Najczęstszym problemem skórnym pojawiającym się wśród młodzieży jest trądzik.Występuje on praktycznie u większości nastolatków
i w zależności od różnych czynników, m.in. rodzaju cery, diety oraz czynników hormonalnych, ma różne objawy i stopień nasilenia.

 

Trądzik młodzieńczy

to naturalne zjawisko, które powstaje w okresie dojrzewania. Ponieważ w tym okresie w organizmie zarówno dziewczyn jak i chłopców następuje zwiększone wydzielanie się androgenów. 

Dihydrotestosteron (DHT)- czyli jedna z form testosteronu jest głównym winowajcą przyczyniającym się do powstawania trądziku. Ponieważ znajduje się on w mieszkach włosowych i gruczołach łojowych- otwarte ujście przy mieszku włosowym, tzw. poszerzone pory są jedną z przyczyn gromadzenia się łoju oraz bakterii w zamkniętym mieszku włosowym co jest przyczyną powstawania stanu zapalnego na skórze.

 

Gdzie najczęściej występuje trądzik młodzieńczy

u młodych osób jest twarz ( głównie strefa T, czyli na czole, nosie oraz brodzie). Te miejsca są szczególnie bogate w gruczoły łojowe, klatka piersiowa oraz plecy. U młodych dziewczyn pierwsze zmiany skórne można zauważyć tuż przed pierwszą miesiączką. Wpływ na to ma spadek poziomu progesteronu i estrogenu. Kobiety mogą też zauważyć zaostrzenie się trądziku od 2 do 7 dni przed menstruacją, ponieważ występuje zwiększenie uwodnienia nabłonka wyścielającego mieszek włosowy.

Trądzik pospolity najczęściej występuje u osób młodych i polega on na  wytwarzaniu się na skórze różnych zmian, m.in. torbieli ropnych oraz wykwitów grudkowo-krostkowych. Głównym zadaniem łoju jest ochrona przed nadmierną wilgocią,  a także przed wysuszeniem skóry i włosów przez natłuszczanie ich powierzchni.   Jednak jego zwiększone wydalanie prowadzi do powstania różnych chorób, np. trądziku, łupieżu łojotokowego. Zjawisko to jest widoczne w postaci tłustej cery. Drugą przyczyną jest rogowacenie ujść mieszków, które objawia się nadmiernym gromadzeniem keratyny    w mieszkach włosowych. 

 

Jak pozbyć się trądziku ?

 

Domowe sposoby terapii skóry trądzikowej obejmują głównie prawidłowo wykonywane oczyszczanie skóry rano i wieczorem w celu usunięcia warstwy rogowej i zanieczyszczeń. Do tego typu czynności potrzebne są preparaty myjące w postaci żelu micelarnego,pianek do mycia, płynów micelarnych i toników przeznaczone do skóry tłustej lub mieszanej, zawierających w swoim składzie substancje zmniejszające stany zapalne (kwas mlekowy, azelainowy, salicylowy, glikolowy)- pomogą one oczyścić zaczopowane ujścia gruczołów łojowych.

Nawilżenie skóry trądzikowej jest istotnym aspektem, biorąc pod uwagę fakt, iż większość preparatów przeciwtrądzikowych w skutku ubocznym może intensywnie przesuszać skórę. Doskonale tolerowanym kremem przez skórę trądzikową jest krem AZELAC M firmy Sesderma ponieważ w swoim składzie zawiera duża ilość kwasu azelainowego, który działa antybakteryjnie, łagodzi podrażnienia oraz uspokaja skórę.

Trądzik młodzieńczy

W domowych warunkach pacjent śmiało może pozwolić sobie na aplikację ziołowych okładów oraz doustną suplementację naparów. Leczniczo na stany trądzikowe działają m.in.: Rumianek, Nagietek Lekarski, Rzepik Pospolity, Bagno Grenlandzkie, Dziewanna Drobnokwiatowa, Dziurawiec Zwyczajny czy Fiołek Trójbarwny.

Trądzik młodzieńczy- Kuracja gabinetowa kosmetologiczna

 

odgrywa znaczącą rolę podczas walki z trądzikiem młodzieńczym.W przypadku trądziku zaskórnikowego można wykonać oczyszczanie manualne, które polega na manualnym oczyszczeniu stanów zapalnych, zaskórników, wągrów i prosaków- zabieg ten nie jest wskazany dla osób z wrażliwą i naczynkową skórą. Ze względu na specyfikę zabiegu, może on spowodować obrzęk, zaczerwienienie i podrażnienie, które może utrzymywać się do 24h po zabiegu. 

 

Kolejnymi zabiegami doskonale radzącymi sobie z zanieczyszczoną cera jest mikrodermabrazja oraz peeling kawitacyjny. Są to zabiegi mechaniczne, które polegają na kontrolowanym oczyszczeniu skóry. Procedury zabiegowe można połączyć z zabiegiem eksfoliacji     (złuszczania), dając głębszą penetrację substancji aktywnych. 

 

Eksfoliacja kwasami

polega na dogłębnym usunięciu starego, martwego naskórka.    Zabieg ten stymuluje głębsze warstwy skóry, wspomagając odnowę oraz korzystnie wpływa na produkcję kolagenu i elastyny. W zależności od problemu specjalista kosmetolog dobiera odpowiedni kwas w zależności od problemu, od intensywności i głębokości złuszczania naskórka. W przypadku trądziku młodzieńczego najczęściej wykorzystuje się kwasy owocowe, takie jak: kwas glikolowy, migdałowy, salicylowy i azelainowy.

Peelingi te powodują zmniejszenie nadmiernego rogowacenia skóry i łojotoku,działają przeciwzapalnie, komedolitycznie i rozjaśniająco. Pomagają nie tylko w niwelowaniu zaskórników i stanów zapalnych, ale zmniejszają również zmiany potrądzikowe, takie jak: przebarwienia czy blizny.

Już teraz umów wizytę o dowolnej porze!