Przebarwienia pozapalne skóry to częsta przypadłość. Pojawiają się w wyniku wielu czynników i w różnych miejscach na naszym ciele. Szczególnie widoczne mogą wyglądać nieestetycznie i wpędzać w kompleksy. Powodem ich powstawania jest podwyższony poziom melaniny w organizmie.

Przebarwienia pozapalne – co to takiego?

Jednymi z najczęściej pojawiających się przebarwień na skórze człowieka są przebarwienia pozapalne. Jak sama nazwa wskazuje, powstają one w wyniku stanu zapalnego lub uszkodzenia skóry. Tworzą się po urazach, przebytych alergiach czy też przez atopowe zapalenie skóry. Ich główną przyczyną jest jednak trądzik, z którym zmaga się ogromna liczba mężczyzn i kobiet. To właśnie po walce z trądzikiem najczęściej otrzymujemy pamiątkę w postaci mniejszych i większych plam na twarzy, szyi, plecach. Łatwiej o nie u osób z ciemną karnacją. Przybierają różne barwy: od jasnoróżowych, przez czerwone aż do brązowych. Przebarwienia te, wystawiane w późniejszym czasie na słońce mogą stawać się ciemniejsze i jeszcze bardziej widoczne.

przebarwienia pozapalne

 

Jak pozbyć się przebarwień? 

Przebarwieniom warto zapobiegać, ale nie zawsze się to udaje. Gdy już powstaną i nie chcą odpuścić, można pozbyć się ich za pomocą różnych zabiegów kosmetycznych, które pozwolą na całkowite załatwienie problemu. Czego możemy zatem użyć i co zrobić, aby nasza skóra powróciła do idealnego, jednolitego koloru?

Jakie są najlepsze metody?

Popularną metodą w walce z przebarwieniami jest TRX System, czyli peeling chemiczny kwasem traneksamowym. Kwas ten nie tylko usuwa powstałe już przebarwienia, ale także skutecznie hamuje produkcję melaniny. Oznacza to, że zabezpieczy nas przed powstawaniem kolejnych plam. Ma również działanie przeciwświądowe i nawilżające. Łagodzi stany zapalne, więc będzie idealnym wyborem dla skóry trądzikowej czy alergicznej.

Kolejnym dobrym sposobem mogą być zabiegi mezoterapii frakcyjnej połączonej z peelingami. Zabiegi te pobudzają skórę do produkcji kolagenu i elastyny co sprawia, że szybciej się ona regeneruje. Dodatkowo substancje wpuszczane pod nią, zawierają składniki nawilżające czy napinające. Odpowiednio wykonany zabieg jest praktycznie bezbolesny. Warto połączyć go z odpowiednim peelingiem, co zdecydowanie wzmocni efekt. Należy pamiętać, że jakość używanych produktów jest niezwykle istotna, świetnie sprawdzą się tutaj wyroby od Mediderma np. TRX Booster.

przebarwienia pozapalne jak usunąć

Zabiegi złuszczające na przebarwienia pozapalne

Z przebarwieniami świetnie dadzą radę także zabiegi złuszczające. Technologia lasera frakcyjnego iPixel oparta jest na penetracji naskórka kilkudziesięcioma mikrocząstkami laserowymi, które atakują bezpośrednio miejsca problematyczne. Złuszczona skóra po kilku dniach od zabiegu regeneruje się, a co za tym idzie, wygląda tak świeżo, jak wcześniej. Przy okazji pobudzany do działania jest także kolagen, który spowalnia proces starzenia.

W sprawie zabiegów złuszczających możemy skorzystać także z Retix C lub Retises CT. Zabiegi te są przeprowadzane ze wsparciem 4% retinolu i kwasu askorbinowego. Retinol, czyli innymi słowy witamina A ma duży udział w formowaniu i wzroście komórek, natomiast kwas askorbinowy, czyli witamina C rozjaśnia skórę i nadaje jej blask. Oba zabiegi polegają na nałożeniu odpowiednich substancji, które w ciągu kilku następnych dni złuszczają stary naskórek, pozwalając na powstaniu na jego miejsce nowego, wolnego od plam.

Istnieje także zabieg o nazwie Nomelan Cafeico, który opiera się na substancjach tj. pochodne fenolowe i kwas rozmarynowy. Te złożone peelingi stymulują odnowę komórek oraz działają rozjaśniająco. Kwas rozmarynowy odpowiada w tym procesie za usuwanie przebarwień, natomiast fenole oprócz tego, działają m.in. przeciwgrzybiczo, przeciwwirusowo i przeciwzapalnie.

Możemy zdecydować się także na zabieg laserem Dye-VL, którego aktywność polega na zamykaniu naczynek. Uszkodzone komórki szybko zostają zastąpione nowymi, co skutkuje poprawą kolorytu skóry.

Podsumowanie

Jak widać, jest wiele opcji, które pozwolą nam uwolnić się od uporczywych plam i przebarwień skórnych. Jednak tak jak my ludzie, jesteśmy różni, tak nasze skóry i problemy są różne. Należałoby zatem przed wyborem, któregoś sposobu porozmawiać z profesjonalistami, którzy najlepiej rozpoznają przyczyny i skierują na odpowiedni, najskuteczniejszy dla nas zabieg. W tym celu warto umówić wizytę konsultacyjną w naszym salonie kosmetycznym J’adore Instytut w Warszawie lub Krakowie. Zapraszamy!