniecznie należy umyć skórę wodą z żelem bądź pianką dopasowaną do konkretnego rodzaju cery. Skóry nie wolno przesuszać tonikami na bazie alkohol!  

Jakich produktów należy unikać przy codziennej pielęgnacji? 

Mgr. A.D.: Często tak się zdarza, zwłaszcza, gdy osoba cierpi na trądzik. Oprócz alkoholu, w kosmetykach (szczególnie przeznaczonych do skóry twarzy, szyi i dekoltu) powinno się unikać tłuszczy mineralnych (np. parafina, wazelina), które mogą działać potencjalnie komedogennie.  W zamian za to, lepiej poszukiwać produktów z olejami roślinnymi w składzie. Pielęgnacja skóry powinna zakończyć się aplikacją serum i kremu dopasowananego do cery. Ważne, by aplikacja była delikatna, a silniejsze ruchy podnosiły skórę w górę. Kolejnym błędem jest nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne.

Codzienna pielęgnacja skóry 

Codzienna pielęgnacja skóry powinna również zawierać aplikację kremów przeciwsłonecznych, nie tylko w letnie pory roku!  Brak filtra skutkuje nie tylko opalenizną bądź poparzeniem, ale również powstawaniem wolnych rodników w skórze, które są jednym z powodów jej starzenia się.Skóra dwudziestolatka jest jeszcze młoda i jędrna, natomiast częsta ekspozycja na promienie UV w młodości spowoduje,
że za
20 lat skóra będzie wyglądać o 10 lat starzej niż jej/jego rówieśnik. W kremach na dzień muszą więc znaleźć się filtry, najlepiej o faktorze 30 SPF, natomiast minimum to 15 SPF.

Czy osoby po 20 roku życia powinny stosować kremy przeciwzmarszczkowe?

Mgr.A.D.: Dwudziestolatkowie mogą, natomiast po osoby 25 roku życia powinny rozpocząć rutynę pielęgnacyjną opartą o składniki przeciwzmarszczkowe. Oczywiście ich stężenie w produkcie nie musi być wysokie, natomiast wczesna prewencja przeciwstarzeniowa jest rozsądna i właściwa.  W kosmetykach do pielęgnacji domowej mogą znaleźć się takie substancje jak: wyciąg z aloesu, kwas hialuronowy, witamina C, niacynamid, kolagen, elastyna, ekstrakt z lukrecji, aminokwasy, mocznik, polihydroksykwasy (kwas laktobionowy, glukonolakton), oleje (np. olej malinowy, śliwkowy, arganowy, z wiesiołka, ogórecznika), wyciąg z alg, alantoina, pantenol.

Czy domowa rutyna pielęgnacyjna jest wystarczająca do utrzymania stanu skóry w dobrej kondycji? Czy powinno się korzystać  z zabiegów gabinetowych?

rutyna pielęgnacyjna

Mgr. A.d.:Uważam, że warto i powinno się korzystać z zabiegów gabinetowych, aby lepiej oczyścić, nawilżyć i rewitalizować skórę. Ponadto wizyta w gabinecie kosmetycznym jest okazją do tego, aby kosmetolog ze swojej perspektywy ocenił stan skóry i ewentualnie podpowiedział jak o nią lepiej zadbać. Czasami skóra dwudziestolatka jest wręcz idealna, natomiast zdarza się to niestety rzadko. Zwykle dwudziestoparolatek walczy z przebarwieniami po trądziku, z zaskórnikami, rozszerzonymi ujściami gruczołów łojowych, z przesuszeniem skóry. Już wtedy można i powinno się pomóc.


W naszym gabinecie dysponujemy szeroką ofertą zabiegów gabinetowych. Dla cery zanieczyszczonej, z pojedynczymi stanami zapalnymi polecam zabieg mikrodermabrazji połączonej z peelingami medycznymi, zabieg PQ AGE bądź PRX-T33. Dla cery odwodnionej, przesuszonej polecam mezoterapię igłową z koktajlem witaminowym dopasowanym do stanu skóry oraz zabiegi gabinetowe oparte na setach SKEYNDOR. Osoby cierpiące na trądzik przebiegający ze stanami zapalnymi powinny wykonać serię zabiegów z peelingami kwasowymi, aby złuszczyć naskórek, działać przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie oraz zabieg estGen by uspokoić stan zapalny i przywrócić naturalne mechanizmy komórkowe w skórze. Cera mająca widoczne przebarwienia pozapalne i blizny powinna silnie zasymulować skórę za pomocą serii mezoterapii mikroigłowej, zabiegów z wysokim stężeniem retinolu i witaminy C w składzie (Retises bądź Retix.C) bądź zabiegów laserowych iPixel. Wybranie zabiegów zależy od stanu zdrowia Klienta, wskazań i przeciwwskazań, możliwości bądź braku pozwolenia sobie na rekonwalescencję.

Jakie zabiegi gabinetowe mogłaby Pani polecić przed ważną uroczystością, np. przed ślubem czy imprezą?

Mgr. A.D.:Przed ważnymi uroczystościami polecam tzw. zabiegi bankietowe, których efekt jest praktycznie natychmiastowy, więc sprawdzają się wtedy gdy chcemy szczególnie dobrze się prezentować. Dla cer wymagających złuszczenia i odświeżenia polecam zabieg Geneo. Spośród różnych setów zabiegowych kosmetolog wybiera właściwy set, który złuszcza mechanicznie, dotlenia oraz rewitalizuje za pomocą składników dopasowanych do konkretnego problemu. Dla cery wrażliwej, zaczerwienionej sugerowałabym zabieg Ferulac Peel Classic połączony z maską z witaminą C, który rozświetli, rozjaśni, a jednocześnie nie podrażni cery.

 

Umów wizytę poprzez nas formularz internetowy