Czas wakacji to okres najczęściej najwyższych temperatur i najsilniejszego promieniowania słonecznego. Wtedy to spędzamy większą ilość czasu na zewnątrz ciesząc się dobrą pogodą. Silna ekspozycja na promieniowanie UV jest jednym z przeciwwskazań do wykonania wielu zabiegów gabinetowych np. z użyciem laserów ablacyjnych bądź zabiegów opartych na wysoko stężonym retinolu. Istnieje szereg zabiegów, dostępnych w ofercie naszego Instytutu, które można wykonać w okresie letnim. Jednym z rodzajów wakacyjnej terapii gabinetowej są peelingi medyczne. Skuteczność terapii wakacyjnej jest związana nie tylko z dobraniem przez Kosmetologa właściwego produktu gabinetowego, ale również z pielęgnacją domową (w szczególności z codzienną silną fotoprotekcją).

Peelingi medyczne – rodzaje

Peelingi medyczne to szeroka grupa substancji silnie złuszczających oraz wpływających na skórę i jej komórki. Jednym z peelingów medycznych, które można stosować niezależnie od pogody jest peeling oparty na kwasie migdałowym. Kwas migdałowy działa antybakteryjnie, złuszczająco, regulująco na wydzielanie sebum, nawilżająco i hamująco na stany zapalne. Jest to kwas polecany w terapii trądziku zaskórnikowego oraz z pojedynczymi zmianami zapalnymi. Ponadto kwas migdałowy polecany jest w terapii skór z pierwszymi oznakami starzenia się.

Kolejnym peelingiem chemicznym, który możemy zastosować niezależnie od pory roku jest kwas ferulowy. To substancja hamująca wolne rodniki, zmniejszająca stan zapalny, redukująca powstawanie przebarwień oraz rozjaśniająca już istniejące plamy. Peelingi medyczne oparte na kwasie ferulowym działają antyoksydacyjnie i przeciwstarzeniowo. Ponieważ substancja nie powoduje złuszczenia naskórka, często jest składnikiem produktów gabinetowych wykorzystywanych w zabiegach bankietowych. Kwas ferulowy polecany jest szczególnie cerom objętym fotostarzeniem, chronostarzeniem, skórze z przebarwieniami i rozszerzonymi ujściami gruczołów łojowych. Działa on jeszcze mocniej w połączeniu z kwasem askorbinowym, dlatego też najlepiej połączyć obie substancje w jednej procedurze.

peelingi medyczne

Kwas azelainowy i laktobionowy – peelingi medyczne

Następnym kwasem, który można bezpiecznie wykonywać w ciągu całego roku jest kwas azelainowy. Substancja hamuje powstawanie przebarwień, zmniejsza widoczność już istniejących plam oraz redukuje wydzielanie sebum. Ponadto kwas azelainowy normalizuje keratynizację naskórka oraz działa przeciwbakteryjnie. Peelingi medyczne oparte na kwasie azelainowym polecane są cerom wrażliwym, z tendencją do trądziku zaskórnikowego, trądziku różowatego, skórom z zaburzeniami pigmentacji, objętym rumieniem i teleangiektazjami.

Do grupy wakacyjnych peelingów medycznych należy również kwas laktobionowy. To substancja należąca do polihydroksykwasów. Peelingi medyczne bazujące na kwasie laktobionowym charakteryzują się bardzo delikatnym działaniem. Kwas laktobionowy wywołuje minimalne złuszczenie, działa nawilżająco, delikatnie rozjaśniająco, przeciwzapalnie. Ponadto wspomaga barierę ochronną skóry, dlatego dedykowany jest cerom suchym, wrażliwym, z teleangiektazjami, z rumieniem oraz z objawami trądziku pospolitego.

Kwas traneksamowy i mlekowy

Następną substancją całoroczną należącą do grupy kwasów jest kwas traneksamowy. Charakteryzuje się on działaniem depigmentującym, redukującym proliferację melanocytów oraz redukującym angiogenezę. Kwas traneksamowy hamuje powstawanie przebarwień oraz redukuje już istniejące plamy. Ponadto cechuje się zmniejszeniem zaczerwienień i przebarwień pozapalnych. Peelingi medyczne mające w swoim składzie kwas traneksamowy wykorzystywane są w terapii cer naczyniowych, z tendencją do przebarwień o różnej etiologii oraz do cer objętych fotostarzeniem.

Następnym kwasem, który specjaliści stosują bezpiecznie przez cały rok jest kwas mlekowy. Charakteryzuje się on właściwościami nawilżającymi, ponieważ przyciąga wodę do zewnętrznych warstw naskórka. Ponadto kwas mlekowy przyspiesza powstawanie ceramidów, które wpływają pozytywnie na poprawę bariery naskórkowej. Kwas mlekowy działa rozjaśniająco na przebarwienia poprzez hamowanie tyrozynazy oraz antyoksydacyjnie. Peelingi medyczne z kwasem mlekowym nadają są do terapii cer wrażliwych, suchych, odwodnionych, z pierwszymi oznakami starzenia się skóry.

peelingi medyczne

Kwas askorbinowy

Kolejnym kwasem, który można wykorzystać w całorocznej terapii jest kwas askorbinowy (witamina C). Sam kwas askorbinowy nie złuszcza naskórka . Specjalista stosuje go jako wzmocnienie terapii peelingami medycznymi oraz jako samodzielny produkt. Kwas askorbinowy jest substancją niezbędną do wytwarzania kolagenu oraz elastyny. To silny antyoksydant hamujący powstawanie wolnych rodników i redukujący uszkodzenia oksydacyjne, np. spowodowane fotostarzeniem. Ponadto witamina C wzmacnia działanie antyoksydacyjne witaminy E oraz kwasu ferulowego. Kwas askorbinowy działa hamująco na tworzenie melaniny w naskórku. Dzięki temu witamina C rozjaśnia przebarwienia, wyrównuje koloryt oraz rozświetla cerę. Co więcej, systematycznie stosowana witamina C zmniejsza zaczerwienienie powstałe po ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Kwas askorbinowy polecić można cerom starzejącym się, poszarzałym, cerom palacza, skórom z przebarwieniami, objętym trądzikiem pospolitym. Peelingi medyczne użyte przez zastosowaniem kwasu askorbinowego dodatkowo wzmocnią jego terapeutyczne działanie. Witamina C jest elementem zabiegu bankietowego aby silnie rozjaśnić, rozświetlić i nawilżyć skórę.

W trakcie wakacji jest wiele zabiegów, które można bezpiecznie wykonać w gabinecie kosmetycznym. Mimo wszystko, należy zawsze po zabiegu stosować kremy z wysokim filtrem, ponieważ silna ekspozycja na słońce może skutkować powstawaniem wolnych rodników, przebarwień, zaczerwienień oraz przyspieszyć starzenie się skóry. Na zabiegi z kwasami zapraszamy do J’adore Instytut w Krakowie i Warszawie.